Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Četrtek,
31. 5. 2012,
16.07

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 31. 5. 2012, 16.07

8 let, 9 mesecev

Razstava GOTO 1982

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Muzeju novejše zgodovine Slovenije so pripravili razstavo o računalniški zgodovini. Trideset let je minilo, odkar je na trg prišel legendarni računalnik ZX Spectrum, od tod tudi naslov Goto 1982.

Bliskovit razvoj računalnikov je premo sorazmeren. Iz leta v leto nastajajo manjše aparature, ki pa so vse bolj zmogljive. Marsikdo se bo verjetno spomnil urbane legende o enem prvih računalnikov, ki jih je premogel Institut Jožef Stefan. Ta je namreč zasedal nekaj sob, se je govorilo. Da je tranzistorski model Zuse Z23 iz leta 1963, ki so ga uporabljali na Nuklearnem inštitutu Jožef Stefan, velik, sicer ne tako, da bi zasedal nekaj sob, ampak vsaj eno večjo steno, bo že držalo. O tem se lahko med drugim prepričate na razstavi.

Zuse Z23, ki ga je razvijal Nemec Konrad Zuse, ustanovitelj prvega računalniškega podjetja na svetu z imenom Zuse Apparatebau, so sestavljali računalniška enota, omara z bobnom, nadzorna miza in miza s tiskalnikom ter čitalnikom. Prvi tovrstni model se je pojavil leta 1958, deset let pozneje pa je bilo na trgu že 38 računalnikov tega tipa. To je bil tudi prvi računalnik, ki ga je bilo mogoče programirati. Navodila so vpisali prek luknjastega traku, rezultati obdelav pa so se izpisali na tiskalniku. Uporabljali so ga v znanosti in industriji.

Avtor razstave Goto 1982 Peter Bezek pravi, da računalnika niso izumili, ampak so ga razvijali in prav to nam razstava tudi prikazuje. In kot je vedno pri pregledih, ki posegajo v bližnjo zgodovino, je pogled odvisen od generacije, ki ji gledalec pripada.

Generacije, ki so se rodile v analogni svet, se bodo računalnikov iz druge polovice prejšnjega stoletja lahko neposredno spominjale, za generacije, ki smo odraščale ob stapljanju analogno-digitalnega sveta, se resne računalniške izkušnje resda začenjajo šele pri igricah na Spectrumu pred oranžno Iskrino televizijo. Ozaveščen je tudi že trenutek pojava interneta. A kako nadrealističen mora šele biti osemkilogramski disk s premerom 40 centimetrov in z velikostjo enega Wordovega dokumenta tistim, ki so se rodili v ta hibridni analogno-digitalno svet in jim je vse, kar je obstajalo pred tem, skorajda nepredstavljivo.

Veste, da je prvi elektronski računalnik Eniac tehtal 75 ton in da je njegova selitev leta 1946 z Univerze v Pensilvaniji v prostore kopenske vojske v Marylandu trajala leto in pol? Se spomnite, da je prvi prenosnik IBM 5100 iz leta 1976 tehtal 24 kilogramov? Še pomnite, kakšna je bila računalniška produkcija nekdanje Jugoslavije in računalnikov podjetja Iskra Delta iz osemdesetih, kako se je v devetdesetih razvijal internet in kako osebni računalniki ter trdi diski?

Na razstavi je tako na ogled več kot 150 računalnikov in druge računalniške opreme od leta 1960 pa do danes. Razburljivo se je sprehoditi čez zgodovino računalniškega razvoja in se ob primerih ponovno spomniti na nekaj, s čimer smo nekoč živeli in kar smo celo uporabljali kot najnovejšo tehnologijo.

Ne spreglejte