Ponedeljek, 28. 11. 2011, 16.00
8 let, 7 mesecev
Pomembna dejstva o laserskem posegu
V zadnjem času je laserska tehnologija postala pomemben pripomoček za odstranjevanje estetskih in dermatoloških sprememb na koži. Laserje delimo na ablativne, ki režejo ali odstranjujejo nekaj z naše kože, ter neablativne, ki delujejo na površini kože in delno prodirajo v globino. "Za odstranjevanje dlačic, žilic in aken uporabljamo zadnje," razloži Jasna Blaha, dr. med. iz laserskega studia Medilase, ki se je ob svoji splošni medicinski praksi uveljavila kot specialistka za delo s sodobnimi nekirurškimi, neablativnimi laserji.
"Kozmetiki naj bi se ukvarjali z nego zunanje površine kože. Danes kozmetičarke uporabljajo sofisticirane naprave, ki zahtevajo določeno strokovno znanje," opozarja dr. Blaha in svetuje, da naj v primeru, ko nekdo pri svojem delu uporablja lasersko tehnologijo, a s tega področja nima ustreznega znanja, zagotovi vsaj prisotnost zdravnika, ki bo v primeru zapletov vedel, kaj storiti.
Ženskam v času nosečnosti dr. Blaha ne priporoča laserskega posega na ožilju, sicer pa se lahko, če se dobro počutite, brez problema odločite za odstranjevanje dlak, bradavic, saj laserska svetloba ne prodira v kožo dlje kot 0,7–0,9 milimetra, kar pomeni, da v nobenem primeru ne more škodovati plodu. Obstajajo posamezniki, ki so zelo občutljivi na svetlobo in toploto, zato pri njih ob uporabi laserja obstaja tudi možnost takojšnje ali zapoznele alergične reakcije. V tem primeru je potreben posvet pri strokovnjaku, ki je izvedel laserski poseg in ki bo lahko dal natančna navodila za zdravljenje.
Če ste zdravi, se z laserskim postopkom dlak znebite za vedno, v primeru bolezni in drugačne hormonske slike, kjer na primer prevladujejo androgeni hormoni, pa se lahko sicer še vedno odstrani relativno visok odstotek dlak, nikoli pa (zaradi spremenjene hormonske slike) v celoti. Seveda je treba laserski postopek odstranjevanja dlak ponoviti približno od šest do desetkrat, saj dokončno dlake lahko odstranimo samo takrat, ko preidejo v anageno fazo, ki se po različnih delih telesa različno pojavlja in je na določenih delih telesa v času odstranjevanja lahko le od 5- do 10-odstotna. Od predela telesa je tudi odvisno, koliko časa mora miniti med enim in drugim tretmajem.
Nekateri laserski sistemi predpisujejo tudi, da se pred posegom ne smete sončiti, zato so dobro pozanimajte o vrsti laserja. Po posegu poleg tega, da kožo namažemo z nevtralnim mazilom, dr. Blaha svetuje tudi izogibanje soncu in še posebej izredno nevarnim žarkom solarija, kar pa niti ni nujno povezano z uporabo laserja. Pri odstranjevanju dlak z neodimskim laserskim sistemom odločitev za laserski poseg ni povezana z letnim časom, kar pa ne velja na primer za rubijev laser, zato tukaj še enkrat poudarimo, da se pred odločitvijo za laserski poseg dobro posvetujte o tipu laserja in strokovni usposobljenosti izvajalca.