Petek, 10. 3. 2017, 7.23
7 let, 2 meseca
Utrinki avtosalona v Ženevi: 20 kilometrov hoje v slogu Teslinega Autopilota #foto
Dva dni na razstavišču avtomobilskega salona v Ženevi pomenita skoraj 20 kilometrov hoje, hitenje med avtomobili in izogibanje mimoidočim na ravni najbolj dovršenih sistemov samodejne vožnje. Med fotografiranjem novosti pa iskanje trenutka, ko ob njej ni "firbca", industrijskega vohuna ali čistilca.
Odhod šele takrat, ko nam ugasnejo Wi-Fi
Uvodna dneva avtomobilskega salona sta namenjena novinarjem, a tudi povabljencem, gostom in obiskovalcem, ki so za VIP-vstopnico pripravljeni plačati krepkih sto evrov. Kljub kompaktni zasnovi razstavišča Palexpo ob ženevskem letališču je gneča posledično precejšnja. V enem dnevu smo prehodili okrog 13 kilometrov, pri tem pa se med hitenjem mimoidočim izogibali, kot bi imeli v nogah vključen Teslin sistem Autopilot.
Ko se dogaja uradno razkritje avtomobila, je mogoče mimo priti le v gosjem redu oziroma koloni mimoidočih. Tudi televizijske ekipe morajo čakati pred vrati rolls-roycea, v katerem sedi golobradi fant brez fotoaparata ali mobilnega telefona.
Vrvež v novinarskem središču je nepopisen, lasten stol in košček mize pa dragocena dobrina od zgodnjega jutra do poznega večera. Šele ko organizatorji ugasnejo Wi-Fi, torej brezžični dostop do interneta, se novinarsko središče hitro izprazni. Tako prvi, manj pa drugi predstavitveni dan. Nato se vrata salona odprejo tudi za obiskovalce, organizatorji jih letos pričakujejo okrog 700 tisoč.
Avtomobilski salon je tudi odlična priložnost za industrijske vohune, ki imajo s sabo seznam za popoln tehnični pregled avtomobila.
Le redki se lahko pohvalijo, da je na razstavišču prav njihov avtomobil. To lahko na primer naredi švicarski kupec tega bugattija chirona za okrog dva milijona evrov.
Marsikdo ima na svojem avtomobilu manjša kolesa od velikosti zavornih diskov tega novega porscheja 911 GT3.
Na razstavišču se ves čas bojujejo proti prahu in elektrostatiki.
To je audi, ki nima več le štirih, temveč pet "krogov". Tisti peti je v različici e-tron namenjen priključnemu kablu.
Eden najbolj nenavadnih avtomobilov v Ženevi. V prototip micro-microlino se vstopa skozi sprednji del avtomobila. Prav gotovo ga je na klasičnih parkiriščih težko parkirati oziroma izstopiti iz njega.
Avtomobilska prihodnost? Velik prostoren avtomobil, ki nima volana, kaj šele stopalk za plin in zavore. Dovolj je le aplikacija na telefonu. Ta avtomobil vozi sam, odpelje se po potnike in celo po nakupih. Študija ni plod nišnega proizvajalca, temveč Volkswagna kot največjega proizvajalca avtomobilov na svetu.
Ko začne svoja vozila na največjem avtomobilskem salonu v Evropi razstavljati celo Airbus, torej evropski gigant letalske industrije, se res obetajo spremembe v mobilnosti. Airbusov dron dvigne kupolo avtomobila in ga odpelje na želeno destinacijo.
Spyker je sicer na razstavišče zapeljal eno leto star avtomobil C8 preliator, ki pa ima še vedno eno najzanimivejših notranjosti. Polna je podrobnosti in tudi povezav z letalsko industrijo, iz katere znamka tudi izvira.
Predelovalci luksuznih avtomobilov želijo izdelati kombi oziroma poslovni "shuttle", ki bi bil čim bolj primerljiv z letalskim prvim razredom.
Pri Fordu so predstavili številne dirkalne avtomobile. Eden najbolj legendarnih je bil ta ford focus WRC. Vozil ga je Colin McRae, s katerim je Ford leta 1997 podpisal rekordno pogodbo, z njim pa je McRae prvič zmagal na reliju Safari.
1