Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Četrtek,
4. 7. 2013,
11.24

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 4. 7. 2013, 11.24

7 let, 3 mesece

Direktor Tesle Elon Musk: avtomobilski Steve Jobs prihodnosti?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Elon Musk je danes 43-letni soustanovitelj Tesle Motors, proizvajalca električnih avtomobilov iz ameriške Silicijeve doline, ki namerava na nove temelje postaviti industrijo trajnostne mobilnosti.

Ne v Detroitu, zibelki ameriške avtomobilske industrije, temveč sredi Silicijeve doline

Kdo je človek, ki je kot soustanovitelj Tesle, ameriškega proizvajalca električnih avtomobilov, katerega delnice in prodaja v zadnjem času letijo v nebo, morda začel eno večjih revolucij v zgodovini avtomobilizma? Po pristopu ga primerjajo s Henryjem Fordom v petdesetih letih, zaradi ustanovitve podjetja v Palo Altu sredi Silicijeve doline in ne v Detroitu, bazi klasične ameriške avtomobilske industrije, in avtomobilih, s katerimi voznik upravlja po logiki tabličnega računalnika, tudi s pokojnim mobilnim magnatom Stevom Jobsom.

Tesla mora zaradi naročil novega modela S, ki smo ga imeli možnost voziti tudi po ljubljanskih ulicah, iz meseca v mesec večati svoje proizvodne kapacitete, obenem pa njen prvi mož Elon Musk že odkrito govori o naslednjih modelih: Tesla pripravlja električnega SUV-ja, električnega tekmeca BMW-ju 3, električni družinski enoprostorec, morda celo električni tovornjak …

Na laž postavili inženirje General Motorsa in Toyote

Podjetje Tesla Motors sta pred 10 leti ustanovila Martin Ebenhard in Marc Tarpenning, Elon Musk pa se je v podjetje kot vlagatelj priključil leta 2004 in kmalu postal predsednik uprave. Že vse od končanega študija je hotel Musk zagotoviti uveljavitev električnih vozil in trajne mobilnosti na masovnem avtomobilskem trgu, zato je tudi pri Tesli prevzel zelo aktivno vlogo.

Tesla na eni strani danes proizvaja lastne električne avtomobile, električne pogonske sklope pa prodaja tudi drugim proizvajalcem. Njihov kupec je recimo Daimler, ki je Teslin motor uporabil za električnega smarta in testno različico električnega mercedes-benza razreda A, Teslin motor pa bo poganjal tudi električno različico toyote RAV4.

Teslin prvi model roadster je bil prvi serijski električni avtomobil z litij-ionskimi baterijami in dosegom, daljšim od 320 kilometrov.

"Naši inženirji so mi zagotavljali, da bomo na tehnologijo teh baterij čakali še 10 let, strinjala se je tudi Toyota. Nato pa so prišli fantje iz Tesle in jih postavili na laž," je v enem izmed intervjujev dejal takratni podpredsednik General Motorsa Robert Lutz. Večkrat je poudaril, da sta bila prav Musk in Tesla glavni navdih za razvoj električnega chevroleta volta oziroma opel ampere s podaljšanim dosegom.

Prvotni prodajni načrt modela S v petih mesecih povečali za 400 odstotkov

Temelj rasti je veliko zanimanje za aktualni model S, petvratno kupejevsko limuzino. Ob njegovi predstavitvi junija 2012 je Musk za preostalo polovico leta napovedal pet tisoč prodanih vozil. Tesla je takrat na teden naredila 80 primerkov modela S, lani novembra že na 200, decembra pa 400 na teden oziroma 20 tisoč za celotno leto. Prvotni Muskov prodajni načrt se je torej početveril. Letos marca so pri Tesli vsak teden naredili že 500 modelov S …

Po naših informacijah bosta v Slovenijo že poleti prišla prva modela S iz posebne začetne "signature" linije, 20 avtomobilov pa je naročil tudi ljubljanski Avantcar za kratkoročne in dolgoročne najeme. Ti se v slovenski prestolnici začnejo že jeseni.

Deli karoserije iz Francije, šasija iz Velike Britanije, baterije z Japonske

Teslini avtomobili sicer prihajajo iz Kalifornije v ZDA, a pri njihovi proizvodnji ima prste vmes tudi Evropa. Deli karoserije iz ogljikovih vlaken za Teslo izdela francoska Sotira. Te panele nato odpeljejo v Veliko Britanijo, kjer jih v Lotusovih prostorih izdelajo v unikatno šasijo. Baterije za avtomobil Tesli dobavlja Panasonic, samodejni menjalnik pa ameriški BorgWarner iz Michigana.

Že prihodnje leto tudi električni SUV

Tesla je na avtomobilskem trgu seveda šele deset let, zato se po tradiciji in kapacitetah težko primerja s svetovnimi avtomobilskimi koncerni. Na področju električne mobilnosti pa prav Tesli, za razliko od "mainstream" proizvajalcev, uspeva pridobivati kupce in uspešno prodajati električne avtomobile.

Po roadsterju in modelu S bo Tesla že prihodnje leto predstavila model X, ki je električni športni terenec. Njegov pospešek do 100 kilometrov na uro bo v 4,4 sekunde, doseg pa bo znašal do 400 kilometrov. Z modelom S si bo delil okrog 60 odstotkov sestavnih delov. Na voljo bo tudi štirikolesni pogon, v tem primeru bo imel avtomobil dva električna motorja.

V avtomobil bo lahko skozi dvižna vrata stopilo sedem potnikov, ki bodo imeli na voljo dva prtljažna prostora. V sprednjem delu seveda ni klasičnega motorja z notranjim izgorevanjem.

V prihodnosti Tesla napoveduje električni družinski enoprostorec, električni kabriolet, napovedani model bluestar kot električni odgovor na BMW-ja 3 ali audija A4, morda pa tudi električni tovornjak in popolnoma avtonomno vozilo.

Električna energija za lastnike tesl brezplačna

Teslina posebnost pa je tudi lastna mreža električnih polnilnih postaj, ki jo postopno širijo v ZDA, v prihodnje pa bi jo lahko dočakali tudi v celotni severni Ameriki in tudi na drugih celinah. Tesle sicer omogočajo menjavo baterije v minuti in pol, a z lastnimi polnilnicami so potovanja, daljša od 5o0 kilometrov, lažje izvedljiva. Za vsakega lastnika tesle je električna energija na tej polnilnici brezplačna.

Ne spreglejte