Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 8. 2012,
6.29

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 28. 8. 2012, 6.29

9 let, 2 meseca

Na sejmu avtomobilskih dobaviteljev v Moskvi pet slovenskih podjetij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Moskvi se je danes začel specializirani sejem Automechanika - MIMS, na katerem se predstavlja tudi pet slovenskih podjetij.

V preteklosti v Rusiji malo slovenskih dobaviteljev

Sejem, ki bo potekal do četrtka, se uvršča med vodilne svetovne strokovne sejme za avtomobilsko industrijo in je namenjen predstavitvi izdelkov in storitev s področja avtomobilske industrije. Kot so sporočili iz Javne agencije RS za podjetništvo in tuje investicije (Japti), v Moskvi predstavljajo komponente in sisteme za vozila, elektroniko, module za krmiljenja, komponente za notranjost vozil, podvozja in zavorne sisteme, pnevmatike in podobne izdelke.

Lani se je na sejmu predstavilo 852 razstavljavcev iz 33 držav, obiskalo pa ga je prek 22.000 obiskovalcev, navajajo v Japtiju, ki na sejmu skupaj s Slovenskim avtomobilskim grozdom (ACS) organizira skupinsko predstavitev slovenskega gospodarstva.

Z Rusijo je na področju avtomobilske industrije v preteklosti sodelovalo le manjše število slovenskih podjetij, saj je bilo le nekaj proizvajalcev avtomobilov, ki pa so izdelovali vse, od vijakov do končne montaže. Šele v zadnjih nekaj letih so spremenili način proizvodnje in zdaj dele kupujejo tudi od drugih proizvajalcev.

Ruski trg spodbujajo subvencije

Ruski trg si je precej opomogel tudi s subvencijami, ki jih je v prejšnjih letih ruska vlada namenila nakupu novih vozil. Prav tako so tam svoje montažne linije postavili vsi večji svetovni proizvajalci, zato se je tudi povečala priložnost za dobavo avtomobilskih delov in s tem vse večji interes proizvajalcev za Rusijo.

V Japtiju ob tem poudarjajo, da je k temu veliko pripomogla ruska vlada, ki spodbuja lokalizacijo proizvodnje tujih proizvajalcev in jim obenem predpisuje tudi odstotek lokalno proizvedenih avtomobilskih delov.

Kot je poudaril Dušan Bušen iz ACS, ima za slovensko avtomobilsko industrijo sodelovanje z rusko avtomobilsko industrijo velik pomen in perspektivo, saj ju veže nezanemarljiv soroden kulturni in vrednosti okvir. Še posebej so po njegovem pomembna partnerska povezovanja, ki so ključna za vstop na ruski trg, kamor se danes zgrinja vsa svetovna konkurenca.

ACS je na ruskem trgu zelo aktiven, saj prek projekta Unido zagotavlja dolgoročno prisotnost slovenske avtomobilske industrije na tem trgu, ponujajo pa tudi konkretno podporo slovenskim sistemskim dobaviteljem ter malim in srednjim podjetjem pri vstopu na ruski trg.

Po Bušenovih besedah so rezultati projekta Unido zelo spodbudni, saj je leta 2009 trgovinska menjava znašala 24 milijonov evrov, pri čemer je sodelovalo le 10 podjetij, lani pa je 21 podjetij iz avtomobilske industrije ustvarilo prek 70 milijonov evrov izvoza ter dodatno 40 milijonov evrov v konsolidiranih bilancah mešanih podjetij.

Ne spreglejte