Ponedeljek, 8. 4. 2013, 13.59
9 let, 1 mesec
V Narodnem muzeju so na ogled Podobe Balkana

Kot je dejal strokovni koordinator razstave Philippos Mazarakis-Ainian, gre za projekt, s katerim Unesco spodbuja medkulturni dialog.
Vsi sodelujoči muzeji so nacionalne ustanove, ki so bile ustanovljene in tudi delujejo z namenom spodbujanja določenih narodnih identitet in ideologij, ki si običajno stojijo nasproti in izvorno niso bile namenjene sodelovanju, je na današnji novinarski konferenci pojasnil Mazarakis-Ainian in dodal, da je izbrana tematika bistveni dejavnik teh nasprotujočih si ideologij.
Poudaril je, da je razstava, ki jo bodo odprli danes ob 18. uri ob srečanju Sveta kulturnih ministrov držav jugovzhodne Evrope v Sloveniji, zaradi načina postavitve in usklajevanj političen, kompleksen in inovativen projekt.
Kot je dejal slovenski kustos Jože Podpečnik, gre za razstavo, v sklopu katere narodni muzeji s področja jugovzhodne Evrope predstavljajo materialno in duhovno kulturo oziroma dediščino od začetka francoske revolucije leta 1789 do prve svetovne vojne. "Na eni strani gre za kulturo tradicionalne družbe, ki se spopada s pojavi modernizma in se v 19. stoletju spreminja in modernizira. Na razstavi so ta obdobja predstavljena v desetih poglavjih, vsaka država pa je za vsako poglavje prispevala po en eksponat," je pojasnil. Poleg Podpečnika je slovenski kustos še Darko Knez.
Razstavo sestavljajo tematski sklopi: Življenje v starem svetu, Potovanje, komunikacije, Nov družbeni red in vzpon srednjega razreda, Ustvarjanje in širjenje znanja, Zemljevidi, Izrabljanje zgodovine, ustvarjanje junakov, Javna praznovanja, Podoba naroda ter tematski uvod o kulturi pitja kave in za konec film Čigava pesem je to? Adele Peeva.
Ob razstavi bo v organizaciji Narodnega muzeja potekal tudi spremljevalni program, ki bo ponudil predavanja, delavnice in dogodek Svetovna kavarna, v sklopu katerega bodo iskali odgovore na temo moč skupnosti v krizi.