Četrtek, 12. 6. 2008, 12.35
8 let, 8 mesecev
Peugeot 407 2,0 HDi
Slučaj ali marketinška rdeča nit? Oblikovno ta peugeot prav gotovo preseneča in to ne slučajno. Preseneča tako, da razdvaja okuse, bi pa rekli, da ga tisti, ki ga zavračajo, še niso vozili ..
Zunanjost, notranjost
Prednji del peugeota 407 ni oblikovan samo športno, ampak kar agresivno. Udarja namreč s pogoltno odprtino za zrak, proti kateri sta usmerjeni zašiljeni prednji luči. Delujeta kar malce strupeno, čeprav smo jih že navajeni iz drugih peugeotov. Spredaj izstopata tudi meglenki, ki sta pomaknjeni tako neobičajno nazaj proti kolesoma, da se jih vidi tudi povsem od strani. Proti zadnjemu delu je limuzina precej bolj pohlevna, pa vendar izraža nekaj kupejevskega. Enako kot pri že prej preizkušeni različici z 2,2-litrskim bencinskim motorjem, se je tudi to pot v notranjosti bohotila navigacijska naprava z barvnim LCD zaslonom in množico gumbov, ki zahtevajo prebiranje navodil. Električno pomičnih usnjenih sedežev to pot ni bilo med opremo, kljub temu pa je v blago odeta notranjost delovala izbrano in ugledno.
Vozne lastnosti
Da je prednji previs precejšen, se mora voznik zavedati, preden se približa kakšnemu robniku. Tudi na prehodu iz ravnice v strmino (po terensko je to vstopni kot) lahko peugeot plastično poboža po asfaltu in ko voznik prav zato zapelje vzvratno, lahko mehka plastika pod odbijačem zapusti svoje mesto. Podvozje za šalo prenaša vse, kar spravi skupaj 136 dizelskih konj in zlepa ne zaide v težave. Odlična in prilagodljiva servo podpora omogoča neproblematično vodenje pri velikih hitrostih, z direktnim volanskim prenosom pa je tudi ovinkarjenje po zavitih cestah pravi užitek. Seveda, če so tudi potniki za. Spremljanje hitrosti in vrtljajev je tudi pri tem peugeotu zelo natančno: zelo tanka kazalca namreč na obodu obeh merilnikov spremljata premikajoči rdeči piki.
Zmogljivosti, poraba
Pospeški pri dvolitrskem dizlu niso prav nič divji, pa je vseeno vožnja s šeststopenjskim menjalnikom lahko zelo dinamična, celo prav športna. Ta motor je sicer bolj primeren za umirjene družinske vožnje, pri katerih pomeni odlično podvozje dodatno varnost in obenem udobje. Pa vseeno se na avtocestah, kjer je dovoljeno, ta peugeot lahko brez težav vozi čez 200 na uro. Dvolitrski HDi nas je že nekajkrat prepričal v drugih peugeotih in tudi citroenih, glede porabe morda še najbolj prav v peugeotu 407. Na testu smo porabili povprečno le 7,8 l/100 km.
Cena, tekmeci
Francosko-nemško-japonska tekma se nadaljuje tako, da nenehno prihajajo na trg izdelki, ki naj bi prevzeli vodstvo. Zadnji razredni izdelek ta hip je Citroenov C5, najstarejša pa je Renaultova laguna. Konkurenti, ki smo jih že navedli pri testu bencinskega 2,2-litrskega peugeota, ponujajo tudi svoje dizelske različice, ki vlečejo vedno več kupcev. Na to računajo tudi pri Peugeotu. Po pravilih o pripadnosti znamki, naj bi po modelu 407 posegali lastniki štiristošestic, saj je v novem modelu, ob zelo primerni ceni, precej več tehnologije, varnosti, opreme in sploh več avta. Razen, če ni bil prehod iz 406 na 407 časovno malce predolg, pa je zato morda že kdo zavil h konkurenci