Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
11. 4. 2008,
11.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 4. 2008, 11.13

8 let, 8 mesecev

KTM 990 super duke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Superduke je super motor. Brez dvoma eden najboljših slečenih motociklov na planetu.

"Streetfighter" izzivalne oblike z agresivnimi linijami, rohnečim dvovaljnikom velike moči, razburljivo ciklistiko in prestižem. A tudi tako popoln motocikel je mogoče še izboljšati. Zasvojenec s hitrostjo in močjo Rok Drašler je s pomočjo karbona, titana, gospoda Akrapoviča in hitreje misleče elektronike iz svojega superduka naredil še bolj ostrega cestnega bojevnika.

Oblika

Bolj agresivno oblikovanega "fighterja" skoraj ni mogoče zamisliti. Za to skrbijo strmo padajoče odrezane linije ostrih robov, jasno viden velik dvovaljnik kot zver zaprt v krommolibdenovo kletko cevne konstrukcije, ki ga obdaja. Vse skupaj je vpeto med dve drzno skupaj postavljeni kolesi z velikimi zavornimi diski. Velika prednja maska straši vse pred nami in obenem presenetljivo dobro opravlja delo zaščite pred vetrom. Vse pa nadgrajuje visoko in kratko nasajeno krmilo, ki odlično seže v roko. "Igračk" na tem motociklu ni mogoče najti, vse je v smislu funkcionalnosti in zmogljivosti. Je pa mogoče marsikaj spremeniti in zamenjati: v karbon lahko oblečemo armaturko, stranice, prednjo šipico in izpušne cevi. Tudi te je mogoče zamenjati s titanovimi in zadek preprosto skrajšati za še bolj "grozeč" izgled. In to je potem to!

Vozne lastnosti

1438 milimetrov medosne razdalje in 66-stopinjski kot vpetja vilic govorita svojo zgodbo o kratkem in okretnem motociklu, razmerje med močjo in maso 1,5 kilograma na eno konjsko moč skupaj s 100 Nm navora pa prepričuje o veliki poskočnosti. Prednje "White power" teleskopske vilice premera 48 mm skupaj z dvema 32-centimeterskima zavornima diskoma s štiribatno zavorno čeljustjo dopolnjujejo vse skupaj in obljubljajo vrhunske vozne lastnosti. Recimo raje zabavo na prednjem, zadnjem ali pa "stranskem" kolesu. Vodljivost je dejansko vrhunska in včasih se je prav težko odločiti, ali bi ovinek predrseli v supermoto stilu ali pa s kolenom pri tleh v stilu superšportnikov. Enako težko se je odločiti, ali bi raje vozili po sprednjem ali zadnjem kolesu. V smislu voznih lastnosti ni kaj spreminjati, lahko si nekoliko dvignemo krmilo in skrajšamo prestavna razmerja, a bolj zabavne ciklistike si ne moremo želeti.

Zmogljivosti

Prva prestava v treh sekundah potegne do 100 km/h, druga nadaljuje do 150 in tretja do 180 km/h, ko je za večino na slečenih motorjih že dovolj. Kdor uživa v pišu vetra, se bo veselil norega pospeševanja vse do 240 km/h. Pri tem je najbolj navdušujoče to, da ima menjalnik zelo učinkovito preračunane prestave, ki z vedno krajšimi razmerji skrbijo, da motor odlično pospešuje tudi pri hitrostih, ko je upor zraka za večino pretiran. Na testnem KTM-u pa je vse začinjeno še z manjšim prednjim zobnikom, sposojenim pri modelu 950 adventure. Dvovaljnemu litrskemu agregatu ni kaj očitati. Zvezno podajanje dovolj velike količine moči je več kot zadovoljivo in pravzaprav edino, kar manjka povsem serijskemu superduku je zvok. Toda za to hitro poskrbijo v Ivančni Gorici. Dva odprta Akrapoviča poskrbita za bobnečo simfonijo, ki z grgranjem, pokanjem in rezgetanjem podobi motocikla doda še tisto zadnjo piko na i in straši mimoidoče kjerkoli se pojavimo.

Cena, tekmeci

Cena nekoliko pod 2,9 milijona ni prav majhna, a je res, da za ta denar dobimo veliko motorja z vrhunskim agregatom in izbranimi vgrajenimi materiali. Z vložkom dodatnega pol milijona še povečamo ekskluzivnost motorja, izboljšamo moč, prestavna razmerja in predvsem zvok! "Streetfighterji" postajajo najbolj priljubljen segment motociklov in zato je seveda tudi konkurenca v tem razredu vse močnejša. Pravi goljat, ki izstopa po moči, a tudi velikosti, masi, ceni in inovativnosti je štirivaljni BMW-jev K 1200 R z več kot 160 KM. Šibkejši, a še vedno izredno brutalen in tudi bolj okreten je trivaljni benellli TNT 1130 in še posebno triumph speed triple, ki pa je povsem brez vetrne zaščite. Tekmec, ki grozi, da bo ugnal vse, je dvovaljni moto morini 1200 corsaro z največjim navorom med serijskim motocikli. V superdukovem razredu do litra delovne prostornine po moči izstopa štirivaljna MV agusta brutale, ki pa se kljub izboljšanemu navoru v nižjem omočju vrtljajev ne more kosati z dvovaljniki. Zato je prava konkurentka aprillia tuono, ki v najnovejši izvedbi prinaša veliko moči, povezane z odličnimi voznimi lastnostmi in dušo pravega superšportnika. Superduke je v tem smislu bližje supermoto ciklistiki. Kar se tiče ekskluzivnosti, ciklistike in možnosti unikatnejših dodelav pa je pravi konkurent nov ducati monster S4RS.

Ne spreglejte