Četrtek, 19. 3. 2015, 14.09
9 mesecev, 1 teden
Si za spremembo?
Letos bo 28. marca že šestič potekal Dan za spremembe. To je dan, ko lahko vsak od nas prispeva svoj košček v mozaik lepše prihodnosti. S prostovoljnimi deli bomo gradili lepši svet.
Vsak lahko ustvarja boljši svet
"Letos še posebej poudarjamo solidarnost. Videti je, da prevladuje sebičnost, ampak takšne akcije vedno znova dokazujejo nasprotno. Vsakdo od nas lahko nekaj naredi, vsakdo je lahko prostovoljec vsak dan ali le en dan. Poleg pomoči je je ključno začutiti te vrednote, občutja so tista, ki ustvarjajo prostovoljce, da se vračajo ali to postanejo za vedno. V Sloveniji kar naprej poslušamo, da se ne da. Dokaz, da se da, je sodelovanje. In tega je res veliko," nam je povedala Lenka Vojnovič iz Slovenske filantropije, ki akcijo tudi organizira.
Poudarila je, da je podobnih akcij na leto prek 130 in da se sodelovanje tesno prepleta med prostovoljci, posamezniki, humanitarnimi organizacijami, kulturnimi ali športnimi društvi, vrtci, otroci, šolami … omejitev tako rekoč ni. "Zadnja leta še posebej spodbujamo občine k sodelovanju, ti pomagajo bodisi finančno, ponudijo prostor … vsekakor pa povežejo sokrajane. Tako pa iz teh občin sponzorirajo razna podjetja, posamezniki, ki imajo s. p., na primer z delom, dajo material, pečejo piškote, če je to pekarna, lokalni tiskar kaj natisne in podobno."
Letos bo Dan za spremembe prinesel tudi dve novosti
S fotografijami ujamite utrip s posamičnega dogodka in sodelujte v fotografskem natečaju.
Obe novosti bosta natečaja, fotografski in novinarski. Kandidirate lahko s fotografijo z Dneva za spremembe, ki jo bosta nagradila Slovenska filantropija in podjetje Lidl Slovenija. Mladi novinarji pa lahko s svojimi prispevki kandidirajo za praktične nagrade, ki jih bosta podelila Društvo novinarjev Slovenije in Slovenska filantropija.
Fotografski natečaj Dan za spremembe organizirata Slovenska filantropija in podjetje Lidl Slovenija. Vabljeni so vsi, ki bodo na dogodku kot prostovoljci, ustvarjalci, obiskovalci ali zgolj spremljevalci prostovoljskih akcij ob Dnevu za spremembe, da s fotografijami ujamejo utrip s posamičnega dogodka. Fotografije s prijavnico pa pošljejo na e-naslov novice@filantropija.org. Najboljših 20 fotografij bo izbrala komisija, katere člani so Borut Krajnc (fotograf), Karmen Mlinar (Lidl Slovenija) in Lenka Vojnovič (Slovenska filantropija). Drugo glasovanje za najboljšo fotografijo pa bodo prevzeli vsi posamezniki prek profila Facebook podjetja Lidl Slovenija, ki bo najboljše tri fotografije tudi nagradilo. Najboljših 20 fotografij bo razstavljenih v centru Ljubljane na Veseli dan prostovoljstva, ki bo 21. maja.
Natečaj Poročamo o zgodbah prostovoljstva organizirata Slovenska filantropija in Društvo novinarjev Slovenije. K sodelovanju so vabljeni mladi novinarji od 16. do 30. leta. Ti naj ob Dnevu za spremembe poročajo ali o pripravah ali o samem dogodku, njihov novinarski prispevek pa mora biti objavljen med 15. marcem in 1. majem 2015 v enem izmed medijev (tiskanem ali elektronskem). Z objavljenim prispevkom se nato prijavijo na natečaj. Člani komisije bodo Uroš Škerl (Dnevnik), Kaja Jakopič (MMC RTV Slovenija), Denis Oštir (24ur.com) in Tjaša Arko ter Lenka Vojnovič (obe Slovenska filantropija). Izbrali bodo najboljše prispevke, za katere bodo prejeli nagrade Slovenske filantropije. Mladi novinarji oddajo prijave na tej povezavi.
Zanimivost:
Prvi Dan za spremembe je bil 24. marca 2010. Na ta dan so v različnih krajih po Sloveniji potekale številne prostovoljske akcije, ki so jih pripravili v sodelovanju s prostovoljskimi organizacijami in občinami. Pridružil se jim je lahko vsak, ki je želel v družbo in okolje vnesti pozitivne spremembe. Lanski Dan za spremembe je pritegnil kar okoli 6.000 prostovoljcev, številka je od začetka vsako leto naraščala.
Kako lahko pomagam in naredim spremembo?
Samo malo se je treba ozreti okoli sebe in hitro bomo opazili, da je dela veliko.
Nekomu lahko polepšamo dan s pomočjo, pomagamo naravi, stvarem vdahnemo novo zgodbo. Nekako takole so prostovoljci pretekla leta prispevali k boljšemu svetu:
- akcije urejanja prostora: čistilne akcije, urejanje otroških igrišč, urejanje doma ali vrta starejše oz. osamljene osebe;
- zbiralne akcije z dražbami: zbiranje točno določenih stvari, s katerimi se prek dražbe zbere sredstva za določeno organizacijo oz. družino;
- medgeneracijske akcije: čajanke z nastopi več generacij, športne in družabne igre;
- akcije prijateljstva: izlet z osamljeno starejšo osebo ali otrokom iz socialno ogrožene družine, druženje (in sprehod) s skupino starejših občanov ali skupino varovancev iz socialno varstvenega zavoda, telefonski pogovor z osamljeno osebo;
- akcije širjenja prostovoljstva: grafitiranje, yarnbombing (označevanje ali okraševanje objektov na javnih površinah z ustvarjalnimi tekstilnimi in drugimi stvaritvami) ipd.; širjenje idej in poziv na prostovoljske akcije, ki prinašajo pozitivne spremembe, prek družabnih omrežij.
Podpornik rubrike Ustvarimo boljši svet je podjetje Lidl Slovenija.