Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 3. 2008,
8.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 3. 2008, 8.06

8 let, 7 mesecev

Srbija širi seznam zaščitenih redkih knjig

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Srbsko ministrstvo za kulturo predlaga parlamentu, naj status kulturne dediščine podeli še 310 starim in redkim knjigam.

Če bo predlog sprejet, bo v tej državi najvišjo stopnje zaščite imelo skupno že 2200 knjig, je izjavila vodja oddelka posebnih fondov Narodne knjižnice Srbije dr. Olivera Stefanović. Narodna knjižnica Srbije je že trikrat sestavila seznam izbranih rokopisnih in tiskanih knnjižnih raritet in tako je leta 1979 status kulturne dediščine izjemnega pomena dobilo 486 knjig, leta 1990 še 1086 knjig in leta 2000 nadaljnih 404 knjig. Zadnji sveženj 310 knjig na potrditev v parlamentu sicer čaka že dve leti, v uradni Centralni register premične kulturne dediščine Srbije pa bodo uvrščene šele po pristanku poslancev. Dediščina pomembna za razvoj naroda Predlagane knjige so na seznam uvrstili na podlagi splošnih kriterijev glede tega, ali gre za kulturno dediščino, ki je izjemno ali pa zelo pomembna za družbeni, zgodovinski in kulturni razvoj naroda, za rariteto ali knjigo izjemne umetniške vrednosti. Pri knjigah upoštevajo datum nastanka rokopisa oziroma natisa, vrsto knjige, periodike in drugega knjižničnega gradiva, redkost in pomen za proučevanje nacionalne zgodovine, kulture in znanosti, pomemben je tudi jezik in pisava.

Med stare in redke knjige izjemnega značaja sodijo vse cirilične in rokopisne knjige in dokumenti do 18. stoletja, inkunabule in vsi primerki ciriličnih tiskanih knjig do leta 1638, unikatni primerki knjig periodičnih izdaj, rokopisov, zemljevidi in plakati do konca 19. stoletja in redke publikacije iz 20. stoletja, ki so bile prepovedane ali so jih uničevali iz ideoloških in drugih razlogov, recimo zaradi cenzure. Status redke knjige izjemnega pomena dobijo tudi redki izvodi, tiskani po letu 1867, in tuje knjige in publikacije, ki so vplivale na razvoj kulture in ustvarjalnosti srbskega naroda, imajo pa tudi potrjeno znanstveno vrednost.

Novi seznam knjig je posebna komisija sestavila na temelju predlogov 27 knjižnic, muzejev, cerkvenih objektov, vključno s samostani Visoki Dečani in Pećka patriarhija, kakor tudi Pokrajinskega zavoda za zaščito kulturnih spomenikov Priština - Duboki potok.

V Narodni knjižnici Srbije je med nemškim bombardiranjem 6. aprila 1941 sicer izginilo 1390 rokopisnih knjig in dokumenti iz 12., 13. in 14. stoletja. Knjižnica ima danes pet milijonov enot.

Ne spreglejte