Četrtek, 8. 5. 2014, 21.49
9 let
Neoplan starliner L – poslovna cestna križarka najvišjega razreda

Naložba, ki se obrestuje v ugledu in denarju
Tovrstni konferenčno-turistični VIP-avtobusi so v resnici lahko precej dobra naložba. Količina vloženega denarja v kraljevsko kočijo 21. stoletja je v resnici še vedno razmeroma zmerna, zlasti če jo primerjamo s – po merah podobnim – luksuzom na vodi.
Vso upravo in ključne poslovne partnerje koncerna je s tehnične konference v Münchnu v nekaj urah lagodnega križarjenja po avtocestnem ožilju z jahto težko oziroma nemogoče v velikem slogu prepeljati v milansko Scalo. Neoplan starliner L pa to zmore, vključno s penino, ambintalno LED-osvetlitvijo, VIP-omizjem, internetom, kuhinjsko postrežbo, hotelsko toaleto, podom iz izbranega lesa in s fotelji, odetimi v žlahtno usnje.
Pa še potovalna hitrost - v primerjavi z jahto - bo s stotimi kilometri na uro precej višja, energijske zahteve, berite poraba goriva (med 23 in 28 litri na sto kilometrov), pa precej nižje, kot če bi na 55 ali 59 visokih gostov želeli narediti podoben vtis s potovanjem na valovih ali pa nad oblaki. Zato govorimo o dobri naložbi.
Kljub prestižu ni med najdražjimi, je pa med najbolj opaznimi
Predsedniki uprav največjih koncernov, poslovneži, ki razumejo moč udarnega vala popolnega vtisa, pa nogometni velikani, ki svojim milijonskim superzvezdnikom preprosto morajo tudi na cesti ponuditi popolno udobje, dobro vedo, koliko je vredno razkošje na metre in tone. Neoplan starliner L, 14-metrski in 25-tonski avtobus z osnovno ceno okoli pol milijona evrov, ni najdražji med najdražjimi, je pa v družbi poslovnih limuzin in preostalih prevoznih sredstev visoke družbe zagotovo med najbolj opaznimi, najbolj uporabnimi, saj je ob sedežni oziroma potniški zmogljivosti na voljo še zares zajetnih 13 kubičnih metrov prostora za prtljago.
Si predstavljate, koliko torb, torbic Louisa Vuittona in kovčkov zmore pogoltniti tak prtljažnik? Ali pa športnih borš in vseh digitalnih razvad nogometašev velikega Bayerna iz Münchna?
Pomivalni stroj in kuhinja z letalskimi predali
O opremljenosti potniškega prostora ne gre izgubljati besed. Popolna svetlobna regulacija z možnostjo izbire barvne sheme ambientalne LED-osvetlitve, tla iz žlahtnega lesa, internetni priključki za prenosnike, LCD-zasloni z možnostjo vpogleda v navigacijo, vrhunski avdiosistem …
Omeniti je treba še kuhinjo, ki poleg hladilnika, bara, vitrine premore še pomivalni stroj in posebne izolirane letalske predale, ki jih MAN izdeluje tudi za potrebe Lufthanse, nemškega državnega letalskega prevoznika.
Popolna varnost - potniki v ovoju elektronske vozne asistence
Pri Neoplanu so serijo starliner L opremili s skoraj vsemi najpomembnejšimi elektronskimi vozniškimi asistenti za zagotavljanje aktivne varnosti. Hitrost nadzira aktivni radarski tempomatvoznika opozarja na nenadzorovano zamenjavo voznega pasu, nad vodljivostjo bedi stabilizacijska elektronika sistema ESC, oprijem nadzira sistem proti zdrsu koles (TCS).
Kolutne zavore so opremljene s sistemom proti blokiranju (ABS) in elektronsko nadzorovano distribucijo zavorne moči (EBS). Dodatno zavorno moč zagotavlja še pomožna zavora ZF intarder.
Vzvratne parkirne manevre natančno vizualizira objektiv integrirane kamere.
Potniški prostor je dodatno ojačen in zaščiten s posebnimi protipožarnimi pregradami.
505 "konjev" na cesti dobesedno lebdi
Neoplan starliner L kljub dejstvu, da njegova skupna masa lahko doseže 25 ton, zares suvereno požira kilometre. Delovanje vsega pogonskega sistema, vključno z 12-stopenjskim samodejnim menjalnikom MAN TipMatic in 12,5-litrskim šestvaljnim motorjem z močjo 371 kilovatov, je podrejeno predvsem udobju.
Pri Neoplanu preprosto ničesar niso želeli prepustiti naključju. Starliner L ima celo elektronsko nadzorovane blažilnike (MAN CDS), ki brez težav dušijo udarce in vibracije tudi tistih najbolj očitnih gradbenih napak na voznih površinah.
Elektronika pa s pomočjo zračnega vzmetenja ECAS nadzira in prilagaja še raven višine karoserije.
Zasukom volana, oplemenitenega s karbonom v prid boljši vodljivosti, pa sledijo tudi kolesa na elektro-hidravlično krmiljeni zadnji osi (EHLA).
Vožnja v njem je pravzaprav povsem primerljiva z občutki v premium limuzinah.