Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 6. 2010,
10.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 6. 2010, 10.20

8 let, 7 mesecev

Hrana za energijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ob nedeljskih pohodih v hribe ali po napornem sestanku v službi potrebujemo hiter dvig energije. Čokoladna tablica je najhitrejša, a ne najbolj zdrava rešitev.

Da bi iz zaužite hrane dobili čim več energije, jo moramo razdeliti na več manjših obrokov. V svoje prehranjevalne navade skušajte vključiti čim več polnovrednih žitaric, redno pa uživajte tudi oreščke, kot so mandlji, lešniki in orehi, ki bodi zagotovili vnos nenasičenih maščobnih kislin in v kratkem času veliko energije. Napačno je mnenje, da vam bodo kava, alkohol ali energetski napitki dali energijo. Morda se bo to zgodilo samo začasno, potem pa boste še bolj utrujeni kot prej, saj kofein in druga poživila upočasnjujejo metabolizem in izčrpavajo organizem.

Življenjska energija

Največ zdrave življenjske energije ima nepredelana, biološka hrana. Lahko ima nizko kalorično vrednost, pa kljub temu vsebuje snovi, ki pozitivno vplivajo na življenjske procese. To je hrana, ki vsebuje veliko vitaminov, mineralov, bioaktivnih snovi, antioksidantov ter čim manj aditivov, sladkorja, dodatkov z oznako E. Izogibati se moramo tudi živilom iz bele moke, belemu sladkorju, belemu rižu in rafinirani soli.

Do lepše postave pred poletjem Vsi se ukvarjamo z željo, da bi pred poletjem v čim krajšem času naredili nekaj zase in za lepšo postavo. A če začnemo brezglavo stradati in se maksimalno rekreirati, si bomo prej škodovali kot naredili kaj dobrega, saj tako ne bomo izgubili maščobne mase na pravi način. Nekateri se zatekajo v trgovine s športno prehrano, si kupujejo t. i. »fat burnerje«, topilce maščobe, in upajo, da bo čudežna pilula opravila delo namesto njih, kar pa seveda ni rešitev, če v svoj program hujšanja ne dodamo rekreacije in pravilne prehrane.

Prave prehranjevalne navade

Za začetek zamenjajte živila, ki ste jih vajeni, z zdravimi: jejte beljakovine v obliki rib, perutnine, pustega rdečega mesa, jajc in sojinih izdelkov, ki vam bodo zagotovile del vnesenih kalorij, njihove aminokisline pa bodo zaščitile mišična vlakna pred propadanjem. Izbira ogljikovih hidratov naj bo omejena na kompleksne hidrate z veliko vlakninami: ovseni, ječmenovi, ajdovi kosmiči, polnozrnat kruh, rdeč krompir, zelenjava, neoluščen riž, polnozrnate testenine, krekerji ... Z zmanjšanim vnosom ogljikovih hidratov telo začne črpati energijo iz maščob, zato hujšamo. Omejite tudi vnos predelanih izdelkov z visoko vsebnostjo sladkorjev, kot so sladice, sladoled, tortice, beli sladkor.

Povečajte dnevni vnos vode na najmanj tri litre in pol dnevno, vendar pijte vodo predvsem med posameznimi obroki v manjših količinah, razporejeno čez dan. Veliko tekočine vam bo pomagalo tudi pri tem, da se odvečna voda ne bo zadrževala v telesu. Izogibajte se dodatnemu vnosu maščob, saj se jih zadostna količina nahaja že v hranilih samih, zato z jedilnika črtajte maslo, margarino, mastno meso, polnomastne jogurte, hamburgerje, majonezo, pražen krompirček.

Pomembno je, kdaj jemo Privoščimo si zdrav, obilen zajtrk, ki nas bo čez dan oskrboval z energijo, proti večeru pa naj bodo obroki skromnejši. Največji dnevni vnosi naj bodo do 17. ure popoldan, nato jih zmanjšajte, ker telo od takrat naprej ne potrebuje več visokega vnosa hranil, ki vplivajo na energijo v telesu.

Ne spreglejte