Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 11. 2008,
8.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 8. 11. 2008, 8.24

9 let, 2 meseca

Louvre svoje prostore prvič namenil glasbeniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Muzej Louvre je v četrtek prvič v svoji zgodovini odprl vrata glasbeniku - priznanemu sodobnemu skladatelju in dirigentu Pierreu Boulezu.

S tem je ta umetniška institucija dobila moderen pridih. Projekt z naslovom Louvre vabi Pierrea Bouleza je združil umetnost in glasbo, trajal bo do 9. februarja 2009. "Živi narodni zaklad" Triinosemdesetletni avtor serialne, eksperimentalne in elektronske glasbe, ki se je rodil leta 1925 v Loarski dolini, je "živi narodni zaklad", kot bi se izrazili Japonci. Francozi ga cenijo zaradi njegovega edinstvenega prispevka h glasbi in intelektualni sferi od 50-ih let dalje. Razstava z naslovom Delo: fragment je združila 70 del umetnikov, kot so Ingres, Cezanne, Degas, Delacroix, Kandinski, Klee, Giacometti in Picasso skupaj s partiturami Wagnerja, Bartoka in Vareseja ter deli pisateljev iz 19. in 20. stoletja.

Projekt je združil umetnost in glasbo

Na ogled je tudi prvi osnutek Posvetitve pomladi ruskega skladatelja Stravinskega iz 20. stoletja, kompozicije, ki jo je Boulez večkrat izvajal. Sicer pa je projekt združil umetnost in glasbo v različne dogodke; poleg razstave bo obsegal še 11 koncertov, šest filmskih posnetkov koncertov in pogovore.

Obiskovalci Louvrea se bodo lahko 2. decembra udeležili koncerta, na katerem bo Boulez dirigiral Žar ptici Stravinskega. Skladatelj pa se bo udeležil tudi razprave z arhitektom Jeanom Nouvelom, letošnjim dobitnikom najvišje arhitekturne nagrade Pritzker, o stavbi pariške filharmonije, ki naj bi jo odprli leta 2012.

Boulez je začel skladati pri 23 letih, nanj je vplival Oliver Messiaen. Velja za enega vodilnih povojnih skladateljev, zavezanih abstrakciji in eksperimentiranju v glasbi. Leta 2002 je za svoj prispevek dobil nagrado "Glenn Gould".

Ne spreglejte