Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
9. 7. 2008,
9.40

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 7. 2008, 9.40

8 let, 8 mesecev

Peugeot 206 S16

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ko so pri Peugeotu snovali 100-kilovatnega športnika, mu niso namenili kakšnega posebno agresivnega dodatka, ki bi že na prvi pogled namigoval na moč pod motornim pokrovom.

Tudi spogledovanju z 206 WRC-jem, ki je takrat že delal red na svetovni rally sceni, so se odpovedali. Mogoče je S16 predstavljal samo pridobitev na času, dokler ni bil ta bolj strupen RC povsem nared. Na vsak način pa S16, v primerjavi z RC-jem, pomeni manj muzike in manj konjskega hrzanja, vendar za precej manj denarja.

Zunanjost, notranjost

Če nam po cesti nasproti pelje S16 ga bomo težko ločili od različice z 1,1-litrskim motorjem. Še na parkirišču se je marsikdo čudil "šminkerju", ki je na 206-ko nataknil eagle F1 dimenzije 205/45 R16 in pri tem razkazoval lita platišča. Vendar je hitro sledil "aja", takoj ko je kritični opazovalec zagledal droben napis S16 na prednjem blatniku. Tudi modra kovinska barva se dvestošestici lepo poda, samo škoda, ker avto ne ostane dolgo čist. Malo dežja je treba in tudi pazljiva vožnja po makadamu ne pomaga, da se ne bi na zunanjosti peugeota takoj kaj poznalo. Glede notranjosti ni nobenega dvoma, kam ta avto po duši spada. Sedeži v kombinaciji usnje/alkantara z videzom in obliko napovedujejo športnost. Aluminij, ki ga je treba prestopiti že na pragu, se nadaljuje na stopalkah, na prestavni ročici in še kje, dopolnjen pa je z usnjem okoli volana in prestavne ročice. Za spredaj sedeča je namestitev "kot se spodobi", seveda pa se morata po pas stegniti daleč nazaj, ker gre za 3-vratno karoserijo. Če se ne pripnete z varnostnim pasom, jo v peugeotu S16 odnesete brez zoprnega piskanja, niti lučke za opozorilo ni! Ker se tak avto ne kupuje za družinske prevoze, ne bom nič rekel čez vstopanje na zadnjo klop ali pa čez kakšno utesnjenost potnikov na zadnji klopi. Naj bodo veseli, da je še kje kakšen 3-vratni avto, pri katerem se bočni stekli izmakneta navzven. Mislim za primer, če zadaj sedečim ob šoferskih vragolijah zmanjkuje zraka in se potenje prenaša na šipe. Sicer pa je v tem peugeotu avtomatska klima vgrajena serijsko.

Vozne lastnosti

Izdelovalci avtomobilov, ki imajo izkušnje na rally tekmovanjih, so mojstri za pripravo trših podvozij, ki obenem ne delujejo neudobno. Te lastnosti povzema peugeot 206 S16, ki se odlično drži ceste. Med 400-kilometrsko hitro vožnjo med močnim dežjem sem zares užival. Med pogostim prehitevanjem se je kdaj pa kdaj prižgala lučka za ESP, sistem pa odlično deluje tudi med akvaplaningom, s tem da umiri tisto kolo, ki mu na vodnem klinu spodrsne. Na mokrem parkirišču, kjer sem iz ESP-ja izvabljal korekcijo stabilnosti, se je sistem med delovanjem oglašal s piskanjem.

Odlično oprijemljiva prednja sedeža in usnjen volanski obroč sta prava stvar za akcijo, je pa škoda, ker volan ni nastavljiv po globini. Veselje do hitre vožnje stopnjujejo elementi, kot so števec za temperaturo olja, aluminijaste stopalke in glava prestavne ročice. Da nam električna stikala, ki vključujejo porabnike z zakasnitvijo dveh ali treh desetink sekunde niso po godu, smo že omenili pri kakšnem drugem peugeotu. Moja izkušnja s peugeotovimi menjalniki pa je takale: mehki in razvlečeni hodi prestavne ročice mi nikoli niso bili posebno všeč, tudi na dirkalni različici 205 rallye ne. In ko je nekje na sredini rallyja Ina v Zagrebu začel menjalnik mojega peugeota spuščati sumljive glasove, sem za mnenje povprašal priznanega zagrebškega strokovnjaka Zlatka. Neprizadeto je rekel: "To je menjač, koji se raspada". Pa vendar moj peugeot na tisem rallyju ni samo pripeljal do cilja, ampak je tudi zmagal.

Zmogljivosti, poraba

206 S16 glede na moč in sorazmerno majhno težo potegne s pričakovano energičnostjo. Vgrajeni sistem ESP poskrbi, da moč ne gre v prazno, tudi globina profila na avtoplaščih se zato dalj časa ohrani. Števec vrtljajev je potrebno spremljati zlasti v nižjih prestavah, sicer nas bo na to spomnil omejevalec vrtljajev. Porabo goriva lahko ocenimo kot ugodno, saj na testu, kljub priganjanju, v povprečju ni segala čez 10 litrov.

Cena, tekmeci

Peugeot je z modelom 206 S16 sledil nekaterim proizvajalcem, ki iz nedolžnih mestnih avtomobilčkov s petdesetimi ali šestdesetimi konjički ustvarjajo hitre in zmogljive športne zverine. Slabe tri milijone in pol za tega poskočnega športnika pravzaprav ni tako zelo veliko. Vendarle gre stvar "pod devet do sto" in "200 kot za šalo". Se pravi, da je treba peugeota 206 S16 primerjati s kako hudo ibizo (naprimer TDI 130 KM). Podobne zmogljivosti nudi tudi punto 1,8 HGT abarth, malo dražji je in nekaj opreme iz peugeotovega standardnega spiska je za doplačat. Nekaj podobnega bi lahko trdili tudi za minija v različici cooper. Zelo zanimiv tekmec je opel corsa 1,8 16v GSi, ki daje za nižjo ceno podoben nivo opreme, zmogljivosti pa so slabše v sorazmerju z delovno prostornino motorja. Cooper S, clio renault sport in nekoliko večja honda civic type R pa rezgetajo s toliko več konji, da jih bo treba kot tekmece omenjat pri testu peugeota 206 RC.

Ne spreglejte