Sreda, 13. 5. 2009, 13.35
9 let, 2 meseca
Trening varne vožnje

Poskrbite za svojo glavo
Priznajmo, motorja ne kupimo zato, da bi bili počasnejši ali okornejši. Še posebno, če kupimo takšnega, ki v prvi prestavi (od šestih) presega 130 km/h. Pa tudi z veliko manj zmogljivim motociklom smo ranljivejši. Za preživetje v prometu je zato ključno, da predvidevamo pasti, ki jih skrivajo slovenske ceste in predvsem, da predvidevamo neumnosti drugih udeležcev v prometu: ki sekajo ovinke, vozijo pod vplivom alkohola in zaradi neznanja ne obvladajo svojega vozila.
Bistveno je obvladanje sebe in motocikla
Velikokrat smo si motoristi sovražniki sami sebi - saj nas zapelje moč in zmogljivost motocikla. Zato moramo obvladati strasti in imeti trezno glavo, da lahko prilagodimo hitrost razmeram. Predvsem pa moramo obvladati motocikel. To je namreč poleg zaščitne opreme edino, kar nam lahko pomaga. Najboljše si je znanje in pamet kupiti v šoli varne vožnje saj je to veliko ceneje, kot če napake plačujemo s polomljenimi kostmi in zvito pločevino. Nekaj osnovnih napotkov smo pripravili v okviru promocijske BMW-jeve šole na na dirkališču Blagomix.
Ključni elemnti šole
Šole varne vožnje so lahko precej kompleksne, a vse poudarjajo nekaj osnovnih prvin, ki jih mora motocklist obvladati: ravnotežje, izogibanje oviri in zaviranje. Vožnja med stožci je tista, ki nam olajša obvladanje ravnotežja in izboljša občutek za gibanje motocikla ter nadzor nad njim. Življenje pa nam bo rešilo le, če se bomo znali ogniti oviri, kjer pa nam ne pomaga le motorična spretnost, ampak predvsem pogled. Ker vožnja sledi pogledu, je nujno, da gledamo mimo ovire in ne v njo.
Pravilno zaviranje je vse manjša težava
Zaviranje je bilo na enoslednih motociklih v kritičnih situacijah in na spolzkih podlagah vedno zahtevno opravilo, ki pa ga zadnja leta na vse več motorjih olajša protiblokirni zavorni sistem. Ker so praktično vsi BMW-jevi motocikli opremljeni z ABS-om je pri zaviranju pomembno le še polno pritisniti na zavoro in obdržati nadzor nad razmerami.
Nam kazni pomagajo preživeti?
Čeprav je splošno mnenje, da kazni in nadzor hitrosti zmanjšujejo nesreče, je to žal le delno res. Vse nesreče so namreč posledica neumnosti (zaradi katere ne prilagodimo hitrosti, vozimo pod vplivom alkohola, objestno izsiljujemo) ali pa neznja - neobvladanja vozila, ko gre kaj narobe. In še tako visoke kazni in številni radarji ne morejo "pozdraviti" neumnosti in nesposobnosti voznikov.
Potrebujemo dirkališče!
Motoristi smo v prometu še posebej na udaru, saj smo veliko bolj ranljivi in to že pri veliko manjših hitrostih, kot ubijajo avtomobiliste. Obenem pa nam le dirkališče daje možnost, da izkoristimo zmogljivosti motociklov in ohladimo strasti, ki večino pripeljejo na motor. A kaj ko odgovorni vedo, da so kazni za državo bolj donosne kot gradnja dirkališča. Zato motoristom ne preostane drugo, kot da sami poskrbimo za svojo glavo in prvi korak je gotovo šola varne vožnje.