Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
15. 3. 2008,
9.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 15. 3. 2008, 9.41

8 let, 7 mesecev

Otrin: Baletni ustvarjalci ponujajo odklop iz resničnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ljubljanski baletni ansambel letos obeležuje 90-letnico obstoja. Ob jubileju bodo v Ljubljani letos prvič potekali Baletni dnevi.

Umetniški vodja ljubljanskega Baleta Jaš Otrin je dejal, da je namen prireditve balet približati vsakomur: "Mi ponujamo odklop iz resničnostnega sveta in to na več različnih načinov. Vsak naj si najde svojega." Baletni dnevi so po Otrinovih besedah namenjeni širšemu občinstvu. "Naj res absolutno vsak Slovenec pride na predstavo in naj nato sam odloči, ali mu je všeč ali ne, ne pa, da ima že vnaprej odklonilen odnos do baleta," je dejal v pogovoru za STA. Otrin je opazil, da je bilo občinstvo predstave Yin & Yang neverjetno pomlajeno.

"To je tisto, kar si moramo zadati, da se ne osredotočimo samo na starejše občinstvo, ki kot elita prihaja v operne hiše, ampak se usmerimo v vzgojo srednje in mlajše generacije. Profesionalni balet ni omejen na določeno starostno strukturo, ampak je stvar okusa," je presodil.

Tudi klasični balet se razvija "Ljudje večinoma menijo, da je klasični balet zastarel, zaprašen, da ni več za danes, tako imenovana sodobna scena pa je moderna, v toku časa. S prvo formulacijo se ne strinjam. Tudi klasični balet se razvija," je opomnil. Otrin si je po prevzemu umetniškega vodstva ljubljanskega Baleta zadal nalogo, da stvari, ki sicer že delujejo v tujini, kjer si je kot plesalec nabral veliko izkušenj, vpelje tudi v Sloveniji.

V tujini se baletni ustvarjalci namreč vsako leto pred svetovnim dnevom plesa, ki ga obeležujemo 29. aprila, zahvalijo svojemu občinstvu tako, da priredijo posebni dogodek, ki se imenuje Baletni teden. Otrin si je stvar zastavil bolj megalomansko, zato je teden raztegnil preko celega aprila in mu nadel ime Baletni dnevi.

Baletni dnevi od 8. aprila naprej Baletni dnevi se bodo začeli 8. aprila z odprtjem razstave fotografij ter plakatov iz predstav, posvečene nemškemu koreografu Uweju Scholzu (1958-2004) v Mestnem muzeju, kjer bo dan kasneje sledila še projekcija dokumentarnega filma o Scholzevem življenju in delu.

Oba dogodka so v ljubljanskem Baletu pripravili v sodelovanju z muzejem in Goethe Inštitutom. Projekt Baletnih dnevov bo zelo zanimiv za občinstvo, ki ponavadi pride zgolj na predstavo, ne ve pa natančno, kaj za njo stoji, da tudi z druge strani spozna ta "mistificirani poklic", je presodil Otrin.

Ljubljanski Balet 12. aprila zato pripravlja dan odprtih vrat, v sklopu katerega si bo mogoče ogledati, kaj vse zajema baletni trening. Poleg tega si bo mogoče ogledati glavno vajo pred slovensko premiero baletnega večera Mozart vs. Schumann, pod katerega se prav tako podpisuje Scholz in ki so ga v tujini že večkrat uprizorili. Častni pokrovitelj prve izdaje Baletnih dnevov je sicer ljubljanski župan Zoran Janković.

Na sporedu tudi balet za otroke Predstave, ki si jih bo letos mogoče ogledati na Baletnih dnevih, je Otrin izbral po "ključu železnega repertoarja" ljubljanskega baletnega ansambla. Poleg omenjene premiere bo na sporedu še 50. ponovitev baleta za otroke Kdo je najmočnejši na svetu, predstava o nesmrtni tragediji ljubimcev iz Verone Romea in Julije ter baletna različica Don Kihota.

Na programu je tudi gostujoča predstava mariborske baletne hiše Radio in Juliet. Otrin je potrdil, da se bo maratonska baletna prireditev, ki se bo zaključila 26. aprila s slavnostnim koncertom baletnih zvezd, ki ga je finančno podprl Italijanski inštitut za kulturo, prelevila v tradicionalno.

Otrin je spomnil, da je ljubljanski baletni ansambel trenutno v težki situaciji, saj mora zaradi prenove operno-baletne hiše gostovati po drugih ustanovah.

Scholz za ansambel predstavlja novo izkušnjo in izziv Na vprašanje, zakaj bo prva izdaja Baletnih dnevov posvečena Scholzu in ne kateremu od znamenitih predstavnikov slovenskega baleta, je odgovoril, da je moral za edino premiero na Baletnih dnevih izbrati predstavo, ki za ansambel predstavlja novo izkušnjo in izziv. Pojasnil je, da je Scholz sicer neoklasični koreograf, čigar predstave so izredno tehnično zahtevne, ker nimajo klasične dramaturške vsebine.

"Nerad slišim, sedaj smo v težki situaciji, imamo manj predstav, zato se lahko slabšamo. Jaz grem v drugi ekstrem in rečem, da moramo sedaj toliko bolj napredovati. V tej ekstremni situaciji moramo na površje potegniti vse pozitivne stvari," je še dejal.

Scholzev plesni večer sicer po njegovih besedah uprizarjajo svetovni baletni ansambli od Münchna in Berlina do Monte Carla. Z delom na predstavi so zato s presledki začeli že novembra. "Če bomo - in prepričan sem, da bomo - predstavo izvedli na zahtevanem nivoju, potem smo zmožni vsega," je optimističen.

Slovenski balet je v vzponu "Mislim, da smo trenutno v zlati sredini evropskega pogleda. Nimamo se česa sramovati," se je Otrin izrekel o trenutnem stanju slovenskega baleta, ki je po njegovih besedah v vzponu. "Res je, da je v kvalitetnejšem delu ansambla večina tujcev, a smo navsezadnje slovenski baletni ansambel, na katerega naj bi bila Slovenija ponosna. Ponosna na to, da smo sposobni delati Scholza in druga dela koreografov, ki so delali v največjih evropskih ansamblih," je dodal.

"V Sloveniji moramo najti drugačen sistem, ki bi šolanje baletnih plesalcev postavil na visok nivo. Tudi če se bodo tujci prihajali izobraževat k nam, bo navsezadnje rasel slovenski matični ansambel. Sedaj pa tisti, ki so boljši, bežijo in ta trend moramo obrniti," je še povedal Otrin.

Ne spreglejte