Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 1. 2010,
8.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 1. 2010, 8.51

8 let, 7 mesecev

Čokoholiki - dober tek in na zdravje!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Odlomite košček čokolade, ki se mora, če gre za dobro čokolado, rahlo svetiti in jo počasi stopite v ustih, kjer se mora, spet, če gre za dobro čokolado, začeti topiti že ob prvem stiku z jezikom.

No in trenutek potujte s tem zlata vrednim zrnom, ki prihaja iz redkih predelov blizu ekvatorja ...

Potovanje xocoatla

Tako so čokolado poimenovali Maji, ki so jo le pili, s semeni pa so trgovali in jih celo uporabljali kot plačilno sredstvo. Azteki so okoli čokolade razvili pravo legendo o tem, kako je bog Zraka s kakavovcem iz nebes pripotoval na Zemljo na repu zvezde Danice in naučil ljudi pražiti kakavova zrna ter iz njih prodobiti hranljivo kremo, ki jo je mogoče raztopiti v vodi, jo začiniti in uporabiti kot pijačo, ki je vir energije in modrosti.

Krištof Kolumb, ki je bil zelo zaposlen z odkrivanjem Novega sveta, je bil prvi, ki je kakavova zrna prinesel v Evropo. Ampak, niti on niti njegovi rojaki niso točno vedeli, kaj naj počnejo z njimi; vse dokler ni Hernan Cortez šestindvajset let pozneje na španski dvor prinesel tudi recept za napitek xocolatl. Grenki gosti pijači so dodajali vaniljo, začimbe, med in sladkor, kasneje pa so jo začeli ponujati kot vroč napitek.

Renesansa čokolade

V sedemnajstem stoletju je čokolada doživela svojo evropsko renesanso. V Angliji so se odpirali čokoladni bari, čokolada je postala plačilno sredstvo (tudi izven evropskih meja, konkretneje v Nikaragvi), njena cena pa je naraščala, zato si jo je lahko privoščila le elita. Takrat je kakav postal tudi zelo priljubljen v Franciji, nizozemski Amsterdam pa je postal najpomembnejše "kakavovo pristanišče". Bilo je le vprašanje časa, kdaj se bo čokolada razširila še v skandinavske dežele in Nemčijo.

Čokolada v romantiki

Devetnajsto stoletje je tisto, ki ga lahko slavimo in opevamo vsi čokoholiki. Takrat je namreč nizozemski kemik van Houten odkril postopek, kako kakavovo maslo zmleti v prah in čokolado uživati v trdem in tekočem stanju. Angleško podjetje Fry je na police trgovin prvo postavilo čokolado in sladka razvada je postala dosegljiva tudi širši množici. Švica je čedalje bolj pridobivala sloves dežele božanske čokolade, saj so v tovarni Lindt razvili postopek za izdelavo topljive čokolade, kakršno poznamo še danes.

Čokoladni raj

Kakavovec raste na območjih med dvajsetimi stopinjami zempljepisne širine južno in severno od ekvatorja; torej to drevo, ki zraste tudi do dvajset metrov, gojijo v Afriki, Zahodni Indiji, v tropskih predelih Srednje in Južne Amerike in na Daljnem vzhodu. Kakavova zrna rastejo v rdečih, zelenih, vijoličnih, rumenih in oranžnih, melonam podobnim strokih ter vsebujejo štirideset do petdeset odstotkov maščobe. Zrele plodove oberejo in jih sušijo na soncu, kjer poteče fermentacija in plod dobi značilno aromo. Ko odstranijo zunanjo lupino, zrna prepražijo in oluščijo, da dobijo jedro, iz katerega sta izdelana kakav in čokolada. In, za tiste, ki se sprašujete, ali je čokolada res afrodiziak – čokolada vsebuje kofeinu podoben alkaloid, ki je vir energije. Najbrž energija potem udari ven na vseh koncih telesa ...

Nenavadne kulinarične zamisli

Čeprav v Evropi čokolada velja za sladico in iz nje pripravljamo razne kolače, torte, piškote in z veseljem lomimo koščke trdne čokolade, pa Mehičani prisegajo na jed iz purana, čilija in čokolade. Prav tako so s čokoladnim okusom obogatene nekatere omake za divjačino. Čokolada je lahko čudovita tudi pri eksperimentiranju, saj se dobro meša s svežim in suhim sadjem, začimbami, kot so poper, čili, sivka, ingver, cimet in še in še. Prav tako je odlična v kombinaciji z žganimi pijačami, tako da vam za zamisli res ni potrebno skrbeti. Vročo čokolado lahko zvarite v kuhinji in ob tem vsak dan preizkušate nove kombinacije. Zagotovo jih ne bo zmanjkalo nekaj let.

Lepi s čokolado

Če je včasih čokolada bila dragoceno živilo, je v današnjem času dragoceno lepotilo; saj poznate načelo: kar je dobro za želodec, je dobro za kožo. V kozmetične namene se uporablja temna čokolada, ki vsebuje veliko antioksidantov, ki prostim radikalom preprečujejo, da bi poškodovala elastin in kolagen, ki skrbita za čvrstost kože. Čokolada vsebuje veliko maščob, ki kožo mehčajo in gladijo. Če vas resnično zanima, kaj lahko čokolada stori za vas od glave do pet, preprosto obiščite eno od savn, ki ponujajo čokoladni tretma. V savni se namreč pore odprejo in ko vam prinesejo lončke s čokolado, se sami namažete po telesu, pustite, da deluje na koži in jo potem izperete. Ja, ja, mažete se z užitno čokolado ...

Ne spreglejte