Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
30. 5. 2017,
5.30

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,68

Natisni članek

Natisni članek

Evropska komisija homologacija avtomobilov Dieselgate

Torek, 30. 5. 2017, 5.30

7 let, 1 mesec

EU: Homologacije novih avtomobilov kmalu ne bodo več tako preproste

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,68

Države EU so potrdile zakonodajni predlog Evropske komisije, ki od proizvajalcev avtomobilov zahteva strogo izpolnjevanje vseh varnostnih, okoljskih in proizvodnih zahtev EU. Namen predloga uredbe o homologaciji in tržnem nadzoru motornih vozil je zagotoviti bolj neodvisno testiranje vozil in več nadzora nad avtomobili, ki so že v prometu.

Promet Ljubljana zastoj | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Tudi slovenski homologacijski urad bo lahko preverjal pristnost vozil iz Nemčije

Predlog iz januarja 2016 temeljito spreminja homologacijski okvir EU, ki določa pravila za pošiljanje avtomobilov na trg, piše na spletnih straneh komisije.

Po zdajšnjem sistemu je lahko nemški homologacijski urad KBA dal zeleno luč nemškim avtomobilom za vse države EU, po novem predlogu pa bo lahko homologacijski urad vsake druge države preveril takšna vozila oziroma njihove homologacije, v primeru suma pa tudi pozval Evropsko komisijo k dodatnim testom in ob dokazanih nepravilnostih tudi kaznim.

Dokončni zakon bo moral potrditi še Evropski parlament

Uredba prav tako uvaja večja pooblastila za nadzor Unije nad nacionalnimi organi, testnimi centri in proizvajalci, vključno z možnostjo, da komisija proizvajalcem naloži kazni. Poleg tega morajo proizvajalci avtomobilov pristojnim organom omogočiti dostop do protokolov programske opreme za emisije.

Današnji dogovor držav članic EU o predlaganih pravilih po navedbah komisije pomeni, da se zdaj lahko začnejo tristranska pogajanja med državami EU, Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo z namenom sklenitve končnega dogovora.

Uredba bo dopolnila druge pomembne ukrepe komisije, kot so uvedba bolj robustnih in realnih metod za merjenje emisij dušikovih oksidov in ogljikovega dioksida iz avtomobilov.

Strožja zakonodaja tudi za izboljšanje ugleda celotne avtomobilske industrije

Evropska komisarka za notranji trg in industrijo Elzbieta Bienkowska je dogovor držav članic pozdravila z besedami, da je zanj skrajni čas. "Skoraj dve leti po emisijskem škandalu še vedno poslušamo o novih obtožbah, razkritjih in preiskavah," je dejala.

Kot je dodala, EU stroge zakonodaje ne dolguje le državljanom, temveč tudi tistim avtomobilskim proizvajalcem, ki so delovali pošteno. Po Volkswagnovi aferi z goljufanjem na testih izpušnih plinov je senca dvoma namreč padla na avtomobilsko industrijo nasploh.

Afera "dieselgate" je izbruhnila septembra 2015, ko so v Volkswagnu priznali, da so v 11 milijonov vozil po vsem svetu vgradili programsko opremo, ki je na testih prikazovala nižje vrednosti izpušnih plinov. Na Bruselj vse od tedaj letijo očitki, da ni ustrezno ukrepal proti največjemu nemškemu proizvajalcu vozil - v nasprotju z ZDA, kjer so oblasti ne le razkrile prevaro, temveč tudi dosegle milijardno poravnavo s Volkswagnom.
Ne spreglejte