Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 3. 2012,
16.31

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 3. 2012, 16.31

8 let, 11 mesecev

"Ker sem mlada in brez otrok, sem slišala kar nekaj očitkov"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
S svojo prvo knjigo Zdrava prehrana za nosečke se Urška Pavčnik v zgodovino zapisuje kot prva slovenska avtorica priročnika za zdravo prehranjevanje v nosečnosti.

Od številnih knjig s podobno tematiko se Zdrava prehrana za nosečke (ali Healthy Preggy, kakršen je drugi "univerzalni naslov", ki je nastal v primeru, da priročnik ponese na tuje tržišče) loči po tem, da je občutno krajša, vsa strokovna dejstva pa so predstavljena na razumljiv način in v sproščenem jeziku. "Vmes se tudi malo pohecam. Kot na primer na začetku, ko opredelim, kaj nosečnost sploh je, torej obdobje od oploditve jajčeca do poroda. Pa sem dodala citat svojega dragega, ki je ob nečem tako očitnem rekel 'Ma nemoj', zapisano pa sem pustila 'zaradi lepše oblike knjige'," pove mlada avtorica, s katero sva se dobili dan pred izidom, zaradi česar je bila vidno navdušena. "Občutki so nepopisni," pravi komaj triindvajsetletna živilska tehnologinja in dodaja, da je bila knjiga, ki je za zdaj na voljo na uradni spletni strani Healthy Preggy, kar velik zalogaj, med drugim tudi zato, ker se je odločila, da jo izda v samozaložbi.

"Zaradi velikega števila informacij so nosečnice zmedene" Rojena v Trbovljah je svoje otroštvo preživljala v Hrastniku. Po končani maturi se je vpisala na Biotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani, smer Živilstvo in prehrana, ki jo je pred dvema letoma tudi uspešno končala. Študij je nadaljevala z vpisom magisterija in opravljanjem andragoško-pedagoških izpitov, ki jih je z zaključno nalogo opravila na Filozofski fakulteti. V času študija je pridobila veliko koristnih znanj, ki jih je lahko vključila v svoje delo. "Kar veliko sem si pomagala z zapiski s predavanj," pravi, ko jo vprašam, kje vse je zbirala informacije. Idejo o pisanju knjige je dobila maja prejšnje leto, ko je odšla na svoje vsakoletne počitnice v Medulin.

"Najprej sem premišljevala o tem, da bi vodila predavanja o zdravi prehrani za nosečnice. A po posvetovanju z družino in prijatelji smo ugotovili, da se tovrstna stvar v Zasavju ne bi prijela, zato sem sklenila, da se lotim pisanja knjige," opiše svojo odločitev. Pred tem se je pogovarjala s kar nekaj nosečnicami, ki so ji potarnale nad tem, da sicer obstaja ogromno forumov in spletnih strani na temo zdrave prehrane med nosečnostjo, a so od vseh informacij tako zmedene, da ne vedo, kaj jesti.

"Med nosečnostjo uživajmo živila živalskega izvora" Lotila se je tudi raziskave in vse nosečnice dodobra izprašala o vseh pomembnih dejstvih, zagatah in morebitnih zmotah. "Ugotovila sem, da na primer folne kisline, za katero se priporoča, da jo začnemo uživati že tri mesece pred zanositvijo, ni uživalo kar sedemdeset odstotkov nosečnic, kar je ogromno," pove Urška, ki se v svojem knjižnem prvencu loteva tudi tem, kot sta nosečniški diabetes in vegetarijanstvo v času nosečnosti.

"Pomembno se mi zdi, da med nosečnostjo uživamo živila živalskega izvora, predvsem zaradi vitamina B12, ki je za razvoj ploda zelo pomemben. Sicer pa tudi na splošno zagovarjam, da je treba jesti vse, a ničesar preveč oziroma premalo." V svoji knjigi je zbrala tudi vse podrobnosti o "nevarnih živilih", hranilnih snoveh, ki jih telo potrebuje med nosečnostjo, se dotaknila teme mikrobiološka varnost v domači kuhinji in spregovorila tudi o dieti med nosečnostjo. "Notri pa so tudi recepti za zdrave in okusne jedi, ampak bolj v stilu, da je na primer boljše jedi kuhati in ne cvreti. Nekaj jedi je namenjenih tudi vsem, ki imajo nosečniški diabetes."

"Lažje se poistovetim z mlajšo generacijo" Ko je bila knjiga gotova, sta jo prebrali tudi ginekologinja Ingrid Šebok-Sukič in farmacevtka Barbara Pavčnik, ki sta za knjigo na koncu prispevali še svoj nasvet glede prehranjevanja, predvsem pa podali tudi mnenje glede jemanja zdravil in prehranskih dopolnil. "Prav zato, ker slednja niso kategorizirana kot zdravila, so namreč ob nepravilnem jemanju lahko zelo nevarna," opozarja Urška, ki ji je tako uspelo, da je (kot načrtovano) njena knjiga luč sveta ugledala na dan žena.

Nekaj časa pred izidom je Healthy Preggy zaživela tudi na Facebooku, kjer lahko bodoče mamice Uršo prosijo za kakšen nasvet. "Prejela sem že kar nekaj vprašanj, večina se jih nanaša na to, kaj jesti, da se ne bodo prekomerno zredile. Vprašanja pa se nanašajo tudi na povezavo zdrave prehrane in nezmožnosti zanositve," mi zaupa ambiciozna mlada prehrambna strokovnjakinja, ki že načrtuje izid novega priročnika, ki bo po vsej verjetnosti govoril o tem, kako uvajati prehrano otroku do tretjega leta. "Tretji priročnik pa bo gotovo namenjen prehrani zdravih mamic, ki se po nosečnosti želijo čim prej vrniti v formo."

Na očitke, da tako mlada punca brez otrok že ne bo delila nasvetov o nosečnosti, se ne zmeni, še več, svojo mladost si celo šteje v prid. "To je podobno kot da bi nekomu, ki ima prekomerno telesno težo, prepovedali predavati o zdravi prehrani. Res je, da sem še mlada, a zato se tudi lažje poistovetim z mlajšo generacijo. Ne vem, zakaj bi morale nosečnicam svetovati samo ženske z otroki. Na mladih svet stoji," se smeji Urška, ki jo na temo zdravega prehranjevanja v času nosečnosti v kratkem čaka tudi izvedba delavnic, sicer pa jo zelo zanima tudi delo z otroki, zato ne izključuje možnosti, da nekega dne pristane v šoli.

Ne spreglejte