Četrtek, 21. 8. 2014, 11.22
8 let, 8 mesecev
Zakaj v starosti potrebujemo manj spanja?
Manjšo potrebo po spanju so povezovali z različnimi dejavniki, med njimi so bili tudi tisti, ki so namigovali, da je vzrok za to v manjšem psihološkem stresu, povezanem z upokojitvijo in podobno. A nova raziskava medicinskega centra Beth Israel Deaconess z univerze Toronto je pokazala, da ima fenomen nevrološke korenine.
Ugotovili so, da grozd nevronov, ki regulira spanje, lahko s starostjo počasi šibi oziroma odmira. "Ker te celice bolj ali manj s starostjo odmirajo, je več težav s spanjem," je za Hunffington Post pojasnil vodja raziskave Clifford Saper, sicer vodja nevrološkega oddelka na torontskem medicinskem centru.
Raziskovalci pravijo, da bi novi izsledki lahko v prihodnosti pripeljali do razvoja zdravil, ki bi na ciljan način vplivali na spanje pri starejših in jim s tem povečali kakovost življenja.
Kot del raziskave so udeleženci pristali na nošnjo posebne naprave v velikosti ure, ki so jo na zapestje med sedem in deset dni namestili vsaki dve leti. Ta je spremljala njihov ritem spanja in budnosti, gibanja in podobno.
Po svoji smrti pa so udeleženci svoje možgane darovali v znanstvene namene, usmerjene k preučevanju fenomena spanja v starostnem obdobju. Saper je tako preučil 45 možganov, kar je pomembno pripomoglo k najnovejšim dosežkom.