Petek, 11. 4. 2008, 12.41
8 let, 8 mesecev
KTM 950 supermoto
Najnovejši KTM je supermoto(r)! Verjetno ga ta hip ni bolj zabavnega in bolj vsestransko odličnega. Združuje lastnosti klasičnega supermota, "fanbajka", velikega enduro potovalnika in superšportnika. Ima supermoto ciklistiko, izgled in zvok streetfighterja, z zmogljivostmi pa na ovinkasti cesti pušča zadaj še tako radikalne cestne motocikle. Za povrh je zaradi pokončnega položaja in končne hitrosti preko 220 km/h primeren tudi za potovanje po avtocesti, zaradi lahkotnosti upravljanja pa je prijazen tudi do začetnikov (v svetu velikih motociklov). Moderen in agresiven izgled poskrbi, da si s tem KTM-om še kako opažen v mestu, udoben sedež pa vabi tudi na prijetno križarjenje v dvoje. Želite še več? Lahko ga zapodite celo po makadamih slovenskih gozdov in tudi tam vas bo navdušil ...
Oblika
Motor je oblikovno prava "sex bomba". S polodkritim agregatom že od daleč naznanja, da kar poka od moči. Obenem pa ostre linije po vzoru superduka poudarjajo njegovo agresivnost, vlivajo željo po hitri, dinamični vožnji. Največ k temu pripomore velika posoda za gorivo, ki objema agregat in hladilnik, ter ob tem skrbi tudi za uravnoteženost motocikla. Jasno je vidna pozornost detajlom, saj prednja luč zašiljeno izstopa iz prednje maske. Podobno je tudi na nasprotni strani: dve izpušni cevi objemata zadek, a ne pod sedežem, ampak ob njem, tako da je boljše hlajenje in pod sedežem še nekaj prostora za malenkosti. Sedež v visoki liniji nakazuje supermoto-športni značaj, majhen "prtljažnik" pod njem pa opozarja, da 950 SM ni samo za "fun".
Armaturka je lična in pregledna. Odločitev za ne-vgradnjo merilnika vtrljajev je po eni strani smotrna, saj gre med športno vožnjo vedno do konca, do prekinjevalca, ker pa je ta SM tudi potovalno uporaben, se podatka o vrtljajih mi ne bi branili. Prav tako ne dnevnega števca kilometrov - se pa zato odkupi z merilcem prevoženih kilometrov od vklopa rezerve. Pozorno in uporabno!
Vozne lastnosti
Ime Supermoto obljubi precizno vodljivost, ostra odzivnost, agilnost, preprostost, okretnost, zabavnost ... Na spisek dodajte še sto konjev in izredno majhno maso. Vse nadgrajuje kratka nihajka, enajst centimetrov predteka ter meter in pol medosne razdalje, ki dokazuje zgodbo o okretnosti. Kljub temu pa KTM 950 SM tudi pri zelo hitrih ovinkih ostaja miren in vodljiv. K temu precej pripomore položaj na motociklu, krmilo, ki odlično sede v roko in popolnoma nastavljivo White power vzmetenje z direktnim vpetjem zadaj in preprosto nastavitvijo spredaj. Ko zapeljemo iz makadama na razbit vaški asfalt, serpentine, gorske ceste ali avtoceste proti morju, lahko v nekaj sekundah prilagodimo značaj motocikla. Edini kompromis, ki ga je bilo treba pri tem motorju sprejeti, se pozna na sedežu. Da bi nudil več udobja na daljših vožnjah, je za ekstremno supermoto rabo v sprednjem delu preširok. K temu morda največ pripomore zares zajetna, skoraj osemnajst litrska posoda za gorivo, ki svojo širino odkupi z dobrim dosegom.
Nikakršnega kompromisa pa ni pri zavorah, ki se izkažejo tako na dirki, kot tudi pri lagodni vožnji in predvsem, ko gre kaj narobe. Zavore so dejansko poglavje zase. Vrhunski Brembov izdelek, radialno vpet, plavajoč, štiribatni z več kot trideset centimetri premera diskov! To bi moralo o agresivnem zaviranju, atraktivnem drsenju in lahkotnem postavljanju motocikla na prednje kolo povedati pravzaprav vse.
Zmogljivosti
Agregat je izjemno kompakten in z manj kot šestdesetimi kilogrami mase najlažji litrski dvovaljnik sploh. Je poznan in preizkušen iz modela adventure in zato tudi nima elektronskega vbrizga goriva. Diha preko Keihinovih vplinjačev in ima dvajset konjičev manj kot superduke. Toda: če se komu zdi, da pri teh sto konjih manjka moči - se mora zamisliti nad seboj. Prvič zato, ker teh sto konjev ni kakšnih pohlevnih žrebcev, ampak gre za stoglavo hordo podivjanih mustangov, drugič pa zato ker zaradi vrhunske ciklistike skozi večino ovinkov padamo s tako ali tako že (pre)vrtoglavo hitrostjo. Tresljajev je manj, kot bi jih od dvovaljne zverine pričakovali in se v večji meri pojavijo šele okoli osem tisoč vrtljajev na minuto. Motor pospešuje izredno zvezno in streže z ogromno količino navora že vse od najnižjih obratov. Zato je lahko pri vsakem agresivnem pospeševanju prednje kolo vedno v zraku, zadnje pa v zdrsu: če to želimo oziroma če je ustrezno slaba. Več kot dovolj torej za zabavo in hitrost. Nikoli zadovoljnim motoristom svetujemo, da dokupijo zobec manjši sprednji zobnik ali Akrapovičev izpušni sistem, vse to dobite že v originalni KTM-ovi dodatni opremi.
Cena, tekmeci
Za ceno 2,7 milijona tolarjev ta KTM nudi izredno veliko motorja. Gre za res zelo poseben, skoraj unikaten izdelek, ki neposredne konkurence sploh nima, saj je edini dvovaljni supermoto motor na svetu in predstavlja povsem novo smer v razvoju motociklov. Teoretično bi mu tekmeci lahko bili nekateri hišni supermoto izdelki ali pa husqvarna 610 SM, ki pa so skoraj pol šibkejši enovaljniki. Litrski dvovaljni streetfighterji, kot na primer KTM-ov superduke, ga v moči in agresivnosti sicer presežejo, toda zaostajajo po okretnosti in uporabnosti. Ducatija multistrado 1000 in buella XB12R primerjamo s tem KTM-om predvsem zato, ker sta prav tako precej vsestranska motocikla in prav tako zelo samosvoja, morda pa bi kdo ob bok postavil tudi beemveja R1200 GS, pa čeprav je proti temu supermotu pravi glomaznež.