Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
24. 8. 2012,
7.28

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 8. 2012, 7.28

8 let, 8 mesecev

Ljubljana, ustavi potrošništvo!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
To je le eden od sloganov, s katerimi skuša Reverend Billy, ameriški performer in ustanovitelj Cerkve konca nakupovanja, po vzoru ameriških pridigarjev javnost opozoriti na pasti potrošniške mrzlice.

Reverend Billy oziroma Bill Talen je vizionar in samostojni psevdoevangelist, ki opozarja na problematiko "potrošniške omame" in "bogatitisa" ter svari pred "nakupokalipso" in velikim kolektivnim premikom k osebni tesnobi, izkoriščanju delavcev, propadu okolja in uničenju družbenega tkiva. Talen je avtor uspešnice Kaj bi kupil Jezus? iz leta 2007 in eden od kandidatov za župana New Yorka dve leti pozneje. Čeprav v tekmi za županski stolček Michaela Bloomberga ni nikoli resneje ogrožal, pa je s kampanjo tlakoval pot do skupine prebivalcev zvezne države New York, ki jih zanimajo skupne težave izkoriščanja okolja in bančne podpore neetičnim poslovnim dejavnostim.

Kako bi opredelili poslanstvo Cerkve konca nakupovanja?

Borimo se proti potrošništvu, ki ga spodbujajo velike korporacije, ki želijo okupirati celoten planet.

Kako uspešna je vaša cerkev? Imate kakšne oprijemljive rezultate?

Uspešni smo kot predstavniki enega od vidikov antipotrošništva. Bili smo aktivni pri okupaciji Wall Streeta. Polovica naših članov je takrat pristala v zaporu.

Koliko članov šteje vaša cerkev?

Imamo okrog 50 performerjev in podobno število aktivistov, ki z nami izvajajo intervencije. Veliko jih prihaja iz sveta umetnosti, so pevci, igralci …

Kdaj ste ugotovili, da je vaše poslanstvo boj proti potrošništvu?

Nekje v 90. letih, ko sem se v svetu, kjer nas bombardirajo z reklamnimi oglasi, začel počutiti osamljeno, zdelal me je občutek odtujenosti. Začel sem pridige na trgu Times Square, nadaljeval pred trgovinami Disney …

Kdo vas financira? Kdo so vaši strici iz ozadja?

Financirajo nas posamezniki, ki nas podpirajo, pa tudi nekatere fundacije, ki želijo spremeniti svet.

Recimo?

Tiste, ki podpirajo umetnike. Na festivalu Mladi levi nas financirajo slovenski davkoplačevalci, za kar se vam globoko zahvaljujem.

V katero kategorijo se uvrščate?

Pogosto me sprašujejo, ali organiziramo politične shode, ali smo umetniški performerji, cerkveni pridigarji …

In kako jim odgovarjate?

Če si potrošnik, spadaš v eno od kategorij, sicer ne.

Kaj je vaš osnovni poklic?

Se ne vidi?

Igralec?

Igralec, pridigar, komedijant, pevec. Vse po malem. Nisem pa produkt in nisem etiketiran, kot je na primer Brad Pitt. On je hollywoodski igralec in kot tak produkt, ki ga je mogoče kupiti.

Kako z vidika potrošništva ocenjujete razmere v Sloveniji?

Po eni strani sem nekoliko razočaran, ko vidim, da je tudi središče Ljubljane rezervirano za potrošnike, da se v njem oblikuje monokultura, ki pomeni konec individualizma, in da tudi na obrobju Ljubljane nakupovalna središča rastejo kot gobe po dežju. Seveda pa moram po drugi strani priznati, da obstajajo tudi povsem drugačni deli mesta, kot je recimo ta (pogovor je potekal na Trubarjevi ulici v Ljubljani, op. a.), kjer je individualizem še kako viden. Zdi se mi, da je Ljubljana nekje na pol poti k zasvojenosti s potrošništvom. S Savatri (Talenova življenjska sopotnica in režiserka njegovih performansov, op. a.) sva tukaj zato, da opozoriva, da je lahko še huje, kot je zdaj.

Kako se po vašem mnenju tempu potrošništva lahko upremo?

Skromen bom in nikomur ne želim soliti pameti, zato sodelujem z lokalnimi aktivisti, ki mi svetujejo, kako se lotiti zadeve. Želel bi recimo opozoriti na načrtovane postopke vrtanja in proizvodne ogljikovodikov na območju Pomurja. S temi procesi zastrupljamo zemljo in onesnažujemo vodo, zato menim, da bi jih morali preprečiti.

Kdaj se je potrošništvo razbohotilo čez vse meje sprejemljivega?

V ZDA narašča vse od časov vladavine Ronalda Reagana, v Veliki Britaniji pa od obdobja Margaret Thatcher. V Vzhodni Evropi je potrošništvo pospešil padec železne zavese in korporacije so takrat dobesedno preplavile ta del Evrope. In če me vprašate, kaj je manjše zlo, potrošništvo ali komunizem, bi se težko odločil.

Kaj predlaga vaša cerkev?

Zavzemamo se za lokalizem. Lokalna ekonomija – rečemo ji kar "lokaluja" – je bolj zdrava kot globalna, ljudje imajo več prostora za razvoj lastne unikatnosti …

Kako odgovarjate na predloge nekaterih ekonomistov, da brez porabljanja ni gospodarske rasti?

Citirate le peščico ekonomistov, ki jih običajno financirajo prav korporacije in niso ekonomisti v pravem pomenu besede.

Že več kot 70-krat so vas aretirali in v enem od intervjujev ste izjavili, da bi si šteli v čast, če bi vas aretirali tudi v Sloveniji. Zakaj?

Jezus nas je učil, da je, če si ni moreš privoščiti predstavnika za stike z javnostmi, najbolje, da pozornost vzbujaš na drug način. Nisem kristjan in ne verjamem vsega, kar je učil Jezus, ampak to je bila ena njegovih najboljših lekcij.

Kakšne so običajno obtožbe proti vam?

Ah, vedno si nekaj izmislijo. Od kaljenja javnega reda in miru do motenje posesti ali, krajše, norega pridigarja je treba ustaviti! Je pa res, da mi pomagajo odvetniki, ki me običajno že naslednji dan ali čez dva brezplačno spravijo iz ječe. Na ljubljansko intervencijo ste povabili tudi ameriškega veleposlanika v Sloveniji Josepha Mussomelija. Računate na njegovo prisotnost?

Tega ne vem (smeh), vem pa, da Mussomeli nima prav nobene legitimnosti, da Slovencem ukazuje, kako naj živijo in katere ukrepe naj sprejmejo. Kot da bi njegovo mnenje pri vaši vladi dejansko igralo kakšno vlogo! Veleposlanik se obnaša, kot da živi v Rimskem imperiju …

Predstavnik za stike z javnostmi z ameriške ambasade se je diplomatsko izrazil, da ni prepričan, ali se bo veleposlanik udeležil vaše predstave, da pa vam želijo vse dobro v Sloveniji.

Mussomeli ima dovolj denarja, da si lahko privošči službo za stike z javnostmi, zato mu ni treba za zapahe, da bi pritegnil pozornost.

Kako boste zastavili intervencijo, ki jo napovedujete za danes ob 16. uri?

S Savatri sva počaščena, da sodelujeva s slovenskimi aktivisti, in oni so tisti, ki nama bodo pomagali oblikovati idejo.

Kako je to videti v praksi?

Komično in dramatično. Verjamemo v učinkovitost komične drame, ljudje si nas tako lažje zapomnijo.

Boste delili letake z informacijami o dogajanju?

Da, pripravili bomo podatke o dogajanju.

Kaj običajno počnete?

Iz blagajn izganjamo potrošniške demone, molimo in pojemo znotraj trgovskih središč, iz galerij izganjamo hinavske sponzorje ...

Kakšni so običajno odzivi ljudi?

Vedno je enako. Nekateri se jezijo, drugi smejijo, včasih nas zaprejo, včasih ne.

Zakaj pravite, da je Slovenija bolj napredna, kot so ZDA?

Ker se po Ljubljani lahko sprehajaš brez nenehnega bombardiranja z logotipi velikih korporacij. Moj nasvet: izogibajte se Coca-Coli!

Zakaj?

Coca-Cola se širi kot kuga. Prinaša še Pepsi, pa McDonald's in Burger King.

Kdaj ste si nazadnje privoščili hamburger iz McDonald'sa in pločevinko Coca-Cole?

Pred 20, 25 leti.

Ne spreglejte