Četrtek, 26. 1. 2012, 14.00
9 let
Vozili smo posebno "custom" rolbo na jezerskem drsališču

Drsališče na Jezerskem je nekaj posebnega. Je igralna oaza v ledenem kraljestvu na severni strani Grintovcev. Zato je eno najbolj hladnih in najbolj posebnih drsališč pri nas. Poseben pa je tudi stroj, ki skrbi za to, da je led na drsališču ob Planšarskem jezeru gladek. Rolba je v osnovi dvoranski stroj za glajenje ledu, ki so mu mojstri z Jezerskega dodali kabino fiata uno za lažje kljubovanje mrazu in motor iz Volkswagnovega hrošča za lažje premagovanje razdalj.
Rolba z drgnjenjem ledene ploskve zgladi led in obenem odstrani sneg, ki se je nabral na ledu. Zato je osrednji del rolbe dva kubična metra velik prostor, v katerega se nalaga sneg. Toda za resnično gladek led ga je treba polivati z vodo, zato ima rolba 500-litrsko posodo za vodo (na Jezerskem je ta jezerskega izvora). Za glajenje ledne površine približno tako velike, kot je tista v dvoranah, je potrebno od ene do tri ure dela, kar pomeni tudi po dvakratno dolivanje goriva za stari dvovaljni pogonski agregat. Vse to je za to, da je na ledu mogoče varno drsati in izvesti tudi kakšno pirueto. Zato je jezersko rolbo preizkusila tudi nekdanja državna prvakinja v umetnostnem drsanju Špela Perc.
Kako je nastala jezerska rolba?
Kot pravi lastnik rolbe (in gostišča ob Planšarskem jezeru) Milan Milošič, njegov stroj za glajenje ledu izhaja iz drsališča na Kranjskem sejmu. To je bila stoječa rolba, ki za jezerski mraz ni bila najprimernejša, zato so ji dodali kabino, ki so jo našli na odpadu in vanjo vgradili še hroščev bencinski motor. Sicer je rolba nastala kot izum Franka Zambonija na začetku štiridesetih let prejšnjega stoletja za ustvarjanje boljših pogojev za trening norveške umetnostne drsalke in olimpionkinje Sonje Henie.