Stres, hitenje in v zadnjih tednih tudi ubijalska poletna vročina imajo lahko na spanje negativen vpliv, ki ga z nekaj preprostimi rešitvami lahko omilite.
Če ste nad štetjem ovčk obupali, poskusite drugače.
Obdajte se z najboljšim
Če spanje primerjate s pripravo svoje najljubše jedi, potem veste, kako pomembne so sestavine, njihova kakovost, vrstni red, v katerem jih dodajate, in čas, ki ga za vse skupaj porabite. Enako je s spanjem: vzemite si vse, kar potrebujete za dober spanec, in pri tem vztrajajte. Preizkušajte vzmetnice, dokler ne najdete najboljše. Uživajte v svojih rjuhah, pa naj bodo svilene ali bombažne, na mehkejših boste spali bolje. Kakovosten vzglavnik pa je tako in tako glavna stvar na svetu, zato poiščite pravega zase!
Spite v temi
Spanje pri prižgani luči ali pred televizorjem vam ne dela nobenih uslug, saj se melatonin, hormon spanja, tvori le ponoči, ob stiku s svetlobo pa ne. Čeprav niste ljubitelj teme, uro pred spanjem vseeno pridušite svetlobo na bralno moč ali pa vstavite šibkejše žarnice, da telo počasi pripravite na popolni mrak. Zelo uporabne so tudi bralne lučke, ki jih z držalom pritrdite na platnico knjige in ugasnete, takoj ko začutite, da vam oči lezejo skupaj.
Odstranite moteče elemente
Morda niti ne veste, da nered vpliva tudi na sanje, ker daje ljudem neprijeten občutek krivde, da svojega dela niso dokončali. Če imate spalnico polno nezlikanega perila, kupov papirja ali razmetanih računov, vas pogled nanje verjetno res ne bo pomiril, zato je najbolje, da jih preprosto prestavite v drugo sobo. Vsaj za eno noč, naslednji dan boste pa že pospravili, kajne? Enako velja za televizijo, računalnik, igralne konzole in včasih celo hišne ljubljenčke – če zaradi tega spite slabše ali ne morete zaspati, je čas, da si spalnico prisvojite nazaj in jo namenite zgolj spanju.
Zatisnite ušesa
Prav tako kot je svetloba moteč element, nekateri ljudje pred spanjem in med njim izjemno slabo prenašajo določene zvoke. Seveda vsak zase najbolje ve, katerih zvokov noče slišati, med najbolj razširjenimi so glasna glasba, glasno govorjenje, vpitje, prepiri, zvoki hišnih popravil, smrčanje, promet ... Če zvokov ne morete odpraviti, jih utišati ali se jim umakniti, sezite po čepkih za ušesa in spoznajte svet tišine v vsej svoji lepoti. Ko se boste enkrat navadili nanje, jih boste hoteli nositi tudi v mirnih nočeh.
Uredite se
Če se uredite za službo in zmenek, se uredite tudi za spanje. Namenite nekaj pozornosti izbiri perila ali pižame in pri tem udobje postavite na prvo mesto, čeprav to še ne pomeni, da morate biti zadovoljni z razvlečeno bombažno majico, ki ste jo včasih imeli za telovadbo. Svilene pižame ali pa samo spodnjice bodo vašo kožo božale čisto drugače, vas pozimi pogrele in poleti prijetno hladile, poleg tega pa se nanje lepi manj prašnih delcev in živalskih dlak, če imate ljubljenčka.
Zrak naj bo čist
Spanje v sobi, ki je zadušljiva in zatohla, ker je niste prezračili, je mučno. Spalnico je treba obvezno prezračiti zjutraj, nič pa ne bo narobe, če boste to storili tudi zvečer. Na zatohlost zraka lahko vplivajo tudi vzmetnice, ki jih morate redno posesati, saj pršice, prašni delci, dlake in druga umazanija naredijo svoje, poskrbite tudi, da boste enkrat na teden pobrisali prah, predvsem pod posteljo.
Brez stresa
Najbolje, kar lahko storite za boljši spanec, je, da se ne obremenjujete z njim čez dan. Ko bo prišel trenutek za v posteljo, boste pripravljeni, za piko na i pa lahko pred spanjem vsakič napišete vrstico ali dve v svoj dnevnik, saj je beleženje misli ventil, ki prazni glavo in sprošča. Pišite o tistem, kar vam pade na pamet, čeprav ni pomembno in ni povezano s spanjem, tako vas misli ne bodo glodale še potem, ko boste zaprli oči.