Ponedeljek, 9. 9. 2013, 12.21
9 let, 2 meseca
Range rover hybrid – dvotonski orjak s 6,4-litrsko kombinirano porabo

340 "konjev" in 700 njutonmetrov
Pri Land Roverju, ko gre za kraljeva terenca, seveda nič ne prepuščajo naključju. Prva dizelsko-električna predstavnika premium SUV-segmenta na svetu se lahko tako pohvalita s kar 250 kilovati največje sistemske moči. Še bolj impresiven je podatek o navoru, tega je za nič manj kot 700 njutonmetrov.
Land Roverjevi inženirji so prisilno polnjenemu trilitrskemu dizelskemu šestvaljniku V-zasnove (3.0 SDV6 HEV) dodali še 35-kilovatni diskasti električni motor, ki pridela 170 njutonmetrov največjega navora.
Tega so namestili v ohišje osemstopenjskega samodejnega menjalnika ZF. Elektromotor je tudi v funkciji generatorja, ki pri zaviranju in upočasnjevanju s pomočjo regenerativnega zaviranja zajema kinetično energijo.
Na elektriko do hitrosti 48 kilometrov na uro in 1,6 kilometra daleč
Zmogljivost električnega dela pogona je povezana tudi s tem, da inženirji niso želeli pretiravati s težo. Električni del pogona je prilagojen novi, lahki aluminijasti strukturi obeh modelov, ki je prinesla obilno izgubo kilogramov.
Dovolj zgovoren je podatek, da celoten električni del pogona – litij-ionska baterija, pretvornik in električni motor – tehta manj kot 120 kilogramov.
V električnem voznem programu lahko ranger rover oziroma range rover sport hybrid pospeši do 48 kilometrov na uro in prevozi 1,6 kilometra. Nad prej omenjeno hitrostjo se samodejno prižge tudi dizelski motor.
V sedmih sekundah do stotice, a kljub temu še vedno brez strahu pred brezpotjem
Skupna moč in navor dizelsko-električnega sistema tema prestižnima SUV-orjakoma ponujata že povsem atletske zmogljivosti. Od 1.500 pa do 3.000 vrtljajev v minuti ima voznik na voljo 700 njutonmetrov navora, zato lahko 2.394 kilogramov težak terenec stotico doseže že po sedmih sekundah polnega pospeševanja.
Merilnik hitrosti si pri modelu range rover sport hybrid ustavi pri vrednosti 225 kilometrov na uro. Te zmogljivosti so že primerljive s kašnim GTI-predstavnikom spodnjega srednjega razreda.
Ob tem velja omeniti, da želi biti tudi hibridni range rover še vedno zelo zmogljiv terenski avtomobil. Velika oddaljenost od tal, ki jo omogoča nastavljivo podvozje, in sofisticirani štirikolesni pogon terrain response 2 mu dajeta veliko samozavesti tudi tam, kjer takega avtomobila ne bi nikoli pričakovali.
Ekspedicija po Svileni poti
Ravno zato so ob predstavitvi obeh modelov pri Land Roverju organizirali ekspedicijsko tekmovanje in svojih pet hibridov poslali po zgodovinski Svileni poti iz 14. stoletja, po kateri je potoval tudi slavni Marco Polo.
Na 16.000 kilometrov dolgem in 53 dni trajajočem potovanju bodo prek dvanajstih držav potovali po cestah vseh vrst, plezali na visoke prelaze ter se prebijali čez negostoljubne stepe in puščave. Potovanje se je 29. avgusta začelo v Birminghamu.
Karavana naj bi svoje epsko potovanje prek Evrope, Kitajske in celo Nepala končala okoli 15. avgusta v Mumbaju v Indiji.
26 odstotkov nižji izpusti
Na tej ekspedicijski poti naj bi do izraza prišla tudi visoka energijska učinkovitost hibridnega pogona. Land Rover namreč obljublja, da oba modela v povprečju porabita le 6,4 litra goriva na sto kilometrov. Za 26 odstotkov so znižali tudi izpuste ogljikovega dioksida, kar pomeni, da range rover hybrid na vsak prevoženi kilometer v zrak izpusti 169 gramov tega toplogrednega plina.