Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 1. 2012,
11.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 18. 1. 2012, 11.07

8 let, 7 mesecev

Zakaj ljubimo antioksidante?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
En antioksidant na dan odžene zdravnika stran, bi lahko rekli, vendar se zato še ni treba odpovedati jabolku, le antioksidante jejte v različnih kombinacijah, da bodo imeli boljši učinek.

Antioksidanti so snovi, ki v telesu vežejo nase proste radikale in tako delujejo zdravju ter počutju v prid. Prosti radikali so odpadne molekule, ki povzročajo škodo zdravim celicam, tako da jih napadajo, uničujejo in kvarijo njihov genski material, zato celice počasi propadajo. Posledice tega propadanja so vidne kot bolezni, kronična obolenja in staranje. Človeško telo antioksidante proizvaja samo, včasih pa jih je treba dodajati, tako preventivno kot kurativno. Pomanjkanje antioksidantov izjemno vpliva na kakovost zdravja, zato poskrbite, da jih dovolj zaužijete s hrano, po potrebi pa tudi kot prehransko dopolnilo.

Antioksidante ljubimo, ker:

- varujejo imunski sistem: Človekovo telo običajno ne proizvede dovolj antioksidantov, da bi bili kos vsem obolenjem in boleznim, ki napadejo telo, zato imunski sistem krepimo z njihovim dodajanjem. Najpomembnejša antioksidanta za imunski sistem sta v maščobah topni vitamin E, ki krepi odpornost proti infekcijam, in vitamin A (betakaroten), ki poskrbi za zdravo sluznico.

- preprečujejo utrujenost Prehodna utrujenost je nekaj, kar v današnjem načinu življenja pozna skoraj vsak, ni pa dobro, če preraste v kronično utrujenost, ki ima lahko resne zdravstvene posledice. Antioksidanti pomagajo pri nastajanju celične energije, pri kateri je še posebej pomemben koencim Q 10, ki je topen v maščobah, največ ga najdemo v mesu (izstopa srce govedi ), žitih, zelenjavi, jajcih, ribah ... Telo ga sicer proizvaja tudi samo, vendar v zadostnih količinah le do 30. leta, potem ga nadomestimo s prehrano ali prehranskimi dopolnili. Drugi antioksidanti pomagajo pri hitrejši obnovi celic.

- preprečujejo razvoj kardiovaskularnih bolezni Mednje spadajo predvsem srčna in žilna obolenja, med katerimi izstopa ateroskleroza, in maligna obolenja. Najpogostejši dejavniki kardiovaskularnih obolenj so kajenje, debelost, visok krvni pritisk, najbolj uničujoč pa je "slab" holesterol, ki neposredno vpliva na stene žil, jih oži in tako onemogoča pretok krvi. Tukaj nastopijo antioksidanti, v prvi vrsti vitamin C, ki zaščiti žile pred oksidacijo holesterola, sledi pa mu vitamin E, ki skupaj s koencimom Q 10 preprečuje oksidacijo holesterola, nato betakaroten.

- preprečujejo razvoj rakavih obolenj in bolezni Karcinogeni so snovi, ki spodbujajo nastanek malignih obolenj, tako da poškodujejo celice, saj običajno tvorijo proste radikale. Znano je, da antioksidati proste radikale nevtralizirajo in tako upočasnijo ali ustavijo razvoj raka. Vitamin E in C, likopen (zadnje raziskave ga povezujejo s preprečevanjem raka na trebušni slinavki) in polifenolni antioksidanti (sem spadajo tudi flavonoidi) so po mnenju strokovnjakov najučinkovitejši.

- zavirajo staranje Prosti radikali spodbujajo tudi kemični proces, ki mu učeno rečemo staranje. V boju proti gubam so antioksidanti eno najmočnejših in najbolj učinkovitih orožij, ki jih uživamo tako s hrano kot s prehranskimi dopolnili, ne smemo pa pozabiti tudi na kozmetične izdelke, ki jih vsebujejo. Najpomembnejši so vitamin E, C in A (retinol skrbi za napetost kože in tvorbo kolagena, pomaga proti aknam) in flavonoidi.

Ne spreglejte