Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
7. 5. 2008,
8.59

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 7. 5. 2008, 8.59

8 let, 8 mesecev

Audi TTS in TT TDI

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
TTS z 272 konjskimi močmi za dinamične voznike, TDI za varčne in prihajajoči 160-konjski TT za tiste, ki jim zmogljivosti niso v prvem planu.

Aktualna generacija audija TT je bila do pred kratkim trojno povezana s številko 2. Šlo je namreč za drugo generacijo, ki je bila na voljo v dveh motornih izvedenkah (dvolitrskim TFSI-jem in 200 konjskimi močmi ter 3,2-litrskim šestvaljnikom z 250 KM) in v dveh karoserijskih izvedbah. Kot kupe in kot roadster. Z dodanimi še tremi motornimi različicami, pravijo pri Audiju, bodo zadovoljili vse. Tiste, ki jim je dovolj 160 KM, tiste, ki si želijo varčnega dizelskega športnika in pa predvsem tiste, ki jim je tudi 250 KM v TT-ju premalo.

Štiri izpušne cevi, črne zavorne čeljusti in agresivni odbijači zunaj …

Najbolj zanimiv je nedvomno najmočnejši serijski TT, ki ima v imenu dodano oznako S, torej TTS. Poganja ga že večkrat preverjeni dvolitrski TFSI motor, ki je doslej v svoji najmočnejši izvedenki (v audiju S3) ponujal 265 KM, preizkusili pa smo ga tudi že v TT-ju, kjer nas je razvajal z dvesto "konji". No, v TTS-u razvija 272 KM, omenjeno moč pa so dosegli s spremenjenim turbinskim polnilnikom, spremenjenim sistemom vbrizga goriva in drugačnim izpušnim sistemom.

… in aluminij v notranjosti

Da slučajno ne bi pozabili v kateri različici sedite, je notranjost TTS-a še dodatno oplemenitena z ekskluzivnim aluminijastim "paketom", vse polno je tudi napisov TTS, opcijsko pa so na voljo še posebej športni sedeži, ki močno spominjajo na tiste iz audija RS4. Lahko povem tudi, da na tiskovni konferenci ni bilo niti besedice o še bolj brutalni različici TT RS, o kateri se že nekaj časa "šušlja".

ESP "sport mode"

Štirikolesni pogon quattro je seveda serijski, ima pa TTS še nekaj bombončkov. Prvi je ESP sistem, ki ga je mogoče povsem izklopiti, novost pa je program "sport mode", pri katerem ESP ostane vključen, vendar dopusti nekaj igranja in drsenja z zadkom. Na prvi vožnji sem preizkusil še magnetic ride, za katerega lahko potrdim, da občutno zmanjša nagibanje in v hitrih zavojih otrdi podvozje. Mimogrede še to, quattro pogon je odslej na voljo tudi pri 200-konjskem TFSI-ju.

Na svoj račun so prišli še "naftarji"

Audi resnost kombinacije dizelskega motorja in športnega avtomobila dokazuje že nekaj časa. Prvi je bil nadvse uspešni dirkalnik za Le Mans, sledila mu je dizelska različica R8 (ostaja še študija), pod pokrov motorja so dizla potisnili tudi v TT-ju. Gre za 170-konjsko izvedenko novega common rail motorja, za katero lahko po prvih kilometrih povem, da je zelo živahna, kar dokazuje tudi 7,5 sekundni pospešek do stotice. Kljub temu pa vsaj po mojem mnenju ne pričara niti polovice užitka (in še manj zvoka), ki jo nudi TTS.

Športnik ali "šminka"?

Po nemških cestah pa tokrat še nismo zapeljali različice, ki bo odslej predstavljala začetek ponudbe tega modela. Govorim o TT-ju, ki ga bo poganjal 1,8-litrski TFSI s 160 konjskimi močmi in bo namenjen predvsem tistim, ki jim je avtomobil všeč zaradi lege in oblike (morda vetra v laseh), zmogljivosti pa so jim šele v drugem planu.

Ne spreglejte