V okviru lani pričetega projekta Pazi! Evropski obrazi!, ki je namenjen predstavitvi držav, predsedujočih Evropski uniji, se v Bohinju danes začenjajo Slovenski dnevi.
Bohinjsko gledališče B2 bo v prihodnjih dveh mesecih s koncerti, uprizoritvami, razstavami in pogostitvami predstavila slovensko kulturo s poudarkom na kulturi v zamejstvu.
"Dela smo se lotili z vso zavzetostjo
Gledališče 2B je ambiciozni kulturni projekt Pazi! Evropski obrazi! zastavilo v drugi polovici leta 2007, ko je Evropski uniji predsedovala Portugalska. Prvo letošnje polletje pa to mesto pripada Sloveniji. "Ker si niti najmanj ne umišljamo, da imamo kulturo na Slovenskem v malem prstu, smo se dela lotili z vso zavzetostjo," je poudaril član gledališča B2 in direktor Lokalne turistične organizacije Bohinj Klemen Langus.
Predstavili bodo kuhinjo slovenskih pokrajin
Program ne bo omejen na kulturo v Sloveniji, ampak bo presegal meje države in obsegal območje slovenskega etničnega ozemlja. V tem duhu bo tudi današnji uvodni dogodek, ko bo ob 20. uri Gledališče 2B s kratkim kulturnim programom predstavilo pisatelja Frana Saleškega Finžgarja, čigar dela so izbrali tudi za osrednjo predstavo Slovenskih dni v Bohinju, in Janeza Mencingerja, ki se je v Bohinjski Bistrici rodil pred 170 leti. Odprli bodo tudi drugačno razstavo o Sloveniji in predstavili kuhinjo slovenskih pokrajin, bohinjski osnovnošolci pa bodo pripravili razstavo o stavbni dediščini Bohinja Stare hiše pripovedujejo. Sobota bo nato posebej namenjena rezijanski kulturi, saj bo v Bohinju ob rezijanski kuhinji gostovala folklorna skupina Val Resia.
Ideja o takšnih predstavitvah evropskih držav prek kulturnih utrinkov najrazličnejših žanrov se je rodila zaradi zanimivega ustroja EU, ki vsakih šest mesecih prepusti vodenje eni državi. Ker je Slovenija v kratkem času prišla na vrsto, pa je ideja dobila še dodatni zagon. Namen projekta, v okviru katerega bodo predstavili tudi Francijo, Češko in po vrsti vse ostale predsedujoče države, je ozaveščati o bogati raznolikosti kulturnega izraza v sicer enotni politični skupnosti ter o jezikovni raznolikosti evropskega "babilonskega stolpa". Hkrati pa pomaga tudi pri turistični prepoznavnosti Bohinja in celotne Slovenije ter ostalih predsedujočih držav.