Sreda, 11. 8. 2010, 8.51
9 let, 2 meseca
Letalska dirka na dirkališču

Kaj je Red Bull Air race
Zračne dirke so svetovno prvenstvo najboljših pilotov, ki se med seboj pomerijo v nekakšnem veleslalomu – tekmovanju na čas na progi, speljani med vratci vrtoglavo nizko nad tlemi oziroma nad vodo. Sezona letalskih dirk je letos peljala najboljše "akrobatske" pilote okoli sveta, tudi na nekatere eksotične lokacije – Abu Dhabi, New York, Rio De Janeiro, Perth in Windsor.
Dirkalni avtomobili ali dirkalna letala?
Letala se po hitrosti blizu štiristo kilometrov na uro lahko merijo z najhitrejšimi zemeljskimi dirkalniki, a po obremenitvah na dirkače jih vsaj trikratno prekašajo, saj v skrajnih zavojih piloti premagujejo sile do dvanajstkratne zemeljske težnosti. V primeru napake pa piloti predvsem nimajo izletne cone in v primeru okvare ne morejo preprosto parkirati dirkalnika in s krmilom v roki odkorakati v garaže.
Letala na dirkališču
EuroSpeedway je nemško dirkališče, ki je nekaj posebnega zaradi ovala, predvsem pa zato, ker se je v njegovem okviru odvijala tudi letalska dirka. Letala sicer niso drvela povsem nad konfiguracijo steze, ampak so imela progo speljano nekoliko po svoje, a 65.000 gledalcem se je zdela dirka še bolj spektakularna kot katerokoli avtomobilsko tekmovanje. Čeprav na letalski dirki vozijo na čas in ni neposrednih dvobojev, pa se tu dirka v treh dimenzijah in z bistveno večjim tveganjem.
In zmagovalec je …
V Nemčiji na zadnji dirki letošnjega prvenstva v Air Raceu je bil najhitrejši Avstrijec Hannes Arch, toda naslov prvaka je ubranil 13-kratni zmagovalec zračnih dirk Paul Bonhomme. Red Bullove dirke si zdaj jemljejo leto dni odmora za reorganizacijo, ko se vrnejo, pa bomo imeli morda tam svojega dirkača tudi Slovenci – akrobatskega pilota Petra Podlunška.