Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
18. 3. 2008,
9.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 18. 3. 2008, 9.36

8 let, 8 mesecev

Audi A4 3,2 FSI quattro

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
A4 je najbolj pogosto viden audi, saj njegov delež znaša okoli 50 odstotkov. Z novo generacijo je prekinil pravilo, po katerem morajo premium vozila skopo odmerjati prostor potnikom zadaj.

Zdaj je drugače, saj tudi morebitnim dvometrašem med taksisti ne bi bilo treba zardevati, kadar bi v avto namestili več oseb. Sicer pa smo o prostornosti audija A4 že kdaj prej kaj povedali, to pot pa ima testno vozilo kaj več za pokazati. Predvsem najbolj zmogljiv motor, quattro pogon in dodatno opremo, vendar takšne vrste, ki bi jo pripisali Audijevemu paradnemu konju, se pravi osmici.

Zunanjost, notranjost

Zajeten spisek dodatne opreme, ki različico 3,2 FSI quatttro podraži za več kot polovico, bo treba razdelit po spodnjih predalčkih. Kar se notranjosti tiče, smo sedeli na športnem usnju z nastavljivim sedalnim delom, z Audijevim "drive select" sistemom se med ostalim upravlja vrhunsko ozvočenje Bang & Olufsen, DVD navigacijo z multimedijskim vmesnikom MMI in sisteme, ki spadajo pod spodnji odstavek.

Vozne lastnosti

Testni audi A4 se prilagaja različnim voznikom oziroma bolje rečeno različnim trenutnim razpoloženjem voznikov in potnikov. Tristopenjska nastavitev vzmetenja, volanskega prenosa in motorja omogoča udobje, uravnoteženo odzivanje ali pa poudarjeno športnost. Le-ta ustreže najbolj zahtevnim voznikom, saj nastavitev "dynamic" otrdi vzmetenje (pa ne tako odločno kot pri audiju allroad), volan postane trši, motor pa odzivnejši. Pri dinamični nastavitvi navdušuje delovanje ESP sistema, ki tudi na makadamskih podlagah dovoljuje (pre)hitro odvožene ovinke, pri čemer daje vtis vožnje po tračnicah brez občutnega poseganja v hitrost vozila. Aja, ena zadeva pa v tem audiju ni prav nič športna: elektronska pomožna zavora namesto ročne.

Zmogljivosti, poraba

3,2-litrski V6 motor ni namenjen doseganju varčevalnih rekordov, še posebej, če uspemo zapreči vseh 265 konj. Na našem testnem krogu je poraba na dinamično odvoženem odseku presegla 17 litrov na sto, na povsem umirjenem delu pa je padla pod sedem! Krog smo sicer zaključili s porabo 11,6 l/100 km, kar sploh ni slabo. Poleg tega, da Audi ponuja zmogljiv motor, skuša tudi prepričati voznike, naj ne zapravljajo goriva tja v en dan, zato so med merilnike vgradili indikator prestavljanja. In ne boste verjeli, da se že pri hitrosti 50 km/h prikaže priporočilo za peto prestavo, malo nad 60 pa za šesto. To pomeni, da FSI normalno deluje že pri tako nizkih vrtljajih, ki jih ponavadi pripisujemo dizlom. Pa še ena o števcu: hitrost lahko spremljamo tudi digitalno izpisano in kadar kaže na primer 60, gre zares skoraj 58. Za primerjavo: dejanska hitrost pri števcu na 60 je pri večini vozil nekje med 54 in 57 km/h.

Cena, tekmeci

A4 3,2 FSI quattro velja v osnovi 42.000 evrov, z dodatno (testno) opremo pa še približno pol toliko zraven. Na prvi pogled temu audiju ne bi mogli kar enostavno pripisati istih tekmecev, katere smo že navedli pri prvem testu. Pa vendar lahko. Res, da odpade osnovna razmejitev na tiste, ki prisegajo na prednji in ostale, ki jim je ljubši zadnji pogon. Vendar so pri Alfi, BMW-ju, Mercedes-Benzu, Saabu in pri Volvu v tem razredu pripravili ustrezne štiripogonske različice. Ker imajo pri tem vsi pristaši navedenih znamk svoje argumente, naj povzamemo, kaj porečejo "audi fani": "Audi ima s svojim stalnim quattro pogonom med vsemi najdaljšo tradicijo, za povrh pa je bil ta sistem uspešno preizkušen na svetovnih rallyjih."

Ne spreglejte