Petek, 18. 1. 2008, 18.15
8 let, 8 mesecev
Volkswagen touran 2,0 TDI DSG DPF
Touran tudi po prenovi poudarja svojo vsestransko priročnost, pravzaprav še bolj kot prej. Tudi športnosti mu ne manjka, saj kot srednji enoprostorec ni prevelik in še zdaleč ni "štorast", vseeno pa lahko prevaža sedem potnikov (zadnja dva morata doplačati). Preizkusili smo 170-konjsko TDI različico, katere DSG menjalnik smo lahko upravljali tudi izza volanskega obroča. Zmogljivi dizel nas je znova presenetil z nizko porabo goriva.
Zunanjost, notranjost
Touran se prenovljeno pokaže predvsem od spredaj, kjer je povzel luči po eosu. Obe krivulji, ki v obliki nekdanjega hroščevega pokrova motorja oklepata prednjo masko pa je "povzel" po Robertu Lešniku. Glede na naš zadnji test pred prenovo trdimo, da je notranjost ostala racionalno uporabna in tudi dovolj živahna. Highline oprema nudi med ostalim usnjen volan (peclja za prestavljanje zadaj sta doplačilna), popestritvi pa služijo dodatki lesenega in aluminijastega izgleda. Je kaj zaprtih predalov? Kolikor hočete, plus dve avionski mizici in mizi, ki nastaneta s podiranjem sedežev, plus utori oziroma držala za pijačo (menda smo jih našteli trinajst). Aja, konzola z rolojem, ki sicer "funkcionira" za drugo sedežno vrsto, ima svoje mesto tudi za tretjo vrsto, ni je treba torej puščati doma. Kadar pa sta zadnja sedeža zložena v prtljažnik, se tudi njuna vzglavnika lepo namestita v dvojno dno.
Vozne lastnosti
Touran je trši, kot bi kdo trdil, da se spodobi za enoprostorsko vozilo. Tu najbrž prenehajo z branjem tisti, ki so za francoze. Avto bolj trdo in zanesljivo čepi na cesti, pri tem so občutki voznika podobni kot v kakšnem golfu. No recimo v golfu plus. Je pa od utrjenosti želodcev otrok na dodatnih sedežih zadaj odvisno ali bosta čez "ležeče policaje" veselo vriskala ali pa morda počela kaj drugega. Potniki na ostalih sedežih občutijo dinamiko podvozja kot še dovolj sprejemljivo, za občutek uglajenosti pa poskrbi avtomatika. DSG menjalnik se lepo ujame s podvozjem in prestavlja brez sunkov. Malo poskoči le z mesta pri naglem speljevanju. "Zavolansko" upravljanje menjalnika omogoča prava vozniška veselja, seveda če so le sopotniki za. Elektronski pomočniki? Volkswagnov ESP že nekaj let ocenjujemo kot izjemno učinkovitega.
Zmogljivosti, poraba
170 dizelskih konjev smo že gnali v altei FR z ročnim menjalnikom, ki je za vožnjo brez sunkov zahteval preudarno uporabo sklopke. DSG je druga pesem, saj povsem razoroži tiste voznike, ki s prestavljanjem radi prerukajo hrbtenice potnikov. Prepričal nas je že v passatu. Touran je zaradi malenkost večje teže in slabše aerodinamike malo počasnejši in malo manj poskočen, ampak to še vedno pomeni krepko čez dvesto na uro in pod deset na sto. Volkswagnov dvolitrski TDI s 170 KM se je že tretjič na naših testih izkazal z nizkim povprečjem porabe. Touran je porabil 8,1 l/100 km, enako kot seat altea 2,0 TDI FR, nekaj več (8,9) je "popil" passat (priznamo, da nam ni povsem jasno zakaj). Skoraj bi rekli pet točk od treh možnih, saj gre, kot rečeno, za 170 konjev.
Cena, tekmeci
Zelo solidno opremljenega in cenovno ugodnega razrednega tekmeca predstavlja toyota corolla verso. Že prej smo omenili častilce francozov. V renaultu scenicu in citroenu C4 picasso (pravzaprav grand C4 picasso, ker je treba vzeti v obzir sedemsedežnike) se pelje bolj uglajeno, tudi kadar ponujata veliko konjev. Glede voznih lastnosti je touran bližje Fordovemu S-maxu, nad katerim se je urednik Miha pred kratkim silno raznežil. Ford je cenejši in celo malo daljši, v touranu pa je več moči in tudi nekaj več opreme. Menimo, da je cena osnovnih 31.000 evrov povsem primerna pa tudi spodaj dodani spisek doplačilne opreme za skoraj 3000 evrov je ustrezno zajeten.