Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 4. 2009,
9.16

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 28. 4. 2009, 9.16

8 let, 9 mesecev

Renault grand scenic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Renault nam je na tiskovki povedal, da je tretji scenic daljši, širši, višji in predvsem lepši. Jaz dodajam, da se v njem predvsem bolje sedi. Sedeži niso več klopce, položaj za volanom je limuzinski.

Je lep? Je!

Da je oddelek za oblikovanje v upravi dobro zapisan, je znano. Slavni Patrick le Quément je sicer pred leti zaključil pohod s svojimi drznimi linijami, a tudi Nizozemec Laurens Van den Acker svoje delo izvrstno opravlja in vestno vpeljuje linije, ki si jih množice zlahka zapomnimo. Pri Renaultu pravijo, da se bodo bumerangi na zadku še kje pojavili, elegantno zaobljeni žarometi že kar čez nekaj tednov, ko se vrnemo s prve vožnje s prenovljenim cliom. Kakorkoli že, tako kot pri méganu lahko tudi tokrat rečemo, da je dizajn zdaj veliko bolj sprejemljiv - če za scenica zapišem, da je lep, se bo večina strinjala.

Limuzinski položaj za volanom

Kakorkoli že, Renault sicer poleg elegance izpostavlja tudi večje dimenzije, pa vendar bi po prvi vožnji sodil, da je največji napredek zaznati za volanom. Sedi se povsem limuzinsko, volanski obroč ni več tako položen, sedež pa ni več tako raven kot klopce v bližnjem parku.

Bolj "nobel" materiali

Oblika notranjosti je sicer bolj ali manj enaka kot v laguni in méganu (menda niste pričakovali, da bo drugače?), a bolj bistveno pri tem je, da so materiali na armaturi iz mehkega materiala, so že skoraj gumijasti. Vse skupaj tako deluje veliko bolj "nobel" kot v predhodniku.

Za skoraj sto litrov predalov

Sicer pa avto ni izgubil svojih enoprostorskih odlik. Na primer množice predalov, te najdemo v tleh, med sedeži, pod sedeži, na stropu, v vratih ... Po Renaultovih meritvah predali merijo 92 litrov.

Za družine s tremi "isofix-stolčki"

Ko smo že pri litrih - prtljažnik lahko meri celo tri četrine kubika, če avto zasede družina s tremi otroki, oziroma dobrih dvesto litrov, če se družinici na poti pridružita še dva nadebudneža. Renault "priporoča", naj ne bosta višja od 175 centimetrov, kar je menda boljši podatek, kot ga ponujajo tekmeci. Na tem mestu družinam s tremi otroki sporočimo, da tudi novinec ponuja tri ločene sedeže v drugi vrsti in isofix pritrdišča na vsakem od njih.

20 cm razlike pomeni drug rang enoprostorca

O katerih tekmecih pišemo v zgornjem odstavku? No ja, Renault je z razlogom tokrat predstavil samo "ta dolgega" scenica (od kratkega je daljši za dvajset centimetrov). Tega bi radi "porinili v ospredje", predvsem zato, da bi kupci izvedeli, da ima tudi Renault resnega tekmeca popularnemu citroënu C4 grand picassoju, ki prihaja iz iste države. Ali pa mazdi 5, ki jo kupci smatrajo za večji avtomobil, kot je scenic. Lidiji Ruden Kostrevc, managerki za program mégane pri slovenskem distributerju te znamke, je kot tekmec na misel prišel tudi fordov S-max, ki sicer že skače v zelje tudi večjemu espacu (naj spomnim, da ta avto letos praznuje okrogli jubilej s cifro 3 na začetku dvomestne številke).

Bolj udoben, bolj varen

Da je scenic varen za pet zvezdic, nam ni treba zapisati, kajne? Da je udoben, tudi ne. Da se bodo bolje prodajali dizelski motorji, pa tudi ne. Na tem mestu sporočim, da sem na predstavitveni vožnji ovinkaril po okolici ženevskega jezera in med francoskimi smučarskimi središči. Poročam, da je občutka o dogajanju pod kolesi več kot pri predhodniku, a da avto ostaja značajsko klasičen družinski enoprostorec brez apetitov po hitrejši vožnji.

"Downsizing" je in!

Prve vtise sem nabiral z dvolitrskim dizlom s slabimi stodvajsetimi kilovati. Poročam, da prave potrebe po tem motorju ni. Je že bolj smiseln bencinski turbo motor prostornine 1400 kubikov in največje moči 96 kilovatov. Poročam, da se "downsizing", torej zmanjševanje prostornine motorjev, v praksi ne pozna, avto lepo vleče skozi celotno območje vrtljajev. Seveda pa gre v obeh preizkušenih primerih za ne najbolj množična motorja, bolj popularne najdete v spodnji tabeli.

Računalničarjem kratica TFT pove veliko

Navdihnili pa sta me novosti, zaradi katerih bodo oči na peclje postavili ljubitelji računalništva ali pa vsaj "gadgetov". Namreč, osrednji zaslon z merilniki in praktično vsemi funkcijami je pravzaprav velik TFT (thin film transistor) LCD zaslon. Za manj navdušene nad računalniki povem, da gre za tehnologijo zaslonov, ki nas obdajajo že praktično vsepovsod. V domačih televizorjih, računalniških monitorjih, mobilnikih ... Ne bi se čudil, če ima takšen zaslon tudi že precejšnje število avtomobilov.

Tom Tom prvič integriran v avtomobil

Tudi displeji prenosnih navigacijskih naprav so večinoma "premazani" s TFT slojem. In ko smo pri navigacijah - v scenicu se znamka Tom Tom prvič predstavlja s tovarniško integrirano navigacijsko napravo. Torej s prikazovanjem na avtomobilskih displejih in vodenjem preko vgrajene avdio naprave.

Ne spreglejte