Sreda, 9. 4. 2008, 12.30
8 let, 8 mesecev
Volkswagen multivan 2,5 TDI
Zakaj neki naj bi bili samo enoprostorci večnamensko in vsestransko uporabni? Saj so bili večsedežni kombiji že mnogo prej enoprostorni, preden so renault espace in podobna vozila postala to, kar so. Poleg tega imajo kombiji zaradi večjih dimenzij še več možnosti za ustvarjanje najrazličnejših udobnosti. Multivan je izkoristil lastnosti VW transporterja, ki so skozi generacije poznane že več kot 50 let. Nastalo je prilagodljivo vozilo, ki ima lastnosti potovalnega bivalnika z ležiščem in z dnevnim prostorom, uporabnim za poslovne namene ali za prosti čas. Ali pa za prevažanje dobrih pet kubikov tovora.
Zunanjost, notranjost
Na zunaj izgleda enako kakor transporter in kot tak ne napoveduje nič pretresljivega. Vendar se splača vsaj pritisniti nos na šipo in pogledati, kaj skriva zatemnjena notranjost. Ta je zelo ugledna, uporabljeni so kakovostni materiali, tudi glede manjših podrobnosti. Naprimer izstopajoče kromirane rinke za pritrditev tovora. Varnost je v multivanu na visokem nivoju, mislimo na varnostne blazine, integrirane pasove v potniških sedežih in vzglavnike, ki so na vseh sedežih nastavljivi tako po višini kot po naklonu. Znotraj je v preizkusnem primerku prevladovala modra barva, štirje ločeni sedeži v prvih dveh vrstah so razmeščeni daleč narazen. Pomik sedežev druge vrste je ogromen, potnika ju lahko tudi obrneta in opazujeta, kdo se valja po postelji, raztegnjeni iz zadnje klopi. Tla so obložena z modrim velurjem, izstopajo štiri vzdolžne, s plastiko zaščitene tirnice. Služijo za vzdolžno pomikanje sedežev druge in tretje vrste, pa tudi "multitable" mizica je pomična. Njena vrhnja plošča je lahko ali ozka polica ali pa prava okrogla miza, ki se pomika tudi po višini in vsebuje koristne predale. Pa še tole - vstopanje ponoči olajšajo talne lučke, ki z napisom štirikrat sporočajo: "MULTIVAN".
Vozne lastnosti
Volanski obroč je nastavljiv po višini in globini. Tudi ni preveč položen in sploh je položaj voznika v komfortnem sedežu podoben kot v osebnem avtu. Ta občutek dopolnjuje prestavna ročica, ki je enako kot pri mnogih kombijih, tudi dostavnih, pomaknjena bližje k volanu. Preglednost nad instrumenti je avtomobilska, enako tudi podatki, ki jih dajejo, naprimer potovalni računalnik. Avto je narejen za udobna potovanja in temu ustrezajo tako sedeži kot celotno vzmetenje. Podvozje je zgrajeno za obremenitve, ki lahko segajo skupno do treh ton, vendar tudi med hitro vožnjo ne zataji. Z multivanom se lahko vozi skozi dolge ovinke enako hitro kakor z boljšimi osebnimi avtomobili. Odlično lego zagotavljajo široke gume, velika medosna razdalja in teža vozila. Za hitrostna pretiravanja priporočamo vgradnjo ESP-ja, ki spada med serijsko opremo pri bencinski V6 različici oziroma pri močnejšem TDI-ju (174 KM). Med hitrim zaporednim vijuganjem deluje multivan še vedno dovolj avtomobilsko, seveda pa se bodo takoj pritožili tisti potniki, ki med vožnjo radi kaj popijejo ali kaj pojedo za obloženo mizo.
Zmogljivosti, poraba goriva
130 konjskih moči je povsem ustreznih za značaj in namen uporabe multivana. Z vrtenjem motorja do njegove največje moči je pospeševanje več kot solidno, saj gre za vozilo z 2,2 tone lastne teže. Za dinamično in obenem varčno vožnjo povsem zadošča območje vrtljajev okoli 2000 v minuti, turbodizel pa pri tem prav zadovoljno prede. Pri tem odigra odločilno vlogo 6-stopenjski ročni menjalnik, ki omogoča optimalno izkoriščenost navora motorja. Pri teh vrtljajih bo multivan vedno pripravljen za hitro pospeševanje, na avtocestnih vzponih pa ne bo prav nič zaostajal. Poleg tega je TDI motor prirejen tudi za uporabo biodizelskega goriva.
Cena, tekmeci
Največ tekmecev, podobnih multivanu, bi lahko našli kar med "home made" nadgrajenimi kombiji. Sicer pa imajo prav pri Volkswagnu morda največ izkušenj s tovrstnimi predelavami, ki so jih pričeli izvajati že pri prvi generaciji transporterja. V preurejanju gospodarskih vozil oziroma osem ali devet sedežnih kombijev v bolj prilagodljive enoprostorce so se izkazali tudi drugi. Naprimer Mercedes-Benz z vianom, Renault s traficom oziroma Opel s slednjemu enakim vivarom.