Sreda, 19. 10. 2011, 19.28
8 let, 7 mesecev
Pet korakov za manj občutljive zobe
Na preobčutljive dlesni in zobe vpliva več dejavnikov, ki lahko izvirajo od znotraj ali od zunaj, z našim nepravilnim pristopom k umivanju in negi ustne votline. Pomanjkanje vitaminov in drugih pomembnih snovi v telesu se med drugim izraža tudi v občutljivih dlesnih, prav tako se dlesni oslabijo s staranjem. Občutljivost pa povečamo tudi sami z uporabo grobih zobnih ščetk in zobnih past, ki pravilno učinkujejo samo na privlačni embalaži in ne s snovmi v njej.
Uporabite mehko ščetko
Različne marketinške poteze so v glavah potrošnikov ustvarile prepričanje, da trde ščetine na zobni ščetki bolj učinkovito prodrejo v reže med zobmi in tako odstranijo več umazanije. Prav tako so postale priljubljene ščetke s posebnimi vesoljskimi oblikami in trendovskimi barvami, ki naj bi pritegnile ljudi. Da ne govorimo o posebnih oblikah ščetin, ki naj bi skupaj z raznimi gumijastimi dodatki in celo vibriranjem med ščetinami bolje odstranili umazanijo in prihranili čas pri čiščenju zob.
Zapomnite si, manj je več. Uporabite preprosto zobno ščetko s tankimi in mehkimi ščetinami, ki lažje prodrejo v reže in hkrati ne poškodujejo dlesni, ki so že same po sebi bolj občutljive, kot drugi predeli kože. Trde ščetke samo poškodujejo dlesni in odmikajo dlesen od zoba, kar povzroči krvavenje in posledično resnejše težave. Prav tako zobe čistite vertikalno, od zobne korenine navzven, in ne horizontalno, saj tako samo odmikamo dlesen in jo poškodujemo.
Raje kvalitetnejšo zobno pasto s slabšim okusom
Tudi pri zobnih pastah so prodajalci videli veliko marketinško priložnost in ustvarili zobne paste, ki so tako dobrega okusa, da jih marsikdo ob čiščenju zob tudi malce okusi. Od mentola, do evkaliptusa, pa do raznih sadnih okusov, ki so tako priljubljeni pri mlajši populaciji. Prav tako lahko na policah prodajaln dobimo zobne paste, ki čudežno pobelijo zobe in dajejo dolgotrajni učinek svežega zadaha.
V vseh teh zobnih pastah v resnici ni pravih izvlečkov zdravilnih rastlin, prav tako zobna pasta v eni minuti čiščenja ne bo pobelila zob, ki so porumeneli globoko v notranjosti. Že to, da zobna pasta pomaga pri beljenju, pomeni, da škodi zobem, saj je beljenje kemični proces, ki dolgoročno uničuje zobe in dlesni. Čiščenje zob je učinkovito že samo z zobno ščetko, brez paste, če pa že radi uporabite zobno pasto uporabite naravno pasto z manj kemijskih snovi, ki je po navadi slabšega okusa, vendar pomaga.
Pazite, ko jeste
Za doseganje manj občutljivih zob se izogibajte hrani, ki je ali preveč hladna ali preveč vroča, kot na primer neposreden stik mrzlega sladoleda z zobno površino, ali pa vroča čokolada, ki pospešuje občutljivost zob. Prav tako se izogibajte preveč grenki, kisli ali sladki hrani, kot je neposreden stik kisle limone z zobmi ali preveč sladkih bombonov. Vedno izberite neko srednjo pot, pri kateri se zobje ne "zdražijo". Ko pijete poizkusite popiti tekočino na tak način, da bo le-ta v čim manjšem kontaktu z zobno površino, saj tudi voda s svojimi snovmi dolgoročno slabo učinkuje na površino zob.
Poskrbite, da redno zaužijete koencim Q10, ki se sicer naravno proizvaja v telesu, vendar v premajhnih količinah. Dobite ga tudi v kapsulah, ki služijo kot prehransko dopolnilo.
Seveda je pomembno, da redno obiskujete vašega zobozdravnika, ki vam bo pregledal ustno votlino in nanesel posebna zdravila, ki utrdijo dlesni in zobe, sami pa že doma poskrbite za nego vaših zob in izogibanjem resnejšim težavam, ki bi vas stale vašega nasmeška in tudi velike količine denarja za zdravljenje.