Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
19. 1. 2012,
8.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 1. 2012, 8.10

8 let, 7 mesecev

Za lep nasmeh je pomembna tudi prehrana

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na naše dobro počutje in s tem tudi večjo samozavest v veliki meri vplivajo tudi zdravi in lepi zobje, do katerih bomo prišli s pravilno in zdravo prehrano.

Ker neprava izbira hrane in življenjske razvade "podrejo" uravnoteženost bakteriološkega okolja v ustni votlini, se moramo, če želimo imeti lep in s tem tudi zdrav nasmeh, tudi čemu odpovedati.

Zmanjšajmo uživanje sladkarij

Temelj lepih in zdravih zob je tako med drugim tudi zdrava prehrana. Eden od glavnih vzrokov za nezdrave zobe je prekomerno uživanje sladkarij, zato je pomembno, da le te omejimo oziroma, da zobe po njihovem zaužitju primerno oskrbimo. Po vsakem obroku namreč bakterije sladkor spremenijo v kisle produkte, zaradi česar vrednost pH z nevtralnih 7 pade pod vrednost 5, ki pa že predstavlja tveganje za nastanek kariesa. Pod pH vrednostjo 5,5 pa poteka tudi demineralizacija.

Da se izognete demineralizaciji zob, se je treba izogibati kisli hrani, saj večja kot je kislost sline, večja je demineralizacija. Ph sline tako občutne znižata sadje kot na primer jabolko ali sadni sokovi, zaradi česar jih je priporočljivo piti s slamico. Dobro za zobe in zobno sklenino pa naj bi bilo tudi uživanje žvečilnih gumijev brez sladkorja, saj se pri žvečenju izloča velika količina sveže sline, ki deluje kot nevtralizator kislin.

Pravilno umivanje zob

Pomembno je tudi, da si zobe, z zobno pasto, ki vsebuje visoko koncentracijo fluoridov, umivate vsaj 30 minut po obroku, saj sicer zaradi večje občutljivosti zoba še pospešite proces demineralizacije. Ključnega pomena je tudi prava izbira zobne ščetke in uporaba zobne nitke, ki očisti tudi tiste prostore, ki jih navadna zobna ščetka ne more.

Seveda pa ni vse v zmanjšanem obsegu zaužitja sladkorja in pravilni higieni zob, saj je pomembno, da v našo prehrano vključimo tudi čim več sadja in zelenjave.

Najpogostejše razvade, ki kvarijo naše zdravje zob

Med drugim so to tudi kajenje, prekomerno pitje alkohola, kave, čaja, grizenje svinčnikov, nohtov, škrtanje z zobmi in kot smo že omenili, prepogosto uživanje posladkov. Ti dejavniki lahko v kombinaciji s slabo ustno higieno privedejo do nastanka kariesa ali celo do nastanka parodontalne bolezni (vnetja obzobnih tkiv). Poleg škodljivega učinka na zobna in obzobna tkiva imata kajenje in alkohol tudi uničevalni mehanizem za splošno zdravje posameznika.

Pravilna prehrana bo skupaj z dobro higieno v veliki meri pripomogla k zdravju vaših zob.

Ne spreglejte