Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
19. 11. 2011,
13.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 11. 2011, 13.00

8 let, 7 mesecev

Kajenje trave povezano z visokim inteligenčnim kvocientom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ena izmed novejših raziskav je pokazala, da naj bi bili ljudje z višjim inteligenčnim kvocientom bolj nagnjeni k kajenju marihuane in uporabi drugih prepovedanih drog.

Nenavadne rezultate je prinesla raziskava, ki so jo izvedli na valižanski univerzi Cardiff. V raziskavo so vključili 7900 ljudi, ki so bili rojeni v prvih dneh aprila leta 1970. Ko so bili ti ljudje stari od pet do deset let, so raziskovalci izmerili njihov IQ, med letom šestnajst in trideset pa so z njimi izvajali poglobljene intervjuje, ki so vključevali tudi vprašanja o uporabi drog.

Pri starosti trideset let je petintrideset odstotkov moških in šestnajst odstotkov žensk priznalo, da je v preteklem letu vsaj enkrat kadilo marihuano, devet odstotkov moških in štirje odstotki žensk pa vsaj enkrat uporabilo tudi kokain. Hkrati so ti ljudje na testih inteligenčnega kvocienta dosegli boljši rezultat. Povezava med inteligenco in uporabo drog je vzdržala tudi po tem, ko so strokovnjaki v raziskavo kot spremenljivke vnesli tudi družbenoekonomski status in morebitne čustvene motnje.

Na tem mestu se pojavlja vprašanje, čemu so pametnejši ljudje bolj nagnjeni k uživanju v zvitkih opojnega zelenja. Eden izmed vodilnih strokovnjakov omenjene raziskave pravi, da naj bi bili inteligentnejši ljudje bolj odprti do novih izkušenj, hkrati pa vedo, da naj bi raznovrstne raziskave že dokazale, da džojnt sem in tja ni resnično škodljiv. Na drugi strani se ti ljudje zavedajo nevarnosti navadnih cigaret, zato jih dokazano redkeje kadijo kot tisti z nižjim IQ-jem. Hkrati je za prve značilno tudi veliko bolj zdravo prehranjevanje. Na koncu je treba še omeniti, da opisana raziskava ni vključila meritve, koliko ljudi – tistih z nižjim in tistih z višjim inteligenčnim kvocientom, je z različnimi drogami tudi zasvojeno.

Ne spreglejte