Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
25. 8. 2008,
7.39

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 25. 8. 2008, 7.39

9 let

Yamaha YZF-R6

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Šeststokubični športni motocikli predstavljajo vrhunec sodobne motociklistične industrije. So biser štiritaktne tehnike in se vrtijo blizu 15.000 vrtljajev na minuto ...

... so ultralahki in podprti s skoraj dirkaškimi zavorami ter vzmetenji. Tak je tudi njihov značaj. Še posebno Yamahin, ki je letos na trg pripeljala prenovljen, še močnejši in še vodljivejši model R6.

Oblika

Zašiljen nos, zašiljen visoko nasajen zadek in vmes nabit motorni del že na daleč oznanjajo značaj in namen tega motocikla. Yamaha R6 je igriva adrenalinska bomba in to je jasno na prvi pogled. Visoko postavljene stopalke, visok sedež in nizko krmilo ne obljubljajo udobja na daljših vožnjah, se pa odlično izkažejo pri ostri vožnji in še posebej na dirkališču. Na motociklu je vse podrejeno zmogljivostim in hitrosti. Od plastik do okvirja. Kratek izpuh ob strani skrbi za nizko maso, obenem pa je povsem odprt, zaradi česar je R6 v visokih vrtljajih najglasnejši motor daleč naokoli.

Vozne lastnosti

R6 ni najlažji superšportni "šeststotak", a s 166 kilogrami je še vedno zelo lahkoten. Predvsem pa je zaradi konstrukcije in razporeditve mase vodljivost te Yamahe igriva. Obenem je motocikel izredno natančen tudi pri hitrih ovinkih. Vse to pomeni, da daje med vožnjo veliko užitkov, vozniku pa vliva tudi veliko zaupanja. Le v mestu je manevriranje z njim zaradi velikega obračalnega kroga oteženo, a to niti ni pomembno, saj motocikel temu ni namenjen. Tudi če imate R6 za vsakdanjo vožnjo, jo je vsake toliko pametno zapeljati na dirkjališče, kjer resnično zaživi. Vzmetenje je vrhunsko. Dirkaško natančno, brez vsakega poskakovanja, ravno prav trdo, hitro in seveda nastavljivo po željah voznika. Zavore delujejo izredno prepričljivo in zanesljivo, prav tako pa tudi dodajanje plina. R6 ima namreč po vzoru večje sestre elektronsko krmiljenje odpiranja plina. Menjalnik je kratek in natančen, drseča sklopka pa preprečuje poskakovanje zadnjega kolesa pri agesivnem prestavljanju navzdol. Več si ne moremo želeti.

Zmogljivosti, poraba

Pogonski agregat na yamahi R6 je stvar presežnikov. Iz 600 kubičnih centimetrov izstisne 100 kilovatov, kar je skoraj 230 konjev na liter delovne prostornine. To zahteva vrtenje v osupljive številke, saj doseže največjo moč tik pod 15.000 vrtljaji na minuto. Šest "konjičev" je pridelanih na račun nadtlaka vstopnega zraka, za ostalo pa skrbi motor, ki je opremljen s spremenjlivo dožino sesalnih kanalov. To pomeni, da pogonski agregat ni le superzmogljiv na koncu svoje krivulje vrtenja, ampak ima več navora že v srednjem režimu delovanja. Čudežev od 600-kubičnega agregata sicer ne smemo pričakovat. A moč nove yamahe R6 lepo narašča že od pettisoč vrtljajev naprej. Pri 10.000 pa eksplodira. Pospešek je silovit in motor v petmestnih številih vrtljajev zares zaživi in pokaže kaj zmore. Tako ga odlikuje končna hitrost preko 270 km/h in surovo pospeševanje v vseh šestih prestavah. Poraba goriva pa je seveda nekoliko odvisna od priganjanja. Giblje se okoli šestih, sedmih litrov na sto prevoženih kilometrov.

Cena, tekmeci

Za dobrih devettisoč evrov dobimo pravi serijski dirkalnik s cestno homologacijo. Motor brez napak, ki pa seveda ne more biti všeč vsakomur. Če želimo ostro adrenalinsko bombo, s katero bomo najhirejši na dirkališču in najopaznejši (najglasnejši) v mestu, je to najboljša izbira. Če pa želimo z motorjem potovati tudi s sopotnico, bo morda bolje poseči po čem drugem. Vsi športni šeststotaki so dobri, tu ni dvoma, razlika je le v značaju. Ali je ta bolj cestni ali bolj dirkaški, kamor se vse bolj nagibajo vsi proizvajalci. Zato je izbira odvisna od posameznika. Yamaha je v tem pogledu najbolj športna saj ima najmočnejši motor, najboljše vzmetenje in najboljše zavore, pa tudi najbolj srhljiv zvok. A zato je njen značaj preoster za začetnike ali izlete v dvoje. Honda CBR 600 RR je tem pogledu prijaznejša, deset kilogramov lažja in zato nekoliko lahkotnejša v vožnji, temu primerno ima šibkejši pogonski agregat, ki pa se odkupi z zveznim naraščanjem moči. Kawasakija ZX-6R je nasprotno potrebno priganjati najvišje, a kljub temu ne daje tako šprtnih občutkov kot yamaha, saj tudi ni tako igrivo vodljiv. Suzuki GSX-R 600 je v med četverico najostrejših konkurentov tega razreda najudobnejši in najprimernejši za vsakdanji promet in to dokazuje tudi z nastavljivo eklektroniko, kjer lahko izbiramo med tremi (cestnim, dirkaškim, deževnim) značaji delovanja motorja. Toda športni šeststotaki so po svoji filozofiji športni dirkalniki in v tem pogledu je yamaha R6 vsekakor najboljša izbira.

Ne spreglejte