Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57
9 let
KTM 990 adventure

Večji, zmogljivejši, še bolj neustavljiv
Od tedaj, ko je velik dvovaljni KTM LC8 zmagal na reliju Dakar, je minilo že osem let. Zaradi prevelikih zmogljivosti so namreč ta razred ukinili, v serijski in prenovljeni izvedbi pa ta stroj še vedno ostaja edini motocikel, s katerim je mogoče drveti občutno nad dvesto kilometri na uro in skakati po motokros progi. Zaradi aerodinamične oblike in toge konstrukcije je namreč stabilen tudi pri visokih hitrostih, zaradi odličnih terenskih komponent in zmogljivega agregata pa praktično neustavljiv na terenu. Da po zaslugi dodelane ciklistike in relativno majhne mase na zaviti cesti v zadrego spravi večino cestnih motociklov, verjetno ni treba spominjati.
Adventure ohranja svoj brezkompromisni značaj …
Nov model še vedno nima ogrevanih ročk, elektronskega nadzora zdrsa pogonskega kolesa in druge razvajajoče navlake tretjega tisočletja. Nasprotno – KTM 990 adventure trese, rohni, ni varčen z gorivom in se poseda pri zaviranju na asfaltu … In kaj za to? To ni motor za razvajence, mevže, turiste. To je še vedno stroj za prave dedce, za tiste, ki hočejo krotiti brutalnost, doživeti prvinskost vožnje in neuničljivost na terenu. Kdor je navajen udobja in perfekcionizma GS-a, naj pozabi nanj. Kdor hoče sapo jemajoče pospeške na terenu in igrive vozne lastnosti med ovinki, pa bo v tem motociklu našel simbol svoje svobode.
… pa vendar dobiva kanček potovalne razvade
Priznajmo, v zadnji preobleki je postal potovalno prijaznejši, a zato prav nič pomehkužen. Na zunaj se skoraj ni spremenil: drugačno ima le armaturno ploščo, ki se ponaša z 12-voltno vtičnico, kanček večji predal pred njo in dvonivojski zelo udoben sedež. V sebi pa zdaj serijsko skriva ABS. Kdor bo pomislil, da ta ne sodi na tak motor, bo pri hitri, športni, stoječi vožnji po makadamih spoznal, da je veliko lažje, udobneje in varneje zavirati le s sprednjo zavoro in se pri tem zanesti na elektronsko pomoč. Predvsem pa protiblokirni sistem deluje odlično in pri zadnji zavori dopušča malo športnega občutka, tako da potrebe po izklopu ni, razen na kakšnem zelo spolzkem spustu.
Nov pogonski sklop
Srce motorja ostaja v bistvu in značaju takšno, kot je bilo, a dodelano. Agregat, ki je še vedno zelo kompakten, lahek in vroč, ima za šilce večjo prostornino in elektronski vbrizg goriva ter zdaj presega sto "konjičev". Adventurejev litrski dvovaljnik je kolaž najboljšega, kar zmorejo v Mattighofenu – glave ventilov so na primer z modela superduke R, vodna črpalka s superšportnega RC8. Pravzaprav so vse komponente vrhunske: Magura, Renthal, Brembo, Bosch in predvsem preprosto popolnoma nastavljivo vzmetenje White-Power. Posebej lahko pohvalimo tudi zelo vsestranske Pirellijeve gume Scorpion, ki imajo kar 21 palcev premera spredaj.
Cena in tekmeci
V teoriji KTM 990 adventure nima tekmecev. Je edini litrski hardenduro z več kot sto "konjiči" in edini potovalni terenec s končno hitrostjo zaznavno nad dvesto kilometri na uro. Veliki 1200-kubični potovalni enduri so iz povsem druge, potovalne zgodbe, zato ima v praksi konkurenta predvsem v BMW-ju F 800 GS, ki pa je na drugi strani nižji, šibkejši, kanček manj brutalno terenski in kanček bolj razvajajoč, a zato tudi cenejši. Prav cena je edina šibka točka adventureja, a najodličnejša tehnika, preizkušena na najtežjem reliju sveta, in brezkompromisen motocikel brez omejitev pač ne morejo biti poceni!