Petek, 9. 5. 2008, 10.00
9 let, 1 mesec
V Kostanjevici likovna svetova Kavčičeve in Borčića

V prikazu se avtorja pogovarjata vsak na svoj likovni način in skozi lastna likovna izraza, je povedala kustosinja kostanjeviške galerije Helena Rožman.
Umetnostna zgodovinarka Aleksandra Rošer je v spremnem besedilu razstave zapisala, da simbolna vloga vrat zaobjema tako obsežno pojmovnost, da dejanske uporabne funkcije splošnega motiva prehoda opazovalci že skorajda ne zaznavajo več.
Kot meni Rošerjeva, so tudi dela Kavčičeve in Borčića vrata skozi katera obiskovalec razstave vstopa v povsem naključno motivno povezana likovna svetova, slikarskega povezanega s kiparskim in obratno, ob tem pa avtorja ubirata vsaka svojo pot.
Medtem, ko je Metka Kavčič svoje kiparsko snovanje sprva postavljala ob bok rednemu konservatorskemu in restavratorskemu delu, se je zadnja leta odločila zgolj za kiparstvo. Takoj na začetku te poti se je posvetila motivu vrat, predvsem vrat starih objektov, v opusu Bogdana Borčića pa so se vrata pojavila v petdesetih letih pod vzgibi generacije ameriških modernistov in kot motiv ostala prisotna skozi različna slikarjeva obdobja.
Borčićeva vrata dobivajo na svoji pristni podobi
Borčićeva vrata postopoma dobivajo na svoji pristni podobi, pa vendar ostajajo na ravni slikovnega, medtem ko so portoni Metke Kavčič izvzeti iz primarnega okolja in s premišljenimi posredovanji podani na višjo raven. Polja njunih vrat se naključno dopolnjujejo tudi skozi barvno shemo, zlasti rdečo, ki še posebej izstopa pri vratih Kavčičeve, saj jih poudari z govejo krvjo, medtem ko je rdeča zgovorna barvna stalnica raznih obdobjih Borčićevega snovanja.
Sprehod skozi odprtine prehodov obiskovalcu podaja prepričljivo zgodbo dveh svetov, ki pričata, da umetnika na svojstven način ustvarjata pristen dialog in s tem odstirata vpogled v njuno dojemanje podajanja sekundarne stvarnosti, je še zapisala Rošerjeva.