Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
4. 11. 2008,
12.36

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 11. 2008, 12.36

9 let, 2 meseca

Solistika - duhovit glasbeni dvoboj na odru MGL

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V predstavi Solistika bodo Boštjan Gombač, Marko Brdnik in Branko Završan nekoliko drugače oživili klovnovsko gledališče.

Duhoviti glasbeni virtuozi, ki jih ni moč videti na koncertu resne glasbe, bodo ob tem igrali priredbe klasičnih ritmov, od Bacha do atonalne glasbe. Premieri bosta 7. in 8. novembra v Mestnem gledališču ljubljanskem (MGL).

Predstava "za dva solista in neomejeno število inštrumentov"

Predstava "za dva solista in neomejeno število inštrumentov" je postavljena v radijski studio, za katerega po starem reku velja, da "ne prenaša tišine". V oddaji se pomerita dva solista, ki vsak zase verjameta, da sta najboljša. Tu je še voditelj, ki v bistvu generira dogajanje na odru, je na današnji novinarski konferenci pojasnil Završan, režiser in avtor scenarija za predstavo.

Predstava je po Završanovih besedah nastajala sproti. Ustvarjalci so se sprehodili, tako Završan, po kar nekaj področjih, v zadnji fazi pa so se odločili, "naj bo glasba tista, ki govori". Osrednja inštrumenta, ki se pojavljata v predstavi. sta harmonika in klarinet, pri izvajanju priredb klasičnih skladb pa bosta glasbenika-gledališčnika posegla še po številnih drugih inštrumentih, tudi po pojoči žagi.

"Generator" ponovnega oživljanja tradicije glasbenega gledališča je Ivana Djilas, ki pri tokratnem projektu igra vlogo producentke. Pojasnila je, da so se pri predstavi navdihovali pri tradiciji glasbenih klovnov. Žanr glasbeni klovni je navdihujoč in strašno resen, zanj sta značilna virtuozno izvajanje glasbe in virtuozen nastop, je pojasnila.

Glasbenika v spopadu z gledališkimi praksami, Gombač in Brdnik, sta projekt ocenila kot najtrši oreh v karieri. Proces dela je bil glede na ostale projekte najtežji, saj so začeli z idejo, niso pa imeli teksta, je dejal Gombač. Odločili so se za "klovnado" in pri tem želeli stvar, ki že obstaja, prikazati drugače, z večjim poudarkom na glasbi, hkrati pa so morali še "najti klovna v sebi", je še povedal Gombač.

Solistika je že tretji projekt, ki je nastal kot plod sodelovanja društva Familija in MGL. Prvi tak je bil izredno uspešni kabaret Patty Diphusa, izpovedi pornodive, sledila pa je še predstava O čem govorimo, kadar govorimo o ljubezni.

Direktorica in umetniška vodja MGL Barbara Hieng Samobor s Solistiko nadaljuje tradicijo svojega predhodnika Borisa Kobala, ki je pod okrilje gledališča, tako Hieng Samoborjeva, "gostoljubno in radovedno sprejemal koprodukcije".

Ne spreglejte