Torek, 20. 9. 2011, 8.06
8 let, 7 mesecev
Grozdje, zdrava jesenska dobrota
Največ koristnih snovi grozdja se skriva ravno v delu sadeža, ki ga največkrat zavržemo, v lupini in peškah. Tako peške kot lupina so bogate z antioksidanti, peške pa vsebujejo še kalcij za stabilne kosti in zobe ter magnezij za močne mišice. Oba minerala pomagata pri porabi kalorij, zaradi česar sta v zmernih količinah nepogrešljiva pri zdravem hujšanju. Grozdje je zelo učinkovit čistilec organizma in izredno dobra "hrana" za živce, možgane, zobovje in kosti. Pozitivno deluje tudi na črevesje in ledvice ter učinkovito proti putiki in arteriosklerozi. Uživanje grozdja naj bi vplivalo tudi na kognitivne sposobnosti, njegove sestavine, predvsem resveratrol, pa naj bi prispevale tudi k daljšemu življenju.
Živilo, bogato z minerali in vitamini
Grozdje vsebuje veliko vitaminov in mineralov ter drugih snovi, ki jih telo potrebuje za dobro delovanje srca, krvnega obtoka in živčnega sistema. Dobro deluje tudi na obrambni mehanizem telesa, zaradi česar se posledično bolje počutimo in imamo več energije. Odpravlja težave z zaprtjem in slabo prebavo.
Grozdje vsebuje izredno dragocene sestavine, na primer grozdni sladkor, pomembne minerale, kot so kalij, kalcij, fosfor, magnezij, železo, selen, mangan, ki sprošča mišice, beljakovine in sadne kisline. Je tudi odličen vir vitaminov A, B in C, zadnji krepi imunski sistem.