Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
2. 1. 2013,
9.57

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 1. 2013, 9.57

9 let, 2 meseca

V portugalskem parku kipi navdihnjeni z bamijanskimi budami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Portugalski bilijonar José Berardo je v svoj park poleg skulptur, navdihnjenih z bamijanskimi budami, postavil tudi kipe umetnikov Fernanda Botera in Tonyja Cragga.

Zbiratelj umetnin José Berardo se je s postavitvijo v svojem parku poklonil umetniški stvaritvi iz 6. stoletja, budam iz afganistanske pokrajine Bamijan, ki so jih leta 2001 uničili talibani. V svojo zbirko pa je vključil tudi druga sodobna kiparska dela.

26. februarja je talibanski vodja Mohamed Omar pozival k uničenju predislamske afganistanske umetnosti. V petdnevnem programu so talibani uničili skoraj dve tretjini državne kulturne dediščine, med njimi tudi bamijanske bude, se spominja Berardo, vodja investicijskega podjetja Metalgest, pobudnik ambicioznega kiparskega projekta, posvečenega uničenim umetniškim stvaritvam.

V prostranem parku na severu Lizbone, v katerem je postavljenih že kar nekaj umetniških del, "nismo želeli rekonstruirati kipov bud, temveč smo raje naročili šest tisoč ton kamnitih skulptur, ki so jih izdelali kitajski rokodelci," je The Art Newspaper navedel besede projektnega vodje Zaida Abdalija. Šest tisoč ton je namreč teža, ki ustreza teži uničenih afganistanskih kipov, čeprav 1217 kipov, posejanih po parku, neposredno spominja na Qin Shi Huangove glinene vojščake, ki varujejo njegovo grobnico.

Lizbonski park skulptur so odprli pred sedmimi leti, vanj pa so tako sčasoma postavili različna dela. Pred kratkim je sledilo nadaljevanje tega projekta, in sicer v delu razstavišča na prostem, ki je namenjeno modernim in sodobnim skulpturam.

Na novo so tako postavili kip Fernanda Botera iz leta 1992, Tonyja Cragga iz 2006 in Dannyja Lanea iz 2005.

Prav tako sta na ogled jekleni kip z naslovom Ace of Diamonds III (2003) avtorja Lynna Chadwicka in ženska bronasta figura Zadoka Bena-Davida iz 2005.

Ne spreglejte