Petek, 11. 4. 2008, 12.58
8 let, 8 mesecev
MZ 125 SM
In zdaj se je MZ vrnil skozi glavna vrata ter v 125-kubičnem segmentu s supermoto in enduro motorčkom presenetil konkurenco. Kakovostna izdelava, pozornost detajlom, komaj opazna poraba goriva in nizka cena so zaščitni znak MZ 125 SM.
Oblika
Motor izgleda večji kot dejansko je. K temu pripomore predimenzioniran pogonski agregat, kolesi in nadpovprečno velika zavorna diska. Armaturna plošča je preprosta, a funkcionalna. Pogrešamo vsaj lučko za stanje goriva, vendar pri tako nizki porabi mopedska rešitev z ročnim preklopom na rezervo zadostuje. Podobno merilnik vrtljajev nadomešča izklop vžiga pri 10.5000 vrtljajih. Sedež je dovolj dolg in uporaben tako za agresivnejšo vožnjo s sedenjem skoraj na posodi za gorivo, kot tudi za križarjenje v dvoje. Krmilo je visoko nasajeno in omogoča dobro kontrolo, na športno namembnost motocikla pa namiguje agresivno oblikovan prednji blatnik. Možno originalno dodatno opremo sestavljajo: Sebringov izpušni sistem, aluminijast ščitnik motornega karterja, cevni ščitnik valja, plastični ščitnik krmila, zaščita vilic, nosilec prtljage, stranski kovčki.
Vozne lastnosti
Ciklistika je prilagojena kratkim zavojem. Krajši predtek, sedemnajstpalčna kolesa in položaj sedenja pričajo, da MZ 125 SM ni le igračka. K zabavnejši vožnji kljub relativno skromni moči pomaga kros-menjalnik z zelo kratkimi hodi, ki omogoča prestavljanje navzgor brez uporabe šestlamelne mokre sklopke. Ta supermotard zato ni za avtocesto, k čemur priča tudi končna hitrost le nekaj nad sto kilometri na uro. Tudi vibracije visoko vrtečega enovaljnika pri dolgotrajnem polnem plinu niso najprijetnejše. Pogonski agregat jih že zdrži, pritoži pa se razvajena zadnjica. Sachsovo vzmetenje z dvaindvajset centimetri hoda odlično opravlja svoje delo, tudi pri skrajni uporabi. Za uspešne vragolije skrbi tudi le osem kilogramski Crom-molibdenov cevni okvir in nadpovprečne kolutne zavore.
Zmogljivosti
Pogonski agregat velja za najsodobnejši štiritaktnik v 125-kubičnem razredu. Je aluminijast, tekočinsko hlajen, s štirimi neposredno krmiljenimi ventili, ki skupaj s keramično cementuro stene valja omogočajo vrtenje preko deset tisoč vrtljajev na minuto. Motor tako pridela petnajst konjev, z uporabo drugega izpuha in ostrejše odmične gredi pa zlahka preseže dvajset konjskih moči. Pa tudi brez tega je zaradi kratkohodnega razmerja vrtine in giba, ter majhne vrtilne mase (kompaktne gredi) zelo odziven. Dolgi strmi klanci ga sicer nekoliko upehjo, za začetnike, lahkotno vožnjo po mestu ali pa preganjanje po supermoto progi odlična izbira. Agregat je predimenzioniran (v enako ohišje bi lahko spravili tudi valje s 350 cm3, sklopka in menjalnik pa sta konstrukcijsko primerljiva sklopom v 250-kubičnih hard endurah, kar pomeni zanesljivost. K vzdržljivosti pomaga tudi omejevalnik vrtljajev, ki se vklopi pri 10.500 vrtljajih na minuto. Zaradi tako visokega in lahkotnega vrtenja deluje agregat kljub štiritaktni zasnovi skoraj kot dvotaktnik. Res je malce manj agresiven v zgornjem območju, a s precej več navora v spodnjem režimu delovanja. Obenem pa motor pri tem proizvaja za svojo prostornino zelo prepričljiv zvok. In poraba? Skorajda zanemarljiva - ob dvanajstlitrski posodi za gorivo omogoča vsaj tristo, če ne celo štiristo kilometrov avtonomije.
Cena, tekmeci
Na dirkah se MZ kosa z Aprilio, Husqvarno in Yamaho, menimo pa, da mu edino pravo konkurenco mu predstavlja Tomos. Štiritaktni tomos SM 125 je sicer nekoliko šibkejši, a tudi lažji, z radialno vpetimi zavorami in elementi, ki presegajo povprečje v tem razredu. Štiritaktno yamaho XT125 X se sicer dobi za manj kot devestotisoč tolarjev, kolikor stane ta MZ, a je tehnično "preprostejša" - z zračnim hlajenjem, le pet stopenjskim menjalnikom, manjšim hodom vzmeti in končno hitrostjo 90 km/h. Edini trije, ki so MZ-ju podobni po moči in zmogljivosti, so aprilia MX 125 X, husqvarna SM 125 S in yamaha DT 125 X, ki pa so dvotaktni motocikli. Med njimi ima Aprilia največje zavore in skupaj s Husqvarno največje hode vzmetenja, Husqvarna je najšibkejša, a obenem najlažja. Yamaha je glede na dane podatke najokretnejša ... Ko pa potegnemo in preštejemo pluse in minuse, ugotovimo, da je kot celota MZ za vsakodnevno uporabo najboljši paket.