Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 4. 2008,
8.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 4. 2008, 8.43

8 let, 8 mesecev

Honda CB 600 F Hornet (ABS)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Je agresivneje oblikovana, zmogljivejša in lahkotnejša in tako predstavlja idealni motocikel za nekoga, ki išče zvestega sopotnika tako za preprosta križarjenja kot športno živahna izživljanja.

Honda Hornet je že vrsto let zastavonoša med slečenimi motocikli srednje prostornine.

Oblika

Glede na predhodnico klasične preproste oblike je oblikovanje letošnje izvedbe skoraj revolucionarno in pozna se da so imeli prste zraven italijanski oblikovalci. Tako spredaj kot zadaj. Ostro zašiljena majhna maska z zadnje čase tako popularno navpično postavitvijo žarometov, kljub majhnosti daje za slečen motocikel ravno prav vetrne zaščite. Izpušni sistem je v sodobnem duhu oblikovanja (pa tudi zmanjševanja mase in zniževanja težišča) speljan nizko in kratko ob strani. Celotno oblikovanje je tako agresivnejše in sveže. Glede na predhodnika je motocikel odrasel in zato deluje nekoliko zajetneje, a resnica je prav nasprotna saj je shujšal na manj kot 180 kg. K temu nekaj pripomore tudi zadnja luč iz LED diod, predvsem pa zelo kompakten pogonski agregat, ki kljub majhnosti buhti v osrčju motocikla in že od daleč naznanja svojo moč ter veselje do vrtenja. Tudi armaturka je zdaj v stilu celotnega paketa veliko športneje oblikovna. Edina prava slabost prejšnjega modela - retro merilci, luč in ogledala so zdaj odpravljeni in namesto njih zrak reže zašiljena luč z velikim analognim merilcem motornih vrtljajev.

Vozne lastnosti

Kompaktne mere, visoko postavljeno krmilo in zmogljiv motor obljubljajo veselje v vsakem ovinku. Lahkotnost in stabilnost, nadzor in surovo pospeševanje se zlivajo v celoto, ki se odlično obnese tako na ozkih serpentinah kot dolgih hitrih avtocestnih ovinkih. Majhna masa, kratka medosna razdalja in predtek skupaj z nizkim sedežem delajo ta motocikel za zelo lahkoten. Po drugi strain pa v sebi skriva športni značaj povzet po modelu CBR, a v kombinaciji z bolj pokončnim položajem telesa in višjim krmilom. To v praksi omogoča hitrejšo vožnjo skozi zaprte ovinke in tudi daljša križarjenje, kjer bo prav prišla skoraj dvajsetlitrska posoda za gorivo in majhna poraba goriva. Tog aluminijast okvir skupaj z močnejšo in daljšo nihajko zagotavlja natančnost in lahkotnost pri hitrih spremembah smeri. Vzmetenje ima zadaj centralni blažilec z nastavitvijo prednapestosti vzmeti, spredaj pa "upside-down" vilice premera 41 mm, ki pa niso nastavljive. Večina uporabnikov tega tako ne bi protrebovala, ker je vzmetenje že tovarniško nastavljeno na optimalne vozne lastnosti, vendar bi si včasih na tako zmogljivem motociklu zaželeli več ostrine tudi v hitrih ovinkih. Seveda bi se to poznalo pri ceni in Honda Hornet ne bi bila večl prijazen, nezahteven in dostopen motor.

Zmogljivosti

Pogonski agregat je nov, a tako kot smo pri modelu Hornet navajeni vrhunski športnik vzet iz modela CBR 600RR. Na račun večje prožnosti in prijaznosti je moč nekoliko zmanjšana, kljub temu pa v novi izvedbi presega sto konjev (75 kW). Pogonski agregat ima pravzaprav dvojni značaj saj je v nižjem režimu prijazen in daje občutek, da sedimo na "začetniškem" motociklu. Kljub temu pa tudi v nizkih obratih glede na prostornino presenetljivo prepričljivo pospešuje. Pri sedem tisoč vrtljajih pa se spremeni v brutalneža, ki z rezkim zvokom prinaša presunljivo pospeševanje in se z veseljem vrti daleč v petmestne številke. Šele piš vetra onkraj 200 km/h nas spomni, da nismo na superšportniku. Zavorni sistem je več kot kos zmogljivostim pogonskega sklopa. Tribatna zavorna čeljust grize v dva 296 milimeterska zvorna koluta spredaj in en 240 milimetrski zadaj. Ustavljanje je tako več kot prerpičljivo. Pri tem lahko pomaga tudi protiblokirni zavorni sistem.

Cena, tekmeci

Honda Hornet je zaradi odličnega razmerja med ceno in zmogljivostmi že vrsto let prodajni hit v Evropi. To pomeni prvič, da je osnovna cena 7.300 evrov glede na celoten paket in izgled motocikla več kot sprejemljiva in drugič, da je motor korak pred konkurenco. Pogonski agregat, ciklistika in zavore, ki prihajajo iz Hondinega najšportnejšega modela sestavljajo vrhunski paket, ki ga še nadgrajuje prijazen položaj voznika, nezahtevnost motocikla in italijansko oblikovanje. Morda bo kdo pogrešal nastavljivo vzmetenje in sklopko proti poskakovanju pogonskega kolesa, a večina gotovo ne. Tako po športnosti kot izgledu ji je največji tekmec Kawasaki Z750, ki jo po moči sicer prekaša, ne pa po prijetnosti vožnje. Prostorninsko in "filozofsko" bi ji moral biti najbližje Suzuki GSR600, ki pa ne zmore biti tako športno oster kot je lahko Honda. Zato je najresnejši Hornetion tekmec nekoliko težja Yamaha FZ6 (S2).

Ne spreglejte