Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Torek,
5. 6. 2012,
11.23

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 6. 2012, 11.23

9 let, 2 meseca

Na avtomobilski dražbi ego, prestiž in luksuz postanejo eno

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
To ni hladno kupovanje prek interneta, temveč trgovanje v najpristnejši obliki. Tisti, ki da več, zmaga in se, tako kot v našem primeru, domov odpelje z novim starodobnikom.

Dražbe so v zadnjih desetletjih izgubile del svojega pomena in prestiža. V času interneta, ko nas od želene stvari na straneh, kot je eBay, loči le nekaj klikov, lahko kupujemo neosebno, hladno, povsem premišljeno in racionalno. Toda to je le ena plat trgovanja, ki ga poznamo že od starega veka.

Kupovati neposredno proti tekmecu na drugi strani vrste

Prvi vtis ob vhodu v razstavno halo, kjer se na nekaj sto kvadratnih metrih drug ob drugem stisnjeni zloščeni starodobniki, ponudi pristni vonj po tehniki, bencinu in prestižu. Uglajenost prisotnih daje vedeti, da to ni avtomobilsko mešetarjenje ali mrzlično kupovanje prek interneta, temveč sklepanje kupčij po stari šoli. Zato aktivni obiskovalec dražbe ve, da na njej ne bo kupoval hladno in racionalno, temveč bo bil boj med svojim srcem in razumom. Kupoval bo prvoosebno, v neposrednem dvoboju s tekmecem na drugi strani vrste.

Prvi stik z želeno pločevino zainteresirani kupci navežejo že na javni razstavi pred začetkom dražbe. Ta prinaša veliko skritih, tudi intimnih trenutkov. Neki oče je v ferrarija 330 GT 2+2 posadil svojega sina, ga fotografiral, nato pa se za volan usedel še sam. Ko je posadil roke na volan in se udobno namestil v usnjen sedež, nekoč last ameriškega pevca Normana Fosterja, mu je z nasmejanih ustnic ušel naravni "brum, brum".

Japi, starejša gospoda, otroci, ...

Na drugi strani hale je mladenič mrzlično hodil okrog Gatesovega porscheja 911, preverjal kakovost karoserije, poslušal motor in se posvetoval prek mobilnega telefona. V očeh mu je pisalo, da bi njegovo srce rado kupilo porscheja. Nekaj metrov stran sta premožna starejša gospoda v uglajenih suknjičih preizkušala bentleyja in jaguarja. Ob njiju je stala gospa s psičkom v naročju, v preddverju hale so v BMW-jevem trikolesniku isetta export vreščali otroci, na klopi pred vhodom v dvorano za dražbe pa sta starejša zakonca že pregledovala uradni katalog in vanj zapisovala svoj cenovni domet.

Tako resnim obiskovalcem kot "firbcem" je dovoljeno sanjati

V teh trenutkih je bilo dovoljeno sanjati vsem. Tako resnim kupcem kot le opazovalcem, "firbcem" ter ljubiteljem avtomobilskih in motociklističnih klasik. Na javni razstavi nihče ne vpraša, koliko ima kdo pod palcem. To so sanje, dokazovanje z denarjem, ko se v napetih trenutkih udarita srce in razum, pride na vrsto pozneje.

"Naše stranke kupujejo zelo različno. Toda v prvi vrsti ne kupujejo rade prek posrednikov ali na lastno roko, saj jim mi nudimo strokovni pregled avtomobilov in za njihovo kakovostjo tudi stojimo. Mnogi se za nakup odločijo šele tik pred dražbo. Pridejo k nam in si nato ogledajo nekaj najzanimivejših modelov," nam je na Dunaju povedal Ernst Pilger, predstavnik 300 let stare dražbene hiše Dorotheum.

Davnega leta 1707 jo je ustanovil cesar Jožef I., od leta 2001 pa je hiša v zasebni lasti. Po svetu ima 12 svojih izpostav, eno med temi tudi v Zagrebu. Letno skupno organizirajo več kot 600 dražb.

"Avtomobile med našimi izpostavami razporejamo tudi glede na primernost tržišča. V Salzburg recimo pošiljamo avtomobile, ki so zanimivi za Nemce. Nekoč smo avtomobil dobili tudi iz Slovenije, k vam pa smo zagotovo prodali tri ali štiri primerke," je dodal Pilger.

Na dražbi lahko sodelujejo le registrirani obiskovalci

Že pogled na parkirišče pred dražbeno hišo je povedal veliko o obiskovalcih in potencialnih kupcih. Eden med temi se je pripeljal z mercedes-benzem SLS, videli smo tudi več porschejev, bentleyja in jaguarja.

Če bi se hoteli dražbe udeležiti aktivno, bi nas to stalo le 20 evrov. Toliko namreč stane nakup uradnega kataloga, ki velja kot pristopnica k dražbi. Pred začetkom je seveda treba izpolniti tudi prijavnico s svojimi podatki, bančnih podatkov pa pri avstrijski dražbeni hiši ne zahtevajo. Po prijavi v roke dobite rumeno tablico s svojo številko, s katero se nato licitira.

Vsako vozilo ali predmet ima svojo izklicno ceno. Vsak dvig osebne številke potencialnega kupca poviša ceno. Vodja dražbe postavlja cene, dokler ne dobi najvišje ponudbe. Na dražbi je mogoče sodelovati tudi prek telefona. V tem primeru je zastopnik kupca v dvorani kar predstavnik dražbene hiše.

Najdražje je bilo Volkswagnovo amfibijsko vozilo

Med vsemi avtomobili in motocikli je na dunajski dražbi najvišjo ceno dobilo Volkswagnovo vojno amfibijsko vozilo schwimmwagen. Prav ob koncu dražbe so ga prodali (skupaj s provizijo) za 78.400 evrov. Nekaj najbolj zanimivih avtomobilov z dunajske dražbe s pripadajočimi (skupaj s provizijo) prodajnimi cenami:

Volkswagen schwimmwagen 166, letnik 1944: Amfibijsko vozilo je naredil Volkswagen po neposrednem ukazu Hitlerjeve vojske za potrebe 2. svetovne vojne. 1,2-litrski motor ima moč 30 "konjev". Menjalnik je štiristopenjski. V vodi je vozilo poganjal propeler na zadku, voznik pa je krmaril kar s pomočjo sprednjih koles. Med leti 1942 in 1944 so Nemci naredili 14 tisoč takih amfibijskih vozil. Izklicna cena: 25.000 evrov, prodajna cena: 78.400 evrov

Ferrari 330 GT 2+2, letnik 1964: Nekdanji lastnik tega ferrarija je bil ameriški pevec Norman Foster. Štirilitrski motor V12 ima 220 kilovatov, menjalnik je štiristopenjski. Do zdaj je ta ferrari naredil 68 tisoč kilometrov. V Avstrijo so ferrarija, ki ga je oblikoval Pininfarina, pripeljali že leta 1983. Lastnik ga je tudi obnovil. Norman se je s tem avtomobilom redno vozil med Dunajem in Berlinom, pozneje ga je glasbena pot s ferrarijem zapeljala tudi do Bremna in Hamburga. Izklicna cena: 25.000 evrov, prodajna cena: 76.160 evrov

Rolls-royce wraith sedanca de ville, letnik 1939: Tipični predstavnik Rolls-Royceve avtomobilske šole ima 4,2-litrski dvanajstvaljni motor in štiristopenjski menjalnik. Avtomobil ima za seboj slabih 90 tisoč kilometrov. V Avstrijo so limuzino pripeljali pred dvajsetimi leti. Avtomobil je bil v svojem času med tehnično najbolj naprednimi. Imel je celo hidravlično nastavljivo blaženje, ki je nudilo pravo raven udobja za potnike na zadnjih sedežih. Voznik je lahko odmaknil streho. Do leta 1939 so naredili 483 primerkov tega avtomobila. Izklicna cena: 16.000 evrov, prodajna cena: 40.320 evrov.

Porsche 911 turbo, letnik 1979: Prvi model porscheja 911 z vgrajenim turbinskim polnilnikom. 3,3-litrski šestvaljni bokserski motor z močjo okrog 300 "konjev" je bil najprej last soustanovitelja Microsofta Billa Gatesa. Avtomobil je v zadnjih dveh letih dobil nov motor in prenovljen lak. Njegova posebnost je merilnik hitrosti, ki kaže le do 140 kilometrov na uro (85 milj na uro). Zaščitna znaka porscheja so tudi široki blatniki in velik zračni stabilizator na zadku. Avtomobil so v Avstriji prodali prek telefona. Njegova izklicna cena: 15.000 evrov, prodajna cena: 76.160 evrov.

Ford A roadster deluxe, letnik 1930: Naslednika legendarnega forda T so naredili leta 1930. Poganjal ga je 3,3-litrski motor z močjo 40 "konjev". Avtomobil je obnovil Dale Bliss iz ameriške Oklahome, kjer je bil nato razstavljen tudi v avtomobilskem muzeju v St. Louisu. Do leta 1931 so pri Fordu naredili kar 4,2 milijona teh vozil. Na Dunaju so ga prodali z obnovljenimi stranskimi ogledali. Izklicna cena: 12.000 evrov, prodajna cena: 38.080 evrov.

Tatra 603-2, letnik 1963: Avtomobil iz češke tovarne Tatra. Različica z motorjem V8 (2,4-litrski, 90 "konjev") in značilno kombinacijo črne karoserije ter belih platišč je bila rezervirana za najvišje predstavnike partije. Navadni češki državljani tega avtomobila niso mogli imeti. Avtomobil so v Avstriji obnovili pred desetimi leti. Nalepke na stranskem oknu dokazujejo, da se je lastnik udeležil številnih srečanj lastnikov tater. Izklicna cena: 2.000 evrov, prodajna cena: 6.048 evrov.

Cadillac eldorado kabriolet, letnik 1975: To je predstavnik pete generacije Cadillacove luksuzne limuzine. Avtomobil enormnih dimenzij ima kar 8,2-litrski motor V8 z močjo 157 kilovatov. Moč se je na kolesa prenašala prek tristopenjskega, seveda samodejnega menjalnika. Avtomobil je iz ZDA v Evropo pripeljal Avstrijec z ameriškimi koreninami. Avtomobil ima za seboj le 45 tisoč kilometrov. Izklicna cena: 6.000 evrov, prodajna cena: 29.120 evrov

Ego, prestiž in luksuz se na dražbah združijo v eno

A tako pri dragocenih umetninah kot starodobnih avtomobilih velja, da so to za kupce predvsem naložbe. Avtomobile kupujejo s srcem, a predvsem razumom. Njihova vrednost je pač iz dneva v dan večja. In taki premožni posamezniki, ki na dražbah zasedejo prvo vrsto, gospodarske recesije ne poznajo. Zato starin tudi ne kupujejo neosebno prek interneta. Veliko lepše je nekaj drago kupiti in ob tem premagati nasprotnika na drugi strani vrste. Na dražbah se ego, prestiž in luksuz za nekaj trenutkov združijo v eno.

Ne spreglejte