Petek, 29. 5. 2009, 12.48
9 let, 2 meseca
Renault clio cup

Dirkalnik pokala Alpe Adria
Slovenija ni meka krožnohitrostnega dirkanja, to je jasno, saj nimamo niti enega pravega dirkališča. A kljub temu se zdi pokalno tekmovanje kot idealno za naš prostor. Še posebno z majhnimi relativno preprostimi dirkalniki kot ga na pokalu Clio Alpe Adria vozi Luka Bravec.
Vrhunska aerodinamika
Navidez je dirkalni clio cup tak kot serijski clio RS. A od bližje nam v oči takoj pade vrsta izboljšav – predvsem na račun aerodinamike. Difuzor, zadnje krilce in odprtine na prednjih blatnikih so narejeni z Renaultovimi izkušnjami iz sveta formule ena in bi naj zagotavljali najboljši aerodinamiočni paket med avtomobili tega razreda.
Oskubljena notranjost
Notranjost nima s serijskim avtomobilom nič skupnega. Z izjemo nekaj obvolanskih ročic je povsem dirkaška in predstavlja povsem drug svet. Namesto armaturne plošče je digitalni prikazovalnik in nekaj stikal. Ročica menjalnika je nameščena tik ob volanu. Sedež je le en – dirkalni in tudi sicer je notranjost oskubljena vseh dodatkov in nepotrebnih delov.
Drugačna namembnost
Šele tu se zaveš, česa vse v avtomobilu ne potrebuješ. Potebuješ pa za dirkanje nujne varnostne elemente: varnostno kletko, pettočkovni varnostni pas, gasilni aparat in sistem za gašenje ter zunanjo možnost izklopa elektrike. Tako je jasno, da ima tudi dirkalni clio vse, kar imajo veliki dirkalniki.
Nepojmljive vozne lastnosti
To velja tudi za vozne lastnosti. Čeprav je majhen, se odlično pelje. Pri tem se izkažeta predvsem difuzor, ki skrbi za podtlak in boljšo lego celotnega avtomobila. Zadnje krilce skrbi za dodatni pritisk na zadnji del avtomobila, saj pri majhnem avtomobilu s spredaj nameščenim motorjem in pogonom ta del predstavlja le dobro tretjino mase in bi manj pritiskal na podlago. Tako je avtomobil stabilen tudi v hitrejših ovinkih, čeprav kratka medosna razdalja in majhna masa zagotavljata veliko okretnost. Avtomobil je tako zelo obvladljiv v vožnji na meji, kar je za dirkalnik zelo pomemno.
Podvozje je kot se za krožno hitrostne dirke spodobi – natančno in dirkaško trdo. Tako vožnja tega clia s serijskim nima več veliko skupnega. Še največja razlika je v sklopu menjalnika. Je namreč sekvenčni z ročico tik ob volanu in omogoča prestavljanje (navzgor) brez uporabe sklopke, le s tem, da elektronika za desetinko sekunde prekine vžig. Menjalnik ima tudi kratka prestavna razmerja. Za optimalni prenos moči in lego pa skrbi še zapora diferenciala.
Koliko je drugačen pogonski sklop?
Clio cup v osnovi uporablja serijski motor iz modela RS. Dvolitrski štirivaljnik je za potrebe pokalnega tekmovana plombiran, saj tako preprečuje posege vanj, s čimer zagotavlja izenačenost in nižje stroške. Toda kljub temu deluje veliko odločneje od serijskega – ima namreč izboljšan sistem za dovod zraka in izpušni sistem. Spremenjena je tudi elektronika, ki je prilgojena krožnohitrostnim dirkam. To pomeni veliko moč na koncu motornih vrtljajev, a na račun manjše moči v spodnjem režimu delovanja.
Zmogljivosti v številkah
Pri 4000 vrtljajih tako agregat ne dosega 60 kilovatov, a pri polnem plinu nad 7000 vrtljaji preseže 150 kilovatov (204 v starih enotah). Pri avtomobilu, ki tehta le dobro tono, ob kratkem menjalniku to omogoča odločno pospeševanje vse do 220 km/h. Sevada pa pri vsem tem in pri kar se da velikem mučenju na dirkališču poraba tudi preseže trideset litrov na sto kilometrov.
Odlično pa je poskrbljeno tudi za zmogljivosti v drugi smeri. Zavorni sistem je v osnovi enak kot v serijskem cliu RS, kar pomeni spredaj 312-milimeterske samoventilirajoče diske z Brembovo štiribatno zavoro. Odlično za civilni avrtomobil, za mučenje na dirkališču pa potrebuje nadgradnjo. Clio cup uporablja dirkaške zavorne ploščice in omogoča nastavitev porazdelitve zavorne moči med vožnjo s pomočjo regulacijskega ventila ob dirkačevem sedežu. Ker je stopalka za plin povezana z motorjem klasično - po pletenici in ne elektornsko, je mogoče tudi zaviranje z levo nogo, medtem ko držimo plin.
Vreden svojega denarja
Z uporabo sestavnih delov serijskega clia RS, Renault sport v Dieppu izdeluje dirkalnik, ki ima odlično razmerje med ceno in zmogljivostmi. Cena clia cup znaša slabih štirideset tisočakov (32.600 evrov brez DDV), za kar dobimo majhen, a resen dirkalnik, ki se ponaša z odličnimi voznimi lastnosti in za svojo velikost vrhunsko aerodinamiko.
Tudi poceni dirkanje je drago
Toda pri dirkanju se z nakupom vozila stroški šele začnejo. Zato je zelo vzpodbudno, da imajo v tem pokalu dirkalniki plombiran motor, menjalnik, amortizerje in elektroniko. S tem se doseže manjše stroške in večjo izenačenost na dirki, kar pomeni atarktivne vožnje in možnost izdatnega učenja.