Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 4. 2008,
7.58

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 4. 2008, 7.58

9 let

Svetovni dan knjige: Ne "hvala za rože", temveč za knjigo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Današnji dan, 23. april, je organizacija Unesco leta 1997 razglasila za svetovni dan knjige in avtorskih pravic.

Čeprav se praznovanje knjige povezuje z datumi smrti Miguela de Cervantesa in Williama Shakespeara, ima 23. april tudi svetlejšo plat - na ta dan naj si bralci poklonijo knjigo.

Slovenija svetovni dan knjige praznuje več dni

Slovenija je ena redkih držav, ki svetovni dan knjige v sklopu Slovenskih dnevov knjige praznuje več dni. Idejo je iz Katalonije prinesel pesnik Boris A. Novak in jo zaupal takratnemu predsedniku Društva slovenskih pisatejev Evaldu Flisarju. V Kataloniji si na praznik svetega Jurija že več desetletij podarjajo cvet in knjigo. Ideja z rožo se v Sloveniji sicer ni prijela, pač pa mimoioči med stojnicami v ljubljanskem Parku Zvezda lahko zazna darilno izmenjavo knjig.

Knjige so domovanje intimne dvojine Svetovni dan poezije in avtorskih pravic je tudi priložnost za poslanice. Predsednik Društva slovenskih pisateljev Slavko Pregl je tako ob tej priložnosti med drugim zapisal, da so knjige domovanje intimne dvojine: najprej pisatelja in rokopisa in na koncu knjige in bralca. "Slovenščina je zato srečen jezik, saj je dvojina v njej doma. Ni čudno, da v petsto letih od rojstva našega jezika prah časa ni mogel prekriti ne misli ne čustev, ne strahu ne poguma, ne strasti in ne dvomov, ki ga sestavljajo," je zapisal Pregl.

Slovenci sodijo med dobre bralce

Predsednik DSP je presodil, da Slovenci sodijo med dobre bralce: "Všeč so nam svetovi, sestavljeni iz petindvajsetih črk. Moč teh posebnih znakov je neizmerna; v njih so shranjene preteklost, sedanjost in prihodnost človeštva. Zato imajo besede veliko vrednost. Škoda je, kadar se zgodi, da natisnjene za avtorje nimajo razumne cene. Zdi se, da pri nas diši po tem."

Leto 2008 razglašeno za mednarodno leto jezikov Misli generalnega direktorja Unesca Koičire Matsuure so objavljene na spletni strani organizacije. Matsuura je opozoril, da je leto 2008 razglašeno za mednarodno leto jezikov, zato je potrebno v tej luči razumeti tudi jezikovno plat založništva. Raznolikost jezikov bi morala v svetu založništva zavzeti večjo vlogo, meni generalni direktor Unesca.

Na današnji dan se bo zamenjala tudi svetovna prestolnice knjige, ki si jo je prav tako zamislila organizacija Unesco. Bogota bo naslov predala Amsterdamu, ki bo v letu dni pripravil številne mednarodne dogodke, povezane s knjigo. Prireditve bodo nagovarjale tako laično kot strokovno javnost. In še to: pred slabim mesecem je kandidaturo za pridobitev Unescovega naslova svetovna prestolnica knjige 2010 oddala tudi Ljubljana.

Ne spreglejte