Petek, 22. 11. 2013, 8.07
4 leta, 8 mesecev
Slovenke in Slovenci se preredko odločajo za testiranje na HIV (video)
Kot je ob Evropskem tednu promocije testiranja na HIV, ki bo prihodnji teden, še izpostavil prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in družinska stanja na UKC Ljubljana, je po 30 letih od začetka epidemije glede na vse razpoložljive informacije o okužbi na videz nenavadno, da se epidemija širi. "Slovenska epidemija je še vedno majhna, vendar pa je med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, več kot pet odstotkov okuženih, kar je skrb vzbujajoče. Očitno je zaradi učinkovitega zdravljenja popustil strah pred umiranjem, pomemben vzrok pa sta tudi sodoben način razmišljanja in neodgovorno vedenjo."
Okužba z virusom HIV je po njegovih besedah postala kronična obvladljiva bolezen, vendar pa mora bolnik do ustreznega zdravnika priti pravočasno ter nato predpisana zdravila uživati redno in do konca življenja.
Okužena oseba najpogosteje prenese virus na druge osebe v prvih mesecih po okužbi, ko se zgodi kar 60 odstotkov vseh prenosov. Takrat je namreč najbolj kužna, ker pa ne ve za svojo okužbo, se pogosto obnaša promiskuitetno."
Zdravljenje je najboljša preventiva. "Pri bolnikih, ki se uspešno zdravijo, je za več kot 90 odstotkov zmanjšano tveganje za prenos okužbe na spolnega partnerja."