Petek, 4. 12. 2015, 19.43
9 let, 1 mesec
Mercedes-Benz A 200 CDI 4MATIC

Rad bi bil pravi AMG. Pa ni. Pa je ...
Navzven in navznoter bi rad na vsak način prepričal, da je pravi AMG, tisti s 360 podivjanimi bencinskimi "konji". In nekako mu uspeva. Dodatki so pristni in več kot le prepričljivi.
Dva izpuha štrlita iz dirkaško usmerjene, pa čeprav le plastične in navidezne mrežice, zavorni diski so naluknjani, petkraka platišča, še kako dovzetna za boleče kaznovanje neprevidnih parkirnih manevrov v bližini pločnikov, športna, a ne pozersko bahaška, sprednji in zadnji odbijač praktično enaka kot pri AMG.
Znotraj pristno športno vzdušje
Znotraj športna zgodba le še pridobi zagon, ki ga ustvarja zunanji videz. Črno-sivo kombinacijo popestrijo živordeči šivi na sedežih, naslonih (vrata in sredinski greben) in volanu.
Na preprogah napis AMG, stopalke so aluminijaste, merilniki se, resnici na ljubo, od skrajno dolgočasnih v običajnih A-jih razlikujejo kot dan in noč.
Športna sprednja sedeža z integriranima vzglavnikoma razvajata z usnjem (vzglavnik, stranska opora) in alkantaro (sedalni del, hrbtišče). In priznam, zadaj nisem sedel niti enkrat. Raje sem sedel spredaj, za volanom.
Vendarle je ta A pravi AMG. Še pogon, do katerega pridemo čez odstavek ali dva, je štirikolesni, kot pri najzmogljivejšem bratu.
Hiter zaradi štirikolesnega pogona, ne moči
Obrat ključa v hipu pokaže njegovo drugo, zmernejšo, v teoriji in večinoma tudi v praksi umirjeno plat. Pod pokrovom motorja je namreč brbotal 2,2-litrski dizelski motor z le sto kilovati.
Na cesti smo na kilovate hitro pozabili ter se spomnili, da daje motor s pomočjo povprečno hitrega samodejnega menjalnika in štirikolesnega pogona, ki je presenetil z odzivnostjo, vozniku izredno uporabnih 300 njutonmetrov največjega navora.
Če že nismo ravno drveli z AMG-znački primernimi hitrostmi, pa smo iz zavojev zelo zgodaj pospeševali s športno odločnostjo. Volan se je odlično prilegal roki, sedeži so dobro držali in zavore, dokler nismo predolgo pretiravali, ustavljale z nezmanjšano močjo.
Velja, da je podvozje naše športne želje podpiralo bolj zaradi dobrega sodelovanja z elektronsko krmiljeno sklopko, integrirano neposredno v zadnjo os, ki skrbi za prenos navora zadnjim kolesom.
Nastavitve blažilnikov in vzmeti so namreč namenjene vsakodnevni, pretežno umirjeni vožnji in delovanje vozila skrajno nevtralno. Sprednji del je torej podvržen zgodnjemu podkrmarjenju, a zlahka nadzirljiv, pametno izkoriščanje ponujene vsekolesno gnane tehnologije pa lahko skrbi tudi za veselje v zavojih.