Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
7. 10. 2008,
14.43

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 7. 10. 2008, 14.43

9 let, 2 meseca

Mariborsko operno sezono začenja Puccinijeva Madame Butterfly

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Opera in balet SNG Maribor bo novo sezono začela z opero Giacoma Puccinija Madame Butterfly. Premiera bo v petek in je posvečena 150. obletnici Puccinijevega rojstva.

Pod taktirko Francesca Rose bo v naslovni vlogi nastopila Olga Romanko. Vodja režijske obnove predstave, ki je bila na mariborskem odru uprizorjena leta 2004, pa je Pierluigi Vanelli. Madame Butterfly sodi med Puccinijeva najznačilnejša dela. Skladatelj je znal v precej trivialnem besedilu Davida Belasca skupaj z libretistoma prebrati nastavke za pretresljivo glasbeno dramo in preleviti Belascovo patetično lutko v oprijemljivo osebnost, veliko tragično junakinjo, ki se iz otročje nedolžnega dekleta razvije v odraslo in razumevajočo žensko.

"Prehod iz deklice v žensko z adrenalinskim občutkom" Kot je na novinarski konferenci poudaril Vanelli, je zanj Puccinijeva Madame Butterfly "predvsem prehod iz deklice v žensko z adrenalinskim občutkom". Po njegovih besedah Puccini s svojim delom ostaja aktualen tudi v sodobnem času. Ob tem je Rosa opozoril, da skladatelj pušča veliko prostora za različne interpretacije, kar je za ustvarjalce poseben izziv.

"Madame Butterfly mi dopušča, da ji dodam nekaj svojega" "Vselej, kadar delam Madame Butterfly, se zelo zabavam, saj mi dopušča, da ji dodam nekaj svojega," je o svoji vlogi dejala Romankova. Tudi po njenem mnenju Puccini ostaja aktualen ne glede čas. "Tudi danes se ženske zaljubljajo in so pripravljene vse storiti za ljubezen," je dejala. Umetniški vodja Opere in baleta Janko Kastelic je ponosen, da bo Romankovo mogoče slišati v Mariboru. Glavni moški lik ameriškega mornariškega častnika Pinkertona bo na premieri odpel tenorist Daniel Magdal.

Romankova je "bliskovito" kariero začela po uspešnem debutu v vlogi Musette v Puccinijevi operi La Boheme, ki jo je popeljala na odre velikih svetovnih oper. Odtlej je upodobila glavne sopranske vloge v operah Moč usode, Trubadur, Otello, Glumači, Madame Butterfly, Falstaff, Figarova svatba, Faust, Turandot, Ples v maskah in Aida v opernih hišah v Moskvi, St. Gallnu, Berlinu, Rotterdamu, Zürichu, Barceloni, La Coruni, Hamburgu, Münchnu in Parmi. Romankovo je mogoče slišati tudi na številnih ploščah velikih svetovnih založb.

Italijanski koreograf in režiser Vanelli se je izobraževal predvsem plesno (klasični in jazz balet) v Carrai, Firencah, Londonu in New Yorku. V raznovrstni karieri je poučeval balet, eksperimentalni ples in koreografijov ter asistiral pri opernih režijah. Prejel je več nagrad, med drugim mednarodno nagrado Il Paladino za najboljšega koreografa (1994). Trenutno je glavni koreograf Rendanovega gledališča iz Consenze v Italiji.

Rosa je študiral klavir, komponiranje in dirigiranje v Rovigu in Bologni. Kot dirigent je debutiral v Pergolesijevi operi La serva padrona, med letoma 1996 in 1998 pa je vodil orkester Univerze v Padovi, Concertus Musicus Patavinus. Od leta 2004 je drugi dirigent opernega gledališča San Carlo iz Neaplja, kjer dirigira opere italijanskih, francoskih in nemških skladateljev ter simfonične koncerte.

"Eden najpomembnejših italijanskih opernih skladateljev" Giacomo Puccini (1858-1924), eden najpomembnejših italijanskih opernih skladateljev, je s svojim opusom zaznamoval repertoarje opernih hiš vse do danes. Madame Butterfly je vrhunska kreacija tipa krhke junakinje, ki je značilen za večino njegovih oper. Ob snovanju partiture je Puccini pomembno razvil svoj glasbeni jezik in ga obogatil z vplivi vzhodnoazijskih lestvic. Naslonil se je na vsaj sedem japonskih napevov, tako da iz opere veje pravi eksotični duh.

Ne spreglejte